Młoda kapusta z wędzonym boczkiem i śmietaną

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,426
4,676
113
Przepis znalazłam w internecie. Niestety nie znam autora, a przepis zapisałam w 2010 roku i nie mogę go teraz znaleźć w sieci.

Składniki
1 duża główka kapusty (dałam 3/4 główki, ale miałam naprawdę sporą kapustę, z 1/4 zrobiłam dość dużą miskę surówki)
kawałek surowego boczku (ew. słoninki)
1 jabłko
1 pomidor
1 cebula
1 mała śmietana
1 łyżka mąki
1 łyżka oliwy
sól, cukier (u mnie dodatkowo pieprz)
koperek
Na oliwie podsmażamy cebulę, po chwili dodajemy grubo posiekaną kapustę i podlewamy
1/2 szkl. wody. Dodajemy obranego ze skóry pomidora, jabłko starte na grubych oczkach,
sól i cukier do smaku. Przykrywamy, dusimy na wolnym ogniu, w międzyczasie doprawiłam też pieprzem. Boczek kroimy w kosteczkę,
smażymy na patelni na rumiano. Wrzucamy do kapusty (tłuszcz, który się wytopił
zachowujemy). Gdy kapusta będzie miękka rozgrzewamy pozostały na patelni tłuszcz (dodałam masła, ponieważ boczek miałam chudy i niewiele tłuszczu się wytopiło) i
podsmażamy na złoto mąkę. W ten sposób powstałą zasmażkę dodajemy do kapusty,
wlewamy śmietanę. Posypujemy grubo świeżym koperkiem i gotowe do jedzenia (chociaż ja wolę, gdy trochę postoi i nabierze mocy urzędowej ;)).
 
  • Dzięki
Reakcje: Jaska i Buka

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,661
2,962
113
Trzeba się pospieszyć póki kapusta młoda. :lecker:
 

Jaska

Well-known member
Lut 6, 2022
1,841
2,188
113
Ja taką wersję robię od wielu wielu lat a przepis mam bodajże z portalu Wielkie żarcie. U mnie w wersji bez boczku. Dobrze że weszło mi w oczy bo kupię kapustę i zrobię 😁.
 

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,426
4,676
113
Dzięki za odnalezienie autorki przepisu :anbetung: Chociaż ja chyba zapisałam ten przepis z nieistniejącej już Galerii Potraw (na Wielkim Żarciu też jest mowa, że przepis stamtąd), bo mam to zapisane z dopiskami autorki, że kapusta się skurczyła i przeważa boczek, co cieszy jej mięsożernego męża :) Ja zresztą, jako mięsożerca, też boczku nie żałowałam :)
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,422
113
Anka, też widziałam ten dopisek. Bardzo mi szkoda Galerii Potraw. 😥
Jeśli znajdę jutro prawdziwie młodą kapustę to też zrobię. Z boczkiem młodą zawsze u się u nas robiło, ale śmietana to będzie nowość.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,422
113
Tak, jak napisałam wyżej ugotowałam dziś taką kapustę. Jest smaczna ale następnym razem nie dodam pomidora, bo wolę kapustę w bardziej zielonym kolorze. 😉
Nie miałam kwaśnej śmietany więc dodałam do słodkiej trochę soku z cytryny i zrobiła się gęsta i kwaśna.
IMG_20230625_115034.jpg
 
  • Like
Reakcje: AnkaP