Kiełbasa wieprzowa biała*

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
gatita @ 3 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1275374No to narobiłyście mi smaku tą kiełbaską
lecker.gif
. Mój eM bardzo lubi białą, a ta sklepowa
baa.gif
. Mam zamrozone jelita, które dostałam od Elki w celu zrobienia kiszki ziemniaczanej. Chyba się nadadzą ?
Co do mrożenia się nie wypowiem, bo przechowywałam zasolone, ale skoro te miały być do kiszki ziemniaczanej, to powinny być jelitami grubymi, takie do kiełbasy białej się nie nadają, do białej ma być jelito cienkie.
 

Daderma

Member
Lut 7, 2012
76
0
0
[quote name='dziunia' date='3 Apr 2012, 18:44 ' post='1275432 ale skoro te miały być do kiszki ziemniaczanej, to powinny być jelitami grubymi, takie do kiełbasy białej się nie nadają, do białej ma być jelito cienkie.
[/quote]
Z całym szacunkiem
icon_wink.gif
-nadają się tylko kiełbasa biała lepiej wygląda w jelitach o średnicy 28 mm.( czyli w zasadzie najmniejsza średnica do kiełbas).Często jest pakowana do jelit o średnicy 32-34 mm i to nie ujmuje jej smaku , a tylko wyglądu ;)To samo IMHO dotyczy kiszki ziemniaczanej.
pozdrawiam
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Z całym szacunkiem ale nie wyobrażam sobie kiełbasy białej we flaku z jelita grubego, nie nadaje się ze względu na jej wygląd właśnie (choć smak IMO tez wtedy jest inny), ta kiełbasa ma być zwykłej grubości, to nie krakowska przecież
icon_wink.gif
No ale jak ktoś lubi, to niech robi.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
ja też nie wyobrażam sobie w grubym. Może i smak sie nie zmieni, ale mnie jednak smakowałaby inaczej
icon_wink.gif
, tak jak kaszanka w jelicie cienkim (dzis wlasnie dostałam od brata, ale z braku grubego napchał do cienkiego i to juz nie było to)
ale mnie nawet herbata pita w filiżance smakuje inaczej niż taka ze szklanki.

Tęskni mi się za swojską, białą kiełbasą...
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Na upartego, to i w pęcherzu można kiełbasę zrobić
icon_wink.gif
Swoją drogą, to nie widziałam w sprzedaży kiełbasy białej w grubszym flaku, zawsze są te o grubości 'kiełbasianej'
icon_wink.gif
czyli jak toruńska np.
 

Daderma

Member
Lut 7, 2012
76
0
0
dziunia @ 3 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1275453Z całym szacunkiem ale nie wyobrażam sobie kiełbasy białej we flaku z jelita grubego, nie nadaje się ze względu na jej wygląd właśnie (choć smak IMO tez wtedy jest inny), ta kiełbasa ma być zwykłej grubości, to nie krakowska przecież
icon_wink.gif
No ale jak ktoś lubi, to niech robi.
Chyba się nie zrozumieliśmy.Pisałaś o jelitach grubych- zrozumiałem że chodzi Ci o zwiększoną średnicę.Teraz piszesz o flaku z jelita grubego (takich jak na tradycyjnych kaszankach).Nigdy nie widziałem kiszki ziemniaczanej w takim flaku, co oczywiście nie oznacza że takowej nie ma.No ale jak ktoś lubi , to niech robi.
icon_wink.gif

pozdrawiam
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Daderma

Member
Lut 7, 2012
76
0
0
No faktycznie
icon_wink.gif

Muszę przyznać, że takiej kiszki ziemniaczanej to nie widziałem.
Oczywiście że jedynie słuszną średnicą dla kiełbasy białej jest taka jak np. toruńska.O to cały czas mi chodziło
icon_wink.gif

pozdrawiam
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
No to się w końcu dogadaliśmy
icon_wink.gif

A taka kiszka to z kresów, teraz sprzedają taką w kiełbasianych jelitach ale ani smaku IMO nie ma właściwego, ani wyglądu
icon_smile.gif
 

Daderma

Member
Lut 7, 2012
76
0
0
dziunia @ 3 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1275479No to się w końcu dogadaliśmy
icon_wink.gif

A taka kiszka to z kresów, teraz sprzedają taką w kiełbasianych jelitach ale ani smaku IMO nie ma właściwego, ani wyglądu
icon_smile.gif
Ciężko szło, ale consensus pełen.
icon_wink.gif

Z pewnością taka kiszka ziemniaczana pieczona w jelicie grubym ma inny i lepszy smak niż w jelitach przeznaczonych do zwykłych kiełbas.A wygląda też o wiele lepiej.
Cieszy mnie też fakt, że jelitom Agatki wyjętym z lodówki nic nie dolega
icon_wink.gif

pozdrawiam serdecznie
 

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
dziunia @ 3 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1275432Co do mrożenia się nie wypowiem, bo przechowywałam zasolone, ale skoro te miały być do kiszki ziemniaczanej, to powinny być jelitami grubymi, takie do kiełbasy białej się nie nadają, do białej ma być jelito cienkie.
Dziuniu, faktycznie te moje jelita mogą być grubsze, dobrze, że pomyślałaś za mnie
anbetung.gif
Dostałam je od Elki z Wilna, i jak wytężyłam swoją pamięć
icon_mrgreen.gif
, to faktycznie były grubsze niż te, które powinny być użyte do białej kiełbaski. Dobrze, że ich nie rozmroziłam jeszcze.
Tak więc mam już produkty na kiełbasę tylko jelit brak
baa.gif
Przez Internet już za późno, może na jakimś bazarze dostanę...
gruebel_2.gif

I przy okazji dzięki za linka do bloga
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,809
518
113
A dobrze, ze zajrzalam i tu
icon_smile.gif


Dziuniu, dzieki
icon_smile.gif


Agato, juz wszystko powiedziane
icon_smile.gif
Te sa do kiszki ziemniaczanej i do kielbas sie nie nadaja
icon_smile.gif
Mama kiedys robila kielbase w jakichs jelitach, ze potem ta kielbasa byla prosta i nie zwijala sie w kolka, ale ja teraz nawet nie wiem, w jakich... nigdy nie widzialam w sklepach lub na targu takich...

A propo nadziewania
icon_smile.gif
nadziewam kielbasy przez szeroka i rowna tylke cukiernicza
icon_smile.gif
tak mi jest wygodniej
icon_smile.gif
bo nie nadazam za swoja maszynka do mielenia miesa - ona pcha swoje, a ja tam nie zdazam rownowac :D
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,369
1,466
113
Kiedyś, w czasach gdy nie używano sztucznych osłonek a wędliny były produkowane bez dodatku chemii, w krzyżówkach i jelitach grubych wieprzowych (wybierane były proste odcinki) była produkowana pasztetowa. Taka prawdziwa, z kilkumilimetrową otoczką tłuszczu miedzy osłonką a farszem. Pyszna była!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Elka @ 4 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1275631A dobrze, ze zajrzalam i tu
icon_smile.gif


Dziuniu, dzieki
icon_smile.gif


Agato, juz wszystko powiedziane
icon_smile.gif
Te sa do kiszki ziemniaczanej i do kielbas sie nie nadaja
icon_smile.gif
Mama kiedys robila kielbase w jakichs jelitach, ze potem ta kielbasa byla prosta i nie zwijala sie w kolka, ale ja teraz nawet nie wiem, w jakich... nigdy nie widzialam w sklepach lub na targu takich...

A propo nadziewania
icon_smile.gif
nadziewam kielbasy przez szeroka i rowna tylke cukiernicza
icon_smile.gif
tak mi jest wygodniej
icon_smile.gif
bo nie nadazam za swoja maszynka do mielenia miesa - ona pcha swoje, a ja tam nie zdazam rownowac :D
Tak, Elu
icon_smile.gif
Ale chyba przy okazji narobiłam sobie smaka na kiszkę
fiesgrins.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
gatita @ 4 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1275623Dziuniu, faktycznie te moje jelita mogą być grubsze, dobrze, że pomyślałaś za mnie
anbetung.gif
Dostałam je od Elki z Wilna, i jak wytężyłam swoją pamięć
icon_mrgreen.gif
, to faktycznie były grubsze niż te, które powinny być użyte do białej kiełbaski. Dobrze, że ich nie rozmroziłam jeszcze.
Tak więc mam już produkty na kiełbasę tylko jelit brak
baa.gif
Przez Internet już za późno, może na jakimś bazarze dostanę...
gruebel_2.gif

I przy okazji dzięki za linka do bloga
lecker.gif
Proszę bardzo
icon_smile.gif
Jak przeczytałam, że to Elka jelita Ci wysłała, to miałam 100% pewność, że to te grube
icon_mrgreen.gif
Zostaw je do kiszki, bo u nas trudniej dostępne niż cienkie, a cienkie to u mnie w mięsnym są zawsze przed świętami, poza świętami można je tam zamówić i z hurtowni przywożą, może popytaj u siebie, może też da się zamówić.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Jaką ilość osłonki nakładacie na raz na końcówkę maszynki? Na zdjęciu Beatki na 1. str. widzę zaledwie trochę, na jakieś 2 kiełbaski. To tak trzeba po kawałeczki ciąć i nakładać?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Daderma @ 9 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1277013Mądrzyłem się , a mądrzyłem ;) , a białą kiełbasę spieprzyłem ;(
pozdrawiam
A co poszło nie tak?


Mała_Mi @ 9 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1277017Jaką ilość osłonki nakładacie na raz na końcówkę maszynki? Na zdjęciu Beatki na 1. str. widzę zaledwie trochę, na jakieś 2 kiełbaski. To tak trzeba po kawałeczki ciąć i nakładać?
Na zdjęciu jest dużo osłonki, tylko jest mocno pomarszczona.
Trudno powiedzieć ile nakładam. Jakieś 1,5 metra. Robię małe kiełbaski, 8-10 cm. Wychodzi ich około 15 z jednego kawałka naciągniętego jelita.
Zawsze skręcałam od razu przy napychaniu, w tym roku chciałam napchać i później skręcać. Jedną partię tak zrobiłam i wróciłam do skręcania kiełbasek od razu.