Nürnberger Lebkuchen

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Caritko, piękne zdjęcia bardzo apetycznych pierników!
Zwłaszcza po tego przekrojonego chciałby się sięgnąć ręką do monitora ...
mniam.gif
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
A ja upiekłam wczoraj.
icon_smile.gif
I powiem szczerze, że jak spróbowałam takiego świeżego (znaczy lekko ostygniętego) - to nie za bardzo mi smakował... Ale dzisiaj mają już zupełnie inny smak i są bardzo dobre.
icon_smile.gif


Ps. Polewałam lukrem cytrynowym. A Kubanek dostał swoją porcję, którą potraktował na kolorowo.
lecker.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Nie bardzo mi smakują
icon_frown.gif
jak dla mnie ciasto jest za mało słodkie i mało piernikowe w smaku (tu być może to moja wina, bo miałam niecałe opakowanie przyprawy i mogła być już nieco zwietrzała...), no i zamiast zmielonych orzechów dałam zmielone migdały. Poza tym wszystko zgodnie z przepisem. Moje ciastka niestety nie są takie grubiutkie jak Twoje Caritko, jeno płaskie
icon_frown.gif
bo się cholernie rozpływały podczas pieczenia ( za rzadkie zrobiłam ciasto??) . Wyszło mi 60 sztuk. Lukier rumowy dałam (dodaje trochę słodyczy, ale wciąż mi mało).

pierniki_017a.jpg
 

Załączniki

  • pierniki_017a.jpg
    pierniki_017a.jpg
    94.4 KB · Wyświetleń: 3

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
No prosze, znaczy po raz kolejny 'de gustibus...', bo dla mnie za teraz z lukrem za slodkie
icon_lol.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Bea, mogłam się zasugerować tym co napisałaś o mleku ( że dałaś mniej) bo też mi się wydawało w pewnym momencie, że już wystarczy, ale w końcu wlałam wszystko i przez to pewnie mi się rozpływały zamiast wznosić się do góry...
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Wiesz, ale moje tez sa o wiele bardziej plaskie od tych Caritkowych...

zaraz wrzuce fotke
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
nie sa niestey zbyt piekne
icon_redface.gif
ale robilam je dosyc szybko, w ramach 'testu'
icon_redface.gif


pierniczkiCaritki.jpg
 

Załączniki

  • pierniczkiCaritki.jpg
    pierniczkiCaritki.jpg
    75.5 KB · Wyświetleń: 2

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
kermidt @ 14 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=762638O Jeny! Zanczy O! Caritko!
Choroba! Musze zrobic!
Kocham niemieckie pierniki! Po kilku probach roznych piernikow z cina przestalam piec na rzecz kupowania, ale te musze zrobic!

Oblat to jest okragly oplatek. Mozna wygooglowac obrazki. W Polsce moze mozna kupic jakies wieksze i wyciac kieliszkiem? Tu widzialam w polskim sklepie, ale niemieckie. SMiesznie to brzmi, ale generalnie, jesli sklep jest europejski to dominuja w nim artykuly z danego kraju, ale sa z calej Europy.
Kermidt
icon_mrgreen.gif
bussi.gif

Mam nadzieje, ze sie nie rozczarujesz, bo teraz to mam stracha
icon_mrgreen.gif

Bede z niecierpliwoscia wypatrywac Twojej opini
icon_mrgreen.gif


Maraa @ 14 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=762735Caritko, pyszne są te pierniczki! Teściowa oceniła, że są WSPANIAŁE!

Nie miałam opłatków więc robiłam na papierze do pieczenia, nic się nie przyklejało i po upieczeniu bez problemu dawały się przenieść. W piekarniku siedziały od 12 do 15 min i to im w zupełności wystarczyło. Wchodzą na stałą listę wypieków!

Caritko, dziękuję Ci bardzo za przepis!
bussi.gif
banana.gif

Bardzo, bardzo sie ciesze
bussi.gif

-p.s. Pozdrowienia dla Tesciowej
icon_wink.gif
icon_biggrin.gif


- a zdjecia nie bedzie?
icon_frown.gif


Kiiri @ 14 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=762744Pieeeekne..... a u mnie nie ma przypraw do piernikow ;( musze poczekac do swiat az w Polsce zawitam
icon_sad.gif
Kiiri, u mnie paczuszka do piernikow ma 15 g. Dalam calosc.

p.s. Jesli chcesz, moge Ci podeslac pare paczuszek przypraw, niekoniecznie dlatego, zebys piekla te pierniki,
ale jak lubisz w ogole, to na pewno Ci sie przyda
icon_wink.gif


Joanna @ 15 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=762867Caritko, piękne zdjęcia bardzo apetycznych pierników!
Zwłaszcza po tego przekrojonego chciałby się sięgnąć ręką do monitora ...
mniam.gif
icon_biggrin.gif
Dziekuje
cvety.gif


Małgoś.dz. @ 15 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=762940A ja upiekłam wczoraj.
icon_smile.gif
I powiem szczerze, że jak spróbowałam takiego świeżego (znaczy lekko ostygniętego) - to nie za bardzo mi smakował... Ale dzisiaj mają już zupełnie inny smak i są bardzo dobre.
icon_smile.gif


Ps. Polewałam lukrem cytrynowym. A Kubanek dostał swoją porcję, którą potraktował na kolorowo.
lecker.gif
Uff, to sie ciesze, ze pierniki nie sa jednak "na straty"
icon_biggrin.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
BeataSz @ 15 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=763049Nie bardzo mi smakują
icon_frown.gif
jak dla mnie ciasto jest za mało słodkie i mało piernikowe w smaku (tu być może to moja wina, bo miałam niecałe opakowanie przyprawy i mogła być już nieco zwietrzała...), no i zamiast zmielonych orzechów dałam zmielone migdały. Poza tym wszystko zgodnie z przepisem. Moje ciastka niestety nie są takie grubiutkie jak Twoje Caritko, jeno płaskie
icon_frown.gif
bo się cholernie rozpływały podczas pieczenia ( za rzadkie zrobiłam ciasto??) . Wyszło mi 60 sztuk. Lukier rumowy dałam (dodaje trochę słodyczy, ale wciąż mi mało).
Buu, Beata, przykro mi, ale rozumiem, ze komus moze nie smakowac
icon_wink.gif


Co do slodkosci, to zgodze sie z Bea.
One dla mnie tez byly ciut za slodkie, ale Mezowi juz nie, wiec to kwesta gustu
icon_wink.gif


Ciasto mialam takie, ze jak nabralam lyzeczka i probowalam "klasc" je na oblaty, to musialam lyzeczke z ciastem "troche" potrzasnac
- to znaczy tak pare razy "uderzyc" o oblat, zeby ciasto sie przykleilo i "odeszlo" z lyzeczki.
Pierwsza partie tez mialam plaska, ale nastepne byly juz wyzsze. Dawalam poprostu wiecej ciasta i lyzeczka "wygladzalam" w gore, zeby utworzyla sie "kupka".
Bylam pewna, ze ta "kupka" mi sie rozjedzie podczas pieczenia, bo myslalam, ze ciasto mimo wszystko jest za rzadkie ( ilosc mleka, dalam jak w przepisie- czyli wszystko)
No i w piekarniku sie troche rozjechaly- troche- a po jakiejs chwili sie podniosly.
dontknow.gif

No, szkoda, ze Ci nie smakuja, szkoda skladnikow, ktore niepotrzebnie zuzylas i Twojego czasu
icon_frown.gif
bussi.gif


Bea73 @ 15 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=763070nie sa niestey zbyt piekne
icon_redface.gif
ale robilam je dosyc szybko, w ramach 'testu'
icon_redface.gif
Bea? Zartujesz?
icon_eek.gif
Slicznie Ci wyszly!
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Caritko, nie mam aparatu
icon_sad.gif
Wróci do mnie dopiero we wtorek, a pierniczki upiekę jeszcze na pewno nie raz to wtedy zrobię im zdjęcie
icon_smile.gif


Moje ciasto było raczej gęste, przy wykładaniu go na blachę musiałam sobie pomagać małą łyżeczką, bo samo nie chciało z łyżki złazić
icon_smile.gif
Ale zgadzam się z opinią Beaty, że one są trochę mało piernikowe i następnym razem dodam więcej przyprawy. Jak dla mnie słodyczy im nie brakuje, a oblane gorzką czekoladą są idealne. Ale to oczywiście kwesta smaku...

 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Maraa @ 15 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=763142Caritko, nie mam aparatu
icon_sad.gif
Wróci do mnie dopiero we wtorek, a pierniczki upiekę jeszcze na pewno nie raz to wtedy zrobię im zdjęcie
icon_smile.gif
Aaaha, to dlatego.
Juz myslalam, ze sie obrazilas na aparat
icon_wink.gif


CYTATMoje ciasto było raczej gęste, przy wykładaniu go na blachę musiałam sobie pomagać małą łyżeczką, bo samo nie chciało z łyżki złazić
icon_smile.gif
Ale zgadzam się z opinią Beaty, że one są trochę mało piernikowe i następnym razem dodam więcej przyprawy. Jak dla mnie słodyczy im nie brakuje, a oblane gorzką czekoladą są idealne. Ale to oczywiście kwesta smaku...
Ciasto mialam wlasnie tez takie, jak piszesz.

I tak sie teraz zastanawiam, bo tez piszesz, ze za malo piernikowe.
Dla mnie byly w sam raz, ale ja sie dopiero ucze je jesc
icon_mrgreen.gif

Byc moze dla tych, ktorzy sa "przyzwyczajeni" do tego, ze piernik ma byc piernikiem, moze faktycznie troche malo tej przyprawy,
ja osobiscie nie bede nic w nich zmieniac, bo mi ( nam) takie odpowiadaja
icon_biggrin.gif

No, ale jak juz nie raz tu zostalo powiedziane...- kwestia smaku
icon_wink.gif
icon_biggrin.gif

W kazdym razie modyfikacje pod swoj smak, bardzo wskazane
icon_wink.gif
icon_mrgreen.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Caritko, Ty się nie smuć i nie żałuj mnie, że niepotrzebnie składniki zużyłam i w ogóle... owszem, wolałabym słodsze i bardziej piernikowe, ale takie też nie są złe. Myślę, że mi miodu trochę w nich brakuje, ale jak bym dodała, to pewnie nie byłyby takie miękkie
gruebel_2.gif
W każdym bądź razie robiły się dość szybko i pewnie jeszcze do nich wrócę tylko na pewno dosłodzę i dam więcej przyprawy.
A co do gęstości, to moje niby też takie było jak mówicie, musiałam z łyżeczki dobrze strząsać. Pierwsze wygładzałam, jak Ty Caritko, a później już nakładałam z dobrą górką a i tak w pieczeniu się rozpływały i nawet w ostatniej blasze wszystkie ze sobą zlepiły w jeden placek, no ale na szczęście to nie na pokaz.
dump.gif
a może to dlatego, ze dałam mielone migdały, takie gotowe ze sklepu a one są grubiej mielone niż gdybym sama to zrobiła ?(z mojej maszynki wychodzi taka puszysta prawie mączka, ale niestety zapomniałam wcześniej sobie przygotować te orzechy)
dump.gif


P.S. Uwielbiam pierniki popijać herbatą z cytryną, dlatego jakoś do kwaśnej herbaty wolę słodsze
icon_biggrin.gif
lecker.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
BeataSz @ 15 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=763199Caritko, Ty się nie smuć i nie żałuj mnie, że niepotrzebnie składniki zużyłam i w ogóle... owszem, wolałabym słodsze i bardziej piernikowe, ale takie też nie są złe. Myślę, że mi miodu trochę w nich brakuje, ale jak bym dodała, to pewnie nie byłyby takie miękkie
gruebel_2.gif
W każdym bądź razie robiły się dość szybko i pewnie jeszcze do nich wrócę tylko na pewno dosłodzę i dam więcej przyprawy.
knuddel.gif

To pocieszajace, co piszesz
icon_mrgreen.gif

bussi.gif


CYTATA co do gęstości, to moje niby też takie było jak mówicie, musiałam z łyżeczki dobrze strząsać. Pierwsze wygładzałam, jak Ty Caritko, a później już nakładałam z dobrą górką a i tak w pieczeniu się rozpływały i nawet w ostatniej blasze wszystkie ze sobą zlepiły w jeden placek, no ale na szczęście to nie na pokaz.
dump.gif
a może to dlatego, ze dałam mielone migdały, takie gotowe ze sklepu a one są grubiej mielone niż gdybym sama to zrobiła ?(z mojej maszynki wychodzi taka puszysta prawie mączka, ale niestety zapomniałam wcześniej sobie przygotować te orzechy)
dump.gif


P.S. Uwielbiam pierniki popijać herbatą z cytryną, dlatego jakoś do kwaśnej herbaty wolę słodsze
icon_biggrin.gif
lecker.gif
Beatko, ja zawsze uzywam kupnych- czy to migdalow, czy orzechow,
wiec wydaje mi sie, ze to chyba nie ich wina
gruebel_2.gif
 

aga9999

Member
Sie 22, 2006
974
0
0
Caritko, bardzo dziekuje Ci za ten przepis!
Pierniki w smaku swietne. Niestety tez sie troche rozplynely. Nie wygladaja bardzo zle, ale do twoich im daleko. Moze dlatego ze nie dalam 15g proszku tylko 5g (czubata łyżeczka)??
Zuzylam opakowanie przyprawy kotanyi. Lekko szczypia w jezyk, tak jak trzeba
icon_smile.gif

Zawsze odcukrzam wypieki i tym razem cukru dalam 120g i po upieczeniu czulam niedosyt, na szczescie lukier zalatwil sprawe. Sa idealne!

Polecam lukier Marty Gessler http://kobieta.gazeta.pl/wysokie-obcasy/1,...?as=1&ias=2
Ten z mlekiem i maslem.

PIERNIKI_CARITKI1.JPG

PIERNIKI_CARITKI2.JPG

 

Załączniki

  • PIERNIKI_CARITKI1.JPG
    PIERNIKI_CARITKI1.JPG
    121.6 KB · Wyświetleń: 2
  • PIERNIKI_CARITKI2.JPG
    PIERNIKI_CARITKI2.JPG
    135 KB · Wyświetleń: 2

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Oja cie...- Aga, ale smaczne zdjacia
icon_lol.gif

Pieknie wyszly! - jeeej, ale sie ciesze
icon_biggrin.gif

Bardzo dziekuje
bussi.gif
anbetung.gif


A przepis na lukier, na pewno wykorzystam i to przy najblizszej okazji
icon_biggrin.gif

- dziekuje
cvety.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Cari co Ty mi robisz!!?! ja tu głodna siedzę i tak strasznie mnie wzięło na te pierniki
baa.gif
icon_mrgreen.gif

a to też za sprawą tego, ze ostatnio je widziałam w Lidlu ale cena mnie odstraziła
icon_frown.gif

muszę je koniecznie zrobić i zjeść
lecker.gif

Żołądek mi się właśnie przykleił do kręgosłupa bo dziś niewiele jadłam
cry_1.gif

Ja chcę takiego pierniiikaaaa!!!!!!!!!
cry_1.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
A ja się właśnie pod wpływem zdjeć Caritki skusiłam na lidlowe Lebkuchen.
icon_smile.gif

Bardzo smaczne, o zadziwiającym migdałowym aromacie. Jak tylko znajdę trochę czasu, muszę je spróbować odtworzyć w domu.
icon_smile.gif