Kwaszona kapusta wg.mamy Odesiki

decas

Member
Mar 28, 2011
19
0
0
Cinka @ 31 Mar 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1113532Wyjdzie wyjdzie - czemu miałaby nie wyjść
fiesgrins.gif
dzieki, well, moze nei wyjsc bo pierwszy raz kisze, i z regoly to za pierwszym razem rzeczy nie zawsze wychodza.
tak jak probowalem robic litewski chleb to nie wychodzi, nawet mialem stare litewskie przepisy po litewsku, byly prosto opisane. nie wyszlo, prawie, zapachu brakowalo
teraz robilem Brezen, to za pierwszym razem bylo super, za drugim ok, za trzecim dobre tylko chyba za dlugo w sodzie gotowalem, choc wedlug przepisu.
well, anyway
 

decas

Member
Mar 28, 2011
19
0
0
witajcie
zaczyna smakowac tak jak powinna, ale cos jeszcze nie tak, poczekam jeszcze troche.
ostatnie dni duzo soku sie zrobilo, i go ciagle pije, ale czy naprawde nie mozna go zostawic powyzej kapusty?
pozdrawiam
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

decas

Member
Mar 28, 2011
19
0
0
qd @ 3 Apr 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1115003Czy ktos wie, czego ( jakiego smaku) oczekujesz? Do czego porownujesz?
ja chce ten czarny pachnacy co tam sprzedaja w duzych bochenkach

probowalem wiele razy ale nigdy ten zpach nie wszedl, chleb byl ok, ale nie ten smak i nie ten zapach
mam orginalny stary przepis litewski ale to jakos nie wychodzi

zalaczam go (raz go rozszyfrowalem i mialem przetlumaczony na inny jezyk)


Paprasta rugine duona

8 kg miltu
4 l vandens
80 g druskos

Raugui: 500 g ruginiu miltu
25 g mieliu


Pastaba. Receptas paimtas iš gana senos knygos, bet galima pameginti kepti orkaiteje (nors nelabai isivaizduoju ar kas gero iš to išeis).
Pati kepti nebandžiau, o recepta idejau, nes to papraše žmogus, gyvenantis užsienyje, kur nera lietuviškos duonos.
Sekmes kepant!

Renata

Viena trecdali duonai kepti skirtu miltu imaišyti pašildytame vandenyje ir sudeti atskirai šiltame vandenyje išleista rauga.
Gerai išmaišius, tešlos paviršiu užbarstyti miltais, duonkubili šiltai apdengti ir šiltoje vietoje pastatyti, kad irugtu. Duonkubilyje tešlos turi buti ne daugiau kaip 1/3 jo turio, nes rugdama tešla 2-3 kartus padideja.
Kai tešla pakankamai išrugsta, maždaug po 14 valandu, ja reikia gerai išplakti, sudeti likusius miltus, druska, labai gerai užminkyti ir vel šiltai pastatyti, kad pakiltu.
Krosnis kuriama, kai duona pradeda kilti.
Kepalai daromi vidutinio didumo staciai ant ližes, išklotos kopustu, ažuolo lapais, ajerais arba pabarstytos selenomis, ir šaunami i švariai iššluostyta karšta krosni.
Kepama 2-2,5 valandos.
Iškepta duona reikia suvilgyti karštu vandeniu ir uždengti švaria sausa skepeta, tada plutele buna minkštesne.
Šiltos duonos kepalu negalima deti vienas ant kito, nes, duonai susispaudus, atšoksta plutele.
Iškepta duona atšaldyti virtuveje ir išnešti i vesia patalpa.

Raugui: Imama 500 g ruginiu miltu, 25 g mieliu, 1-1,5 litro šilto vandens, viskas sumaišoma ir laikoma šiltai, kol išrugsta. Maždaug po paros jis jau tinka duonai užraugti. Pagamintame rauge yra ne tik mieliu grybeliu, bet ir pieno rugšties bakteriju.
Raugas ne visada buna geras, be to, kiekvieno raugo skonis skiriasi, todel ir sakoma, kad kiekvienos šeimininkes duonos rugštis yra kitokia. Tai priklauso nuo pieno rugšties ir kitokiu bakteriju, kurios isiveisia rauge. Todel, gaminant rauga, patariama ipilti nors puse stiklines rugusio pieno.

Prie šio patiekalo geriausiai tinka:


Šaltinis: Valgiu gaminimas (1957 m.)

Maisto produktu svoris (g)
Produktas Vnt. Šaukštelis Šaukštas Stikline Pakelis
Miltai - 10 25 130 -
Druska - 10 30 260 -
Miltai, ruginiai - 10 25 130 -
Mieles - - - - -


hmm, mam nadzieje ze to ten
icon_smile.gif
 

decas

Member
Mar 28, 2011
19
0
0
Kręciołek @ 4 Apr 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1115179A czemu nie można? Można.
Ja zostawiam. Nawet powinien być trochę powyżej kapusty.
ok, to dobrze, to nastepnym razem bedzie fajny sok,
jak gdzies przeczytalem, w jakims innymn opisie ze tam ludzie wybieraja ze tylko soku ma byc do poziomu kapusty, choc mnie to troche zdziwilo, bo czesto kapusta jest pod sokiem.
ale dzieki to naprzyszlosc bede wiedziec lepiej

icon_smile.gif
 

decas

Member
Mar 28, 2011
19
0
0
qd @ 4 Apr 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1115133Nie mam pojecia co jest w recepturze, nie znam litewskiego.

Ten co sprzedaja w duzych czarnych bochenkach to "Bociu", wymyslony w latach 80 i receptura jest tajna.
Nie do podrobienia.
hmm, nie moze byc w '80, ja pamietam, wjak bywalme jko dizecko na litwie w '70 to tez byl. moze tylko go teraz bardzo zkomecjowali.
ale jak jest tajemnica, to ta tajemnice zna wiele firm, bo na litwie jest wile producentow tego chleba, kazden ma troche inny zapach ale sa podobne.

qrde, powinienen, otworzyc nowy temat, a nie to mieszac z kapusta, sorry
 

decas

Member
Mar 28, 2011
19
0
0
decas @ 1 Aug 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1159519tak wyszla, dosyc dobrze

nie dawalem wody tylko soli i ubilem ja, tak ze soku sie zrobilo odrazu.

zniej zrobilem bigos.

zaprosili mnie tu na konkurs gotowania.
zanioslem ten bigos i dobrego czarnego chleba pare bochenkow.
jeszcze jedno, tu kapusta przy tych temperaturach to potrafi wciagu 2 dni sie ukisic albo i wczesniej
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Wczoraj nastawiłam tę kapustę i jestem bardzo ciekawa co z tego wyjdzie
icon_smile.gif
Użyłam jednej średniej kapusty, 3 dużych marchewek i zalewę zużyłam całą, kiszę tę kapustę w wysokim emaliowanym garnku, który wygląda jak garnek do szparagów ale raczej ze względu na swoje rosyjskie pochodzenie nim nie jest
icon_wink.gif
Mam nadzieję, że kapusta szybko się ukisi, na pewno do częsci dodam żurawinę, bardzo mnie kusi to połączenie
icon_smile.gif
Aha, goździki miałam tylko mielone dałam więc dwie spore szczypty ale nie czuć ich przesadnie, czego trochę się obawiałam
icon_wink.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
zrobiłam kilka dni temu i zapomniałam napisać jaka to pycha jest
tu zaraz po zrobieniu
sierpie__212.jpg

tu nałożone do słoiczka( wyszły mi dwa z 1/2 sporej kapusty i 4 marchewek) wymieszane z żurawiną

sierpie__280.jpg
 

Załączniki

  • sierpie__212.jpg
    sierpie__212.jpg
    111.1 KB · Wyświetleń: 14
  • sierpie__280.jpg
    sierpie__280.jpg
    89.1 KB · Wyświetleń: 13

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Powiedzcie mi, prosze, jak te kapuste w sloikach przechowywac.
Chcialabym wiecej usiekac.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
kermidt @ 14 Oct 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1545451Powiedzcie mi, prosze, jak te kapuste w sloikach przechowywac.
Chcialabym wiecej usiekac.
Kapusta wychodzi absolutnie genialna! praktycznie mozna wyzerac prosto ze sloika jako surówke. Ja dodaje do kiszenia kminek , bo lubie.

Co do przechowywania w sloikach: polecam metode zalewania olejem. Znaczy ukiszona kapusta ubita w sloiku po zwezenie szkła, a na to 0,5 cm oleju i dobrze zakrecic. Uwaga: ustawiać na polkach w jakchś naczyniach, moga byc bylejakie plastiki po czymkolwiek - chodzi o to, ze kapusta lubi spod wieczka wypchnac jeszcze troche soku i wycieka to na polki.