Krewetki w cieście phyllo

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Z cyklu dań bezwstydnie prostych. Zwłaszcza, jeśli kupi się gotowe ciasto
icon_wink.gif



16 krewetek
1/2 - 1 czerwonej papryczki chili, drobniutko posiekanej
2 łyżeczki otartej skórki z limonki
2 ząbki czosnku, zmielone
dwie łyżeczki posiekanej drobno natki pietruszki
2 łyżki oliwy
sól

8 płatów ciasta phyllo lub:

400 g mąki
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki oliwy
1 łyżka ouzo, wódki lub octu
ciepła woda


Mąkę z solą zmieszać z taką ilością ciepłej wody, aby uzyskać scisłe, ale miękkie ciasto, dodać ouzo, zagnieść. Moczyć dłonie w oliwie i wgniatać w ciasto. Wyrobione ciasto podzielić na porcje i odstawić na minimum 1/2 godziny. Brać porcje ciasta, wałkować dość cienko, smarować jeden placek lekko oliwą, nakładać drugi (ewentualnie znów smarować oliwą i przykrywać trzecim). Raz jeszcze rozwałkować jak najcieniej. Kroić w kwadraty, następnie każdy kwadrat na pół - w trójkąty. Z kupnym ciastem to samo - brać płat, smarować delikatnie oliwą, nakładać drugi, kroić.

Krewetki, jeśli są swieże, naciąć wzdłuż, na brzuszkach i obgotować krótko na osolonej wodzie. Gotowanych oczywiście nie trzeba już gotować
zahnlos.gif
Obrać, pozostawiając ogonki. Z podanych składników przygotować marynatę, można dodatkowo utrzeć w moździerzu. Zmieszać z krewetkami, odstawić na pół godziny.

Zawija się dużo prościej, niż idzie to wytłumaczyć, ale spróbuję: kładzie się krewetkę (oblepioną marynatą) na dole trójkąta, tak, żeby była rozprostowana, a ogonek naprzeciw środkowego rogu trójkąta. Następnie zawija się krewetkę od dołu do góry, kiedy dojdzie się do środka ciasta, zakłada się środkowy róg i dalej zwija się w kierunku górnego rogu. Smaruje się lekko glutkiem z mąki i gorącej wody, żeby skleić.

Smażyć na głębokim tłuszczu. Podawać można np. z sosem słodkie chili, ale można i bez.


A teraz hicior. Zdjęcia "przed" nie posiadam, natomiast Kawa zaszalała i zrobiła specjalnie z tej okazji zdjęcie "po"... zjedzeniu
zahnlos.gif

 

Załączniki

  • IMG_7875.jpg
    IMG_7875.jpg
    258.5 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Dodam od siebie, że te krewety są wściekle dobre.

Poser, ale może warto dodać, ze fajny efekt daje ta pasta czosnkowa zamiast czosnku. Muszę ją kupić, no po prostu muszę, bo wydaje mi się, ze miała spory udział w tym boskim smaku.
fiesgrins.gif
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Nie tylko czosnek, o ile pamiętam, również ocet. I coś tam jeszcze, ale nie doczytywałam dokładnie. Ta pasta pachnie inaczej, niż czysty czosnek.
 

imp_act

Member
Maj 12, 2007
3,009
0
0
ostro i krewetkowo czyli jak lubię, tylko nie wiem gdzie ciasto phyllo kupić, szukałam kiedyś i nigdzie nie ma, może ktoś podpowie ?
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
O szlag, nie pamiętam? Pamiętam, ze w promocji kupiłam jakiejś. Musisz mi dać czas na przypomnienie sobie. Może w Almie?