Kurczak w piwie na słodko - słono

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
6 kurzych udek
kilka małych ziemniaczków
butelka piwa pszenicznego lub mieszanego ze słodkim, ciemnym ale (3:1)
szklanka bulionu
kilka suszonych śliwek
liść laurowy lub kilka ziaren ziela angielskiego, oregano, ziarna kolendry, gałka muszkatołowa, pieprz zielony, sól


Udka można obsmażyć na patelni, żeby pozamykać pory w mięsie, chyba, że ma się lenia, jak ja czasem, to nie trzeba
zahnlos.gif


Ziemniaczki przekroić na połowy, lekko natrzeć mięso i pyrki solą, ułożyć w brytfannie czy innym naczyniu do zapiekania, włożyć też suszone śliwki (taką solidną garść), zalać piwem, wetknąć listek, ziele i wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st C), piec 1,5 godziny, aż mięso będzie odchodzić od kości.

Sos zlać do rondelka, wybrać wszystkie śliwki i dodać, podsypać pół łyżeczki oregano, zmiażdżonej kolendry, dwie szczypty gałki, parę zmiażdżonych ziarenek pieprzu zielonego i nieco soli, jeśli trzeba. Na małym ogniu gotować przez kilka chwil, aż smaki się połączą. Śliwki można zmiksować na gładko, choć ja osobiście tylko rozgniatam je widelcem i zostawiam w takich większych kawałkach. Sos powinien być lekko słodki od śliwek, ale też lekko słonawy. Można go zaciągnąć odrobiną mąki, jeśli trzeba, choć śliwki z reguły zagęszczają go już dostatecznie.

Co do piwa, to zawsze używam pszenicznego, czasem mieszam ze słodkim ciemnym w proporcji m/w 3:1, obie wersje są smaczne. Myślę, że spokojnie można też użyć każdego innego rodzaju piwa typu pils.

Niestety zdjęcia nie posiadam, bo jakoś nigdy nie złożyło się, żebym pstryknęła. Następnym razem postaram się.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Seniorko, udka to moja ulubiona część drobiu
lecker.gif
Smacznego życzę
icon_smile.gif


Cynamon, właśnie dlatego zawsze polecam piwo pszeniczne - ono nie jest gorzkie, natomiast jest takie jakby pełniejsze, gęściejsze, również w smaku. Np. Paulaner kosztuje w Lidlu poniżej 4 zł i jest idealny. Tylko uwaga z ciemnymi piwami, bo one często są gorzkawe, najlepiej użyć jakiegoś słodkawego ale. Albo po prostu nie mieszać
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
No i w końcu zrobiłam, o czym piszę z dużą przyjemnością i zadowoleniem. Danie bardzo nam smakowało
lecker.gif
Wzięłam piwo pszeniczne, które wygooglałam w sklepie dwie ulice ode mnie, a śliwki były kalofornijskie, bo bardzo je lubię. Reszta zgodnie z przepisem, do którego często zaglądałam. Śliwek nie rozciapciałam, wolę takie większe kawałki. Mąka okazała się niepotrzebna. Pozostałe przyprawy zgodnie z moim smakiem i gustem. Czyli mam nowe, doskonałe danie na moje ulubione udka. Serdecznie
anbetung.gif
za przepis i pozdrawiam
wink.gif