Kurczak po 'wietnamsku'

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Skladniki:

(Porcja na jednego czleka, wiec keidy sie robi dla rodziny, trzeba zrobic ze 2-3 razy wiecej)

Piers z kurczaka (okolo 20 dkg miesa), ale moze tez byc chuda wolowina czy wieprzowina pokrojona w cienkie paski jak do stir fry

2-3 zabki czosnku (posiekane)
okolo 1 cm imbiru (tez posiekany)
pol chili (posiekane
icon_wink.gif
), dla zwolennikow ostrego mozna cala papryczke
2-3 lyzki sosu rybnego
1 trawka cytrynowa (posiekana) - dla tych, ktorzy nie amja trawki moze byl pare pol wycisnietej limonki
1-2 lyzki cukru

odrobina tluszczu do smazenia - u mnie maslo klarowane

Podawac z:
liscie salaty
ogorek pokrojony w slupki
piklowane: biala rzodkiem i marchew (przepis na pikle pod spodem)
natka kolendry

Przyrzadzenie:
Wersja na patelnie/wok:

Mieso poktroic w kostke jesli kurczak lub paski (wieprzowina/wolowina).
W misce wymieszac: mieso, sos rybny, posiekana chili i trawke cytryniwa albo sok z limonki. Marynowac z pol godziny, a jesli inny rodzaj miesa - mozna cala noc.

Na paletni/woku rozgrzac tluszcz, wrzucic posiekany czosnek i imbir. Podsmazyc chwile (doslownie pare sekund), dodac mieso wyjete z marynaty (plynu nie wylewac!). Podsmazyc z minute-dwie, dodac cukier i caly czas smazyc na ostrym ogniu. Kiedy sie rozpusci i skaramelizuje, dodac plyn pozostaly z marynaty. Caly czas mieszac i smazyc.
I to wszystko
icon_biggrin.gif


Na liscie salaty nakladac: ogorki, pikle, mieso, natke kolendry. Mozna zjadac takie lodeczki, ale lepiej jest nie nakladac za duzo i zwijac w rulon.

Danie podaje sie z ryzem, ale mnie sie zdarzylo jesc i z pita (bardzo smaczne polacznie) czy napelniac bagietki ala banh mi.

Mozna tez zrobic wersje na grill.
Wtedy mieso marynuje sie we wszystkich skladnikach (oprocz tluszczu do smazenia) a pozniej nadziewa na szpadki i griluje. Cukier tez sie skaramelizuje na grillu i da ladny kolor.

Piklowane marchew i rzodkiew:
woda okolo 2 szklanki
sol - 1 lyzeczka
cukier - 1-1.5 lyzki
ocet (u mnie byl winny, bo taki na stanie) - 3 lyzki
Warzywa pokrojone w julienne na heblu
Wymieszac skladniki zalewy. Wlozyc do sloikow marchew i rzepe (ja to robie oddzielnie, tzn nie mieszam warzyw), zalac zalewa, zaklecic i wstawic do lodowki na co najmniej 1 dzien (mozna tak trzymac warzywa przez pare tygodni)
Przepis, na ktorym sie wzorowalam: http://whiteonricecouple.com/recipes/vietn...carrots-daikon/


Na zdjeciu sa tylko pikle z marchwi, bo sie rzepa skonczyla, wiec dorzucilam pokrojona rzodkiewke

 

Załączniki

  • wietnamski_kurczak.jpg
    wietnamski_kurczak.jpg
    80.9 KB · Wyświetleń: 0

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Mmmm, podoba mi sie i te pikle. Zrobie niebawem.
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
tatter, mnie bardzo to smakuje. Pewnie za pare dni bedzie powtorka.

A, jeszcze jedna uwaga: jesli plynu z marynaty bedzie niewiele, warto podlac paroma lyzkami wody
icon_biggrin.gif


No, i pewnie masz wietnamskie ziola, wiec mozesz bardziej autentycznie
icon_biggrin.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Zrobie na poczatek z miesem kurczaka, alternatywnie tofu wedzonym.

Z ziol ktore mozna wykorzystac w wietnamskiej kuchni mam kolendre, miete, bazylie i red perille, szczaw, koperek i oczywiscie lemongrass.

Robie dzis pikle z marchewki i daikonu, wiec cale danie najpewniej jutro na obiad.