MASA KAJMAKOWA (na mleku) do mazurków

Beata71

Member
Sty 19, 2006
428
0
0
Przepis Marka Łebkowskiego z magazynu "Kuchnia" (kwiecień 2000)

MASA KAJMAKOWA

0,5 l mleka*
25 dkg cukru
0,5 laski wanilii *
10 dkg masła
bakalie (do przybrania mazurka)

Mleko zagotować z wanilią, odstawić na 10 min. i wyjąć wanilię. Wsypać cukier i mieszając, gotować, aż masa zgęstnieje (jest dobra gdy kropla wylana na talerzyk nie rozlewa się). Masę zdjąć z ognia i ucierać, aż ostygnie. Dodać miękkie masło i ucierać do otrzymania jednolitej konsystencji. Nałożyć na kruche spody i odstawić w chłodne miejsce żeby masa zastygła.

*używałam mleka pełnego, tłustego
*używałam ekstraktu waniliowego firmy Vahine i dodawałam go pod koniec gotowania, więc zaczynałam od gotowania mleka z cukrem

Moje uwagi:
- ucieranie trwało dłużej niż gotowanie,
- ta ilość wystarczyła mi do wypełnienia dwóch krążków o śr. 24 cm,
- masa bardzo dobra, nie ciągnie się, polecam,
- wersja czekoladowa, już moja:

Rozpuściłam na parze 100 g gorzkiej czarnej czekolady (ja miałam 100% cacao) i dodałam do masy kajmakowej na samym końcu (już po maśle i ucieraniu), i zamieszałam, super.
 

Annaoo

Member
Sty 22, 2008
20
0
0
Beata71 @ 11 Apr 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=276455Przepis Marka Łebkowskiego z magazynu "Kuchnia" (kwiecień 2000)
MASA KAJMAKOWA
0,5 l mleka*
25 dkg cukru
0,5 laski wanilii *
10 dkg masła
bakalie (do przybrania mazurka)
Mleko zagotować z wanilią, odstawić na 10 min. i wyjąć wanilię. Wsypać cukier i mieszając, gotować, aż masa zgęstnieje (jest dobra gdy kropla wylana na talerzyk nie rozlewa się). Masę zdjąć z ognia i ucierać, aż ostygnie. Dodać miękkie masło i ucierać do otrzymania jednolitej konsystencji. Nałożyć na kruche spody i odstawić w chłodne miejsce żeby masa zastygła.
*używałam mleka pełnego, tłustego
*używałam ekstraktu waniliowego firmy Vahine i dodawałam go pod koniec gotowania, więc zaczynałam od gotowania mleka z cukrem
Moje uwagi:
- ucieranie trwało dłużej niż gotowanie,
- ta ilość wystarczyła mi do wypełnienia dwóch krążków o śr. 24 cm,
- masa bardzo dobra, nie ciągnie się, polecam,
- wersja czekoladowa, już moja:
Rozpuściłam na parze 100 g gorzkiej czarnej czekolady (ja miałam 100% cacao) i dodałam do masy kajmakowej na samym końcu (już po maśle i ucieraniu), i zamieszałam, super.
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Przepis Marka Łebkowskiego z magazynu "Kuchnia" (kwiecień 2000)

MASA KAJMAKOWA

0,5 l mleka*
25 dkg cukru
0,5 laski wanilii *
10 dkg masła
bakalie (do przybrania mazurka)

Mleko zagotować z wanilią, odstawić na 10 min. i wyjąć wanilię. Wsypać cukier i mieszając, gotować, aż masa zgęstnieje (jest dobra gdy kropla wylana na talerzyk nie rozlewa się). Masę zdjąć z ognia i ucierać, aż ostygnie. Dodać miękkie masło i ucierać do otrzymania jednolitej konsystencji. Nałożyć na kruche spody i odstawić w chłodne miejsce żeby masa zastygła.

*używałam mleka pełnego, tłustego
*używałam ekstraktu waniliowego firmy Vahine i dodawałam go pod koniec gotowania, więc zaczynałam od gotowania mleka z cukrem

Moje uwagi:
- ucieranie trwało dłużej niż gotowanie,
- ta ilość wystarczyła mi do wypełnienia dwóch krążków o śr. 24 cm,
- masa bardzo dobra, nie ciągnie się, polecam,
- wersja czekoladowa, już moja:

Rozpuściłam na parze 100 g gorzkiej czarnej czekolady (ja miałam 100% cacao) i dodałam do masy kajmakowej na samym końcu (już po maśle i ucieraniu), i zamieszałam, super.
Możliwe, że to podobna, tylko czas gotowania jest dla mleka zwykłego, ale można próbować.