Kladd-kaka czyli szwedzkie cóś

norin

Member
Sty 8, 2006
121
0
0
Witam serdecznie!Podaję pierwszy przepis na tym forum.Jest to czekoladowe jakby ciasto rodem ze Szwecji.Otrzymałam go od mojej szwedzkiej przyjaciółki.Jest śmiesznie proste ale mocno czekoladowe i mięciutkie.Ja takie smaczki uwielbiam. I tak:
2 jajka
300g cukru
4 łyżki mocno ciemnego kakao
szczypta soli
pół łyżeczki aromatu waniliowego lub esencji waniliowej
150g mąki
100g ciepłego rozpuszczonego masła
mieszamy wszysto razem łyżką i co ważne nie mikserem!!! pieczemy 17-20 mni w 200 stopniach i podajemy po ostudzeniu z odrobiną bitej śmietany.ciasto jest bez proszku i wygląda na lekko zakalcowate ale tak ma być.Swietne do czarnej gorzkiej kawy.Takie szwedzkie cóś ;) Mam nadzieję że któraś z Was się odważy.Ciekawa jestem Waszych opini Pozdrowionka.Norin
 

norin

Member
Sty 8, 2006
121
0
0
Bardzo się cieszę że spróbujesz :mrgreen: Mam jeszcze parę sposobów konsumowania tego ciasta.W Szwecji moja przyjaciółka polewa to ciasto słodką nie ubitą śmietaną choć z bitą smakuje super :lol: ale jeszcze można zrobić polewę z gorzkiej czekolady.to ciasto jest słodkie więc polewa stanowi super kontrast.Należy pamiętać że nie rośnie ono jak zwykłe ciasto i jest miękkie w środku.Raz dołożyłam do niego posiekanych migdałów i ...zjadłam prawie całe :oops: Alewarto było...tak myślę...pozdrawiam Norin
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,752
3,012
113
Witaj, Norin! Smaczny debiut!
 

norin

Member
Sty 8, 2006
121
0
0
Bardzo dziękuję
icon_smile.gif
trochę stremowana jestem bo tu są same MISTRZYNIE i gdzie mi tam do nich :oops: ale postaram się pogrzebać trochę w swoich różnych archiwach i trochę poprzesyłać jakiś przepisików bo ja uwielbiam gotować :mrgreen: Tylko czasu za bardzo nie mam bo mój synek 2lata i ruchliwy strasznie... więc oczy za nim wypatruję :shock: Pozdrowionka :lol: Norin
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
wlasnie wyjelam z pieca i nie moglam sie powstrzymac, by nie sprobowac
icon_smile.gif
fajne, cos w rodzaju brownie
icon_smile.gif
a ja takie ciasta lubie, chociaz oszczedze sobie juz tej bitej smietany
 

norin

Member
Sty 8, 2006
121
0
0
Sorry,że dopiero teraz odpisuję ale nie patrzyłam do ciast :oops: Cieszę się że Ci smakuję to moje awaryjne ciasto jak barzdo chce mi się czegoś słodkiego i to szybko...chyba zaraz też je zrobię.Rozmawiałam z Rani (przyjaciółka ze Szwecji od tego ciasta) i ona powiedziała że inna nazwa tego cuda to soft-cake...może być i soft.mniam ;) norin