Kurki w śmietanie

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Jest to przepis zapisany przed laty z Mniama; nie pamiętam kto go tam zamieścił, a link, który mam zapisany, nie działa.
Wpisuję go dokładnie tak, jak był na tamtym forum.

kurki w śmietanie.jpg kurki w śmietanie2.png
składniki
duża miska kurek,
1/2 cebuli,
1/2 litra śmietanki 30%
1/2 kostki rosołowej drobiowej lub takaż ilość owej przyprawy w proszku,
sól, pieprz,
masło, odrobina oliwy

koperek



sposób przygotowania
W zasadzie potrawę trzeba czynić na raty, albo na dwóch patelniach, ja robię w ten drugi sposób.
Śmietanę wylać na patelnię, zagotować i odparować. Mieszać od czasu do czasu. Odparować mniej więcej do połowy objętości albo do konsystencji rzadkiego budyniu.

Kurki dokładnie umyć z piachu, masło z oliwą rozgrzać na patelni. Cebule pokroić w drobną kostkę, zeszklić na średnim ogniu. Zwiększyć ogień, wrzucić grzyby. Małe kurki smażyć w całości, duże pokroić. Kurki najpierw puszczą dużo wody, odparować ją prawie do zera na ostrym ogniu. W trakcie odparowywania grzybów, dodać pół kostki rosołowej lub posypać przyprawą. Lekko popieprzyć, ewentualnie dosolić, tylko z solą uwaga, bo przyprawa lubi być słona! Gdy woda z grzybów odparuje, dodać gęstą już śmietanę i zamieszać.
I podawać na gorąco. Z pieczywem - jako przystawkę, lub z makaronem jako doskonały i mocno ekskluzywny obiad.

dodatkowe informacje
To jest tak dobre, że nie chce się zaprzestać rozpasanej konsumpcji. Do dziś nie mogę uwierzyć, że sekret był tak prosty - odparowana śmietana i odrobina chemii... Chemię w kuchni omijam szerokim łukiem, ale te grzyby... to wyjątek potwierdzający regułę.
Acha - można tak przyrządzić każdy rodzaj grzybów - są równie doskonałe, co kurki!


Na zdjęciach są kurki przygotowane przeze mnie zgodnie z tym przepisem. Od razu napiszę, że ja nie boję się kostek rosołowych i na pewno ich użyłam. :)
Myślę, że jak ktoś absolutnie nigdy ich nie używa, to może pominąć.
 
  • Like
Reakcje: Moniak

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Haniu, a ja wiem czyj to przepis Kazzi z starego mniam mniam, Kazzia przez chwilę prowadziła nawet bloga i ma ten przepis tu , ja też tak robię kurki, wprawdzie kostka roślinna i śmietana czy śmietanka często też
 
Ostatnia edycja:

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
Bardzo apetyczne!
Jak długo dusić te kurki? bo ponoć im dłużej się je dusi, tym twardsze się robią.
 

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,429
4,688
113
Chyba czytałam kiedyś ten przepis, ale ilość śmietanki mnie przeraża, więc robię po swojemu, czyli leję śmietankę prosto z kartonika, bez odparowywania, i w mniejszej ilości. Ale trochę pokruszonej kostki rosołowej dodaję.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Bardzo apetyczne!
Jak długo dusić te kurki? bo ponoć im dłużej się je dusi, tym twardsze się robią.
Dusić krótko do odparowania, tak jak jest w przepisie.

Chyba czytałam kiedyś ten przepis, ale ilość śmietanki mnie przeraża, więc robię po swojemu, czyli leję śmietankę prosto z kartonika, bez odparowywania, i w mniejszej ilości. Ale trochę pokruszonej kostki rosołowej dodaję.
Ilość śmietanki jest uzależniona od ilości grzybów. Tu autorka nie sprecyzowała wagowo, ale dla mnie "duża miska kurek" to jest ilość, której ja, dla jednej osoby, nigdy nie przerabiałam. Zawsze dopasowuję ilość dodatków do ilości składnika podstawowego. Na moich zdjęciach nie widać, żeby śmietanka dominowała na talerzu. ;)
 
  • Like
Reakcje: Margot