Kruche spody pod mazurki

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,438
3,751
113
Jestem pewna, że hit, jak wszystkie Twoje mazurki.
icon_smile.gif

Właśnie wstawiłam do pieca jeden z nich:
http://kuchniaalicji.blogspot.com/2012/03/...mdisslowej.html
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,398
853
113
Tego nadzienia za wiele nie jest ... na jaką mniej więcej foremkę, względnie ile uciąć wafla? Czy tyle ile jego format (ten kwadratowy) przewiduje?
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,683
520
113

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,398
853
113
Na razie wykorzystuję to pyszne ciasto z marchewką (szkoda tylko, że zapomniałam dodać cukru
rofl.gif
) pod dwa inne, tj. kajmakowy i ten "znad Atlantyku" z suszoną śliwką. Właśnie się piecze.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,438
3,751
113
Beata71 @ 13 Apr 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=277320Kruche ciasto wg. Nelli Rubinstein, "Kuchnia Nelli" wyd. 1990r.

115 g masła o temp. pokojowej
3 łyżki stołowe cukru
2 żółtka
1 szklanka i 3 łyżki stołowe mąki
0,5 łyżeczki soli
Wykorzystałam to ciasto do wymyślonego naprędce mazurka jabłkowo - cytrynowo - imbirowego i na spód pod sernik.
Z resztek ciasta na sernik zrobiłam ciasteczka, które ułożyłam na masie jabłkowej i krótko zapiekłam:

mazurek_jab_kowo_cytrynowo_imbirowy.jpg

Do mąki krupczatki dałam trochę pełnoziarnistej orkiszowej.
 

Załączniki

  • mazurek_jab_kowo_cytrynowo_imbirowy.jpg
    mazurek_jab_kowo_cytrynowo_imbirowy.jpg
    49.8 KB · Wyświetleń: 7
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,683
520
113
Piękne, oba, a wymienisz Joanno wszystkie 14 mazurki jakie upiekłaś w tym roku?

Ja tylko cztery, w tym jeden twój makowy, tyle ,że bez białek, na dniach wstawię zdjęcie, bo aparat gdzieś wsadziłam
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,438
3,751
113
Margot @ 5 Apr 2021 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1675639Piękne, oba, a wymienisz Joanno wszystkie 14 mazurki jakie upiekłaś w tym roku?
Kajmakowy waniliowy
kajmakowy czekoladowo -kawowy
bakaliowy
cygański
pomarańczowy
śliwkowy
bośniacki
różany wg Disslowej
orzechowy (z Perigordu) z kawowym lukrem
czekoladowy (z przepisu na krajankę belwederską)
jabłkowo - cytrynowo - imbirowy
makowo -marcepanowy
daktylowy
Za czternasty robił pischinger z połowy porcji. Nie podpasował mi jednak i nie będę powtarzać. Pewnie od razu po zrobieniu byłby lepszy, ale po dwóch dniach za bardzo zmiękł, a ja nie lubię miękkich wafli.
Najlepsze dla mnie to różany, bośniacki, jabłkowy, śliwkowy, orzechowy i daktylowy. Chłopaki jak zwykle chwalili kajmakowe, czekoladowy i pomarańczowy, ale też bardzo im smakował improwizowany naprędce jabłkowo-cytrynowo-imbirowy, który wyszedł bardzo smaczny, ale proporcji nie podam, bo robiłam jak to ja na oko.
Usmażyłam kilka utartych jabłek z kilkoma łyżkami cukru, skórką i posiekanym miąższem z cytryny oraz pektyną, dodałam trochę pokrojonego kandyzowanego imbiru i na końcu drobno posiekane migdały. Lekki, orzeźwiający, idealny do przegryzania po kajmakowym.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,683
520
113
ale zestaw
orzechowy (z Perigordu) z kawowym lukrem to który Joasiu?
A daktylowy to jaki?
Ja zrobiłam taki bezglutenowy na mace kasztanowej, z daktylami i czekoladą z kajmakiem z kokosa , twój makowo -marcepanowy na spodzie krucho-drożdżowym, taki co roku z masłem orzechowy i sojowym kajmakiem oraz na cieście laskowym ta masa daktylowo pomarańczowa
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,774
1,173
113
Joanna @ 5 Apr 2021 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1675644Najlepsze dla mnie to różany, bośniacki, orzechowy, jabłkowy, śliwkowy i daktylowy. Chłopaki jak zwykle chwalili kajmakowe, czekoladowy i pomarańczowy, ale też bardzo im smakował improwizowany naprędce jabłkowo -cytrynowo- imbirowy, który wyszedł bardzo smaczny, ale przepisu nie podam, bo robiłam jak to ja na oko.
14 mazurków
herz.gif
Joanno - padłam! jestem pod gigantycznym wrażeniem. Wiem, jaki to ogrom pracy. I jakie rozkoszne szaleństwo :D
Twoje mazurki mało, że przepyszne, to i prześlicznie dekorowane. Sama nie umiem i nie robię dekoracji, więc moje są duuuużo skromniejsze.
Chapeau bas!
qd
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,438
3,751
113
W tym roku miałam duży problem, które smaki wybrać, ale potem pomyślałam, że w dzisiejszych czasach nie warto odkładać przyjemności na potem, bo można już nie mieć okazji i upiekłam wszystkie, jakie mi się zamarzyły.
icon_smile.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,762
3,015
113
A ićcie.
icon_eek.gif
icon_rolleyes.gif
icon_mrgreen.gif
Jak się czujecie po tej robocie, zwłaszcza Ty, Joanno?
Pomijam skąd wziąć zapał i siły, ale zupełnie sobie nie wyobrażam skosztowania choćby po małym kawałeczku z każdego, a rozdać nie próbując wcale, to byłoby ponad ludzką wytrzymałość.
icon_smile.gif
Te mazurki, to też tradycja, jak z pierniczkami?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,438
3,751
113
Buka @ 5 Apr 2021 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1675659Jak się czujecie po tej robocie, zwłaszcza Ty, Joanno?
Pomijam skąd wziąć zapał i siły, ale zupełnie sobie nie wyobrażam skosztowania choćby po małym kawałeczku z każdego, a rozdać nie próbując wcale, to byłoby ponad ludzką wytrzymałość.
icon_smile.gif
Te mazurki, to też tradycja, jak z pierniczkami?
Czuję się świetnie, bo pieczenie mnie nie tylko nie męczy, ale wręcz odpręża. Zresztą poszło piorunem. Najdłużej trwało dekorowanie, ale to też sama przyjemność. I tak, w moim domu to tradycja. Mama też wypiekała od kilku do kilkunastu, w tym makaronikowy z płatków owsianych, którego smak do dziś pamiętam i bez powodzenia próbowałam odtworzyć.
Uwielbiam piec mazurki, bo są bardzo wdzięczne, niezwykle inspirujące, trudno je zepsuć, można wymyślać wciąż nowe, a poza tym, zawierają moje ulubione składniki, czyli wszelkie możliwe orzechy i owoce, świeże i suszone. Nie muszę wszystkich próbować, wystarczy mi radość z wymyślania i pieczenia. W tym roku kosztowałam tylko nowości, żeby sprawdzić, jakie wyszły. Stare smaki znam.
icon_lol.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,774
1,173
113
Buka @ 5 Apr 2021 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1675659zupełnie sobie nie wyobrażam skosztowania choćby po małym kawałeczku z każdego, a rozdać nie próbując wcale, to byłoby ponad ludzką wytrzymałość.
icon_smile.gif
Te mazurki, to też tradycja, jak z pierniczkami?
Tradycja, a jakże
rofl.gif


Ilościowo wyszło mi 16szt. Rodzajowo o wiele skromniej, bo moi stali odbiorcy "nie wyobrażają sobie , że mogliby mieć na Wielkanoc coś innego ".
Z nowości słony kajmak.

Buko, że zacytuję swoją kulinarkę:

"Pewnego roku popełniłam szaleństwo i na Wielkanoc upiekłam dziesięć mazurków. Kajmakowy, kawowy, pomarańczowy, czekoladowy, królewski, różany, figowy, jabłeczny, nugatowy, cygański. Oczywiście była jeszcze baba drożdżowa, sernik i tort, bo jakie to święta bez tych tradycyjnych ciast. Wracając do szaleństwa. Było komu jeść, bo i teściowie zjechali , i niespodziewani goście się zjawili, i nas pięcioro. A jednak przyrzekłam sobie, że nigdy więcej. Nie dlatego, że to dużo roboty, bo lubię to robić, więc sama radość. Nie dlatego, że koszta, choć składniki mazurków do najtańszych nie należą. Nawet nie dlatego, że nie bardzo było gdzie te ilości ciasta przechowywać. Dlatego, właśnie dlatego, że biedne łakomczuchy nakładały sobie po kawałeczku WSZYSTKICH ciast .Wyobraźcie sobie trzynaście kawałków ciast na talerzyku ! Brzuchy pękały, a kubki smakowe odmawiały współpracy . Praktycznie po czwartym gatunku można było podawać siano, nikt nie dostrzegłby różnicy. "
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,438
3,751
113
To moi są jednak mniej łakomi.
icon_lol.gif
Każdy ma swoje ulubione smaki i po nie sięga, w dodatku nie od razu po wszystkie.
icon_lol.gif

A ja kroję te ciasta na malutkie kawałeczki, wielkości podobnej do pralinek, więc można się delektować bez bólu brzucha.
icon_smile.gif


Nawiasem mówiąc, jaki to mazurek królewski? Kratka z ciasta i dżem morelowy/malinowy? Zupełnie o nim zapomniałam.
Nugatowego i kawowego wg qd nie robiłam, może następnym razem?
rofl.gif

Ciasto z marchewką już czeka w kolejce, bo jakoś mi do tej pory umknęło. Wegańskie Margot też kuszą.... I jak tu się ograniczać?
icon_lol.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: