PAIN BOUILLIE

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bardzo stary francuski przepis na chleb zytni na "porridge"...

porridge przygotowujemy z:
225g maki zytniej (wymieszalam pol na pol jasna z ciemna)
450ml wrzacej wody
1 lyzka plynnego miodu

Do duzej miski wsypalam make i zalalam ja wrzaca woda. Zostawilam na 5 min, po czym dodalam miod, wymieszalam. Przykrylam folia i zostawilam na 12 godzin w cieplym miejscu.

Ciasto wlasciwe:
cala "porridge"
7g swiezych drozdzy
30 ml letniej wody
1 lyzeczka kminku (lekko zmiazdzone...opcjonalnie)
2 lyzeczki soli
350g bialej pszennej maki chlebowej
oliwa z oliwek do smarowania

Drozdze rozprowadzamy w wodzie, wlewamy do "porridge", dodajemy kminek (jesli uzywamy). Wyrabiamy ciasto reka, powoli dodajac make pszenna. Mamy otrzymac scisle ciasto i takie wykladamy na stolnice i zagniatamy 6-8 min. Zkrywamy folia i znow zostawiamy na 1 1/2 godziny do wyrosniecia (podwojenia objetosci).
Wykladamy, lekko odgazowujemy, dzielimy na dwie czesci, a kazdy kawalek rozwalkowujemy na prostokat 38x12cm. Skladamy jak kartke "na trzy" (dolna czesc do srodka, na to gorna, lekko dociskamy). Odwracamy do gory nogami. Smarujemy jedna strone kazdego kawalka oliwa i ukladamy (naoliwionymi stronami do siebie) obydwa chlebki w natluszczonej foremce (23,5cmx13). Przykrywamy natluszczona folia i zostawiamy do ostatecznego wyrosniecia (ok. 1 godziny lub gdy ciasto urosnie do krawedzi blaszki).
Piec rogrzewamy do 220C.
Wyrosniete chleby smarujemy oliwa i ostrym nozem nacinamy w dwoch miejscach. Pieczemy 30 min w 220C, redukujemy do 190C i pieczemy kolejne 25-30 min.
Przepis zaczerpnelam z J.Shapter/C.Ingram "Bread"
 

Załączniki

  • pain_beauillie.jpg
    pain_beauillie.jpg
    84.3 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Zdjecie jutro, chleb jeszcze nie gotowy.

QUOTE (Margot @ 10 Feb 2007, 21:36 ) index.php?act=findpost&pid=447306o nowy chleb Tatter!!!
Oj,w poniedziałak jak znalazł
Musialam cos nowego, zwariowalam ostatnio i ciagle zagniatalam Pain de Campagne Rustique i wszelkie wariacje chleba Mirabbelki, a w lodowce mam "BRIOCHE" i jutro pozre na LUNCH!!!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Margot, zrob Pain de Campagne Rustique. Do "chefa" dodaj lyzke ciasta zakwaszonego pszennego lub zakwasu (tez pszennego) - niesamowity chleb, zostaw zawsze ok 100-115g na nastepny chlebek. Zobaczysz, ze bedzie Ci sie chcialo powtorzyc.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
tatter @ 10 Feb 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=447315Margot...zrob Pain de Campagne Rustique....do "chefa" dodaj lyzke ciasta zakwaszonego pszennego lub zakwasu (tez pszennego)....niesamowity chleb, zostaw zawsze ok 100-115g na nastepny chlebek....zobaczysz, ze bedzie Ci sie chcialo powtorzyc...
a gdzie on jest? To ja też zrobię.
Bo ostatnio w koło prosty razowiec albo Borodinskiego robię. I mam chęć na odmianę.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Robilas kiedys juz pain de campagne, kliknij w nazwe w moim poscie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,683
520
113
tatter @ 11 Feb 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=447330Robilas kiedys...juz pain de campagne...kliknij w nazwe w moim poscie...
icon_mrgreen.gif
icon_mrgreen.gif
icon_mrgreen.gif

ja mam Lisko to samo
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Myslisz? Zastanawialam sie gdzie go wcisnac, a ze to dziwny dosc zaczyn (nadal zaczyn jednak). Up 2 u, Mirabbelko.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Sprytna sztuka z Ciebie...
icon_mrgreen.gif