Pączki karnawałowe

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Dodaję i ja swój pączkowy przepis, na życzenie. Są to nasze ulubione pączki, mięciutkie i puszyste, znikają migiem z półmiska, zanim jeszcze dobrze ostygną
icon_redface.gif
Przepis nie jest odkrywczy, ale może komuś się przyda i posmakuje
icon_smile.gif


Proporcje na ok 20 szt pączków ok. 60 g każdy.

600 g mąki poznańskiej (typ 500)
60 g świeżych drożdży
300 g mleka
100 g masła
90 g cukru
6 żółtek
łyżka rumu
2 szczypty soli
słoik powideł śliwkowych lub innego nadzienia
3 - 4 kostki smalcu lub ok 700 ml oleju
cukier puder lub rzadki lukier


Rozmieszać drożdże z łyżką cukru i 1/3 ciepłego mleka, zrobić zagłębienie w mące i wlać. Zamieszać lekko z niewielką ilością mąki i odstawić, aż zacznie bąbelkować. Żółtka utrzeć z cukrem, masło sklarować. Kiedy zaczyn podrośnie, dodać żółtka i pozostałe mleko, zagnieść ciasto. W kilku porcjach wgnieść sklarowane masło i wyrabiać tak długo, aż ciasto przestanie być błyszczące. Ciasto powinno być bardzo miękkie, ale elastyczne. Można dodać więcej płynów lub żółtek, jeśli trzeba. Odstawić na 30 - 40 minut w ciepłe miejsce, do podwojenia objętości.

Brać małe kawałki ciasta, rozpłaszczać, nadziewać i formować pączki. Układać łączeniem do dołu i odstawić do napuszenia na 20 - 30 minut. Rozgrzać tłuszcz w głębokiej patelni i kłaść pączki złączeniem do dołu, 3 - 4 sztuki jednorazowo. Smażyć na jasnobrązowy kolor, po kilka minut z obu stron. Wykładać na papier do odsączenia.

Po ostygnięciu oprószyć cukrem - pudrem lub udekorować rzadkim lukrem/polewą. Wcinać ze smakiem
zahnlos.gif



Uwagi:

1. Zaczyn można zrobić w osobnej miseczce, oczywiście, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy pewni drożdży
icon_wink.gif

2. Zwykle nie klaruję masła, bo mi się nie chce, ewentualnie używam kupnego klarowanego, jeśli akurat mam
3. Czas wyrastania, itp jest tylko poglądowy - u mnie tyle to zajmuje, ale ja mam dość ciepłą kuchnię.
4. Jeśli ktoś nie ma sprecyzowanego gustu i nie obrzydza go smalec, to gorąco polecam użyc go zamiast oleju, bo pączki so milion tysięcy razy pyszniejsze
zahnlos.gif

5. Jeśli ktoś woli słodsze ciasto, proponuję od razu zwiększyć ilość cukru - ja nie lubię bardzo słodkich ciast, a biorąc pod uwagę, że i tak zawsze zjadamy pączki z lukrem lub pudrem, to dla mnie słodycz jest wystarczająca. Przy zwiększonej ilości cukru pączki mają prawo wyjść ciemniejsze.
6. Co do formowania pączków: ja formuję tak, jak bułeczki - dzielę ciasto na dwie lub trzy części, każda zwijam w wałek i kroję w równe porcje, rozpłaszczam, nadziejwam, zawijam.

http://poserbaby.com/pl/przepisy/118/paczki-karnawalowe
 

Załączniki

  • doughnuts.jpg
    doughnuts.jpg
    72 KB · Wyświetleń: 0
  • doughnuts_1.jpg
    doughnuts_1.jpg
    59.7 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Poserku będę robić dziś, powiedz proszę jaki masz patent na jednakowość w wielkości pączków bo jak odrywam to mi nierówne wychodzą!
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Trudne pytanie, bo co to znaczy średnie
icon_wink.gif
każdy ma swoją ulubioną miarę, wg upodobań - ale wydaje mi się że średniej wielkości pączek będzie ważył około 70g - gotowy.
Mając na uwadze wagę nadzienia można założyć że ciasto powinno ważyć jakieś 50g
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Dzięki Cinko u mnie średni to taki co się łatwo w łapce trzyma bo te ze sklepu to wypada w dwóch trzymać
icon_mrgreen.gif
Myślę ,że 50g będzie ok.
 

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Uuuch, no z wagą to ja nie pomogę, bo nigdy nie ważyłam. Robię pączki tak jak bułeczki: dzielę ciasto na pół albo na trzy, zwijam z każdej części wałek i kroję na ileśtam części. Najgorzej, że nie zanotowałam nigdy ile pączków wychodzi z takiej porcji ciasta
icon_sad.gif
Kurcze, najgorsze to jak się wszystko robi na oko i odruchowo - potem człowie nie pamięta co i jak
dump.gif
Jak będę jutro robić, to policze ile mi wyjdzie pączków. Wiem, że to trochę późno, ale może jeszcze zdążę przed Tobą, o ile nie będziesz smażyć z samego rana?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
poserbaby @ 6 Feb 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1398359Uuuch, no z wagą to ja nie pomogę, bo nigdy nie ważyłam. Robię pączki tak jak bułeczki: dzielę ciasto na pół albo na trzy, zwijam z każdej części wałek i kroję na ileśtam części. Najgorzej, że nie zanotowałam nigdy ile pączków wychodzi z takiej porcji ciasta
icon_sad.gif
Kurcze, najgorsze to jak się wszystko robi na oko i odruchowo - potem człowie nie pamięta co i jak
dump.gif
Jak będę jutro robić, to policze ile mi wyjdzie pączków. Wiem, że to trochę późno, ale może jeszcze zdążę przed Tobą, o ile nie będziesz smażyć z samego rana?
Dziś zrobię porcję po 50g to dam znać czy mi odpowiada taka waga. Tylko to tak późnym wieczorem bardziej koło nocy
icon_mrgreen.gif
 

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
poserbaby @ 6 Feb 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1398372Się zrobi. Relacje zdam jak tylko zbadam sprawę.

A w ogóle, to musze dziś nastawić ciasto i wrzucić do lodówki, bo się jutro nie wyrobię. Mam nadzieję, że mu to nie zaszkodzi. Lodówkowych pączków jeszcze nie jadłam
gruebel_2.gif
Też jestem ciekawa lodówkowych. Miałam gdzieś przepis na rogaliki z lodówki które się zagniatało z zimnym mlekiem tylko nie wiem po co żeby po malutko rosły czy co?
 

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Poserku zrobione! Przepyszne
anbetung.gif


Wyszło mi 24 szt po 50g przed napchaniem marmoladki, no całkiem malutkie to nie są
lecker.gif
Zdjęcie nocne bo rano wychodzą z domu
icon_mrgreen.gif




 

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Dzięki Poserku! To zasługa Twojego przepisu normalnie rewelacja
anbetung.gif


A jak byś spania nie miała to smaż się zmęczysz to i zaśpisz szybciej
icon_razz.gif
Bo mnie bardzo zmęczyło i już idę spać! Dobranoc!
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38