Krajanka piernikowa z marcepanem i powidlami

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Dziewczyny,
a jak najłatwiej zdjąć skórkę z migdałów? Kupiłam na masę migdałową i teraz głowię się, jak obedrzeć je ze skóry?
icon_smile.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No Liska, to obie dziś zaczynamy Tylkko, że ja robię z podwójnej porcji. Jedną zrobię z masą marcepanową, a drugą z masą orzechową wg Marceliny. Będę mieć porównanie, która lepsza.Masę orzechową już zagniotłam.
 

sd_silver

Member
Wrz 20, 2004
1,464
0
0
Beata co gęste masa czy ciasto?
Pewnie ciasto, mi tez twarde dosyc wyszlo, mikserem mieszalm końcowami jak do drożdzowego.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
O ciasto mi chodziło, ale jakoś se poradziłam. Teraz już siedzi w piekarniku. Tylko jakoś tak mało rośnie, jak dotykam palcem to miękkie jest , ale się boję że coś mi nie uda się.
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Dziewczyny,
a jak najłatwiej zdjąć skórkę z migdałów? Kupiłam na masę migdałową i teraz głowię się, jak obedrzeć je ze skóry?
icon_smile.gif
Moja mama zalewa wrzatkiem i czeka jak przestygna w tej wodzie. Wtedy jest latwiej zdjac, bo sie skorki oddzielaja.

Kurcze znowu poszlam do puszek, pod pretekstem krojenia na mniejsze kawalki takie na jeden kes ...i znowu dwa podjadlam. :oops: :oops:
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A moja się właśnie upiekła i już polukrowałam i zdążyłam odkroić brzeg :mrgreen:
Dzisiejsza jest z masą marcepanową a wczoraj piekłam z orzechową.
Nie wiem, która jest lepsza. Każda ma troszkę inny smak. W obu dominuje korzenny, piernikowy smak i zapach ale różnią się trochę jednak. Do dzisiejszej do ciasta dodałam tylko migdały drobno pokrojone, a do tej z orzechową masą, dałam orzechy i skórkę pomarańczową.
Tylko mam nadzieję, że trochę bardziej zmięknie jak poleży tych kilka tygodni, bo jak narazie to brzegi są twarde.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Beato, a jaka mase orzechowa uzylas? Bo moze sie skusze na taka z masa orzechowa - wszystko co orzechowe to dobre
icon_smile.gif


I nie martw sie - krajanka jest mieciutka, to tylko brzegi sa twarde, bo chyba troszke sie spiekaja
icon_smile.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Bajaderko, Marcelina mówiła, że na wzór Twojej migdałowej pasty zrobiła orzechową, z mielonych włoskich orzechów. No to i ja taką właśnie zrobiłam. 2 szklanki startych orzechów+1 1/2 szkl. cukru pudru+białko. Wyszło mi 0,5 kg pasty orzechowej.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Lisko, kazde naczynie sie nada - byle szczelne
icon_smile.gif


A miekka to powinna jz byc kiedy bedziesz ja krajac na ciasteczka, tylko brzegi zostaja twardawe (dlatego trzeba je zjesc
icon_smile.gif
).

Chyba sie skusze na te mase orzechowa, dzieki Beato za przypomnienie o masie Marceliny :dump:
 

sd_silver

Member
Wrz 20, 2004
1,464
0
0
Zrobiłam z masę orzechową tylko zamiast soku z cytryny i pomarańczy dałam nalewkę wisniową.
Zamiast powideł zmiksowałam troche wisni z nalewki, dla lepszej konsystecji dalam ze 2 łyzki marmolady.
Z wierzchu polukrowałam lukrem na bazie nalewki i cukru pudru. Bardzo dobra wszyła, a lukier ma piekny rózowy kolor.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Wiśnie z nalewki, mmm, to musi być dopiero pycha.
Ja do swoich mas i marcepanowej i orzechowej nie dawałam soku pomarańczowego tylko sam cytrynowy. A i nie pomyślałam, żeby do lukru użyć nalewki. Spróbuję innym razem.
Qrde, codziennie sprawdzam, czy pierniczki nabierają smaku i z każdego pudełka podbieram po jednym kawałku
icon_sad.gif
Chyba niedługo zabraknie krajanki :cry: ( wczoraj podebrałam po dwa)