pasta słonecznikowa

Zaduma

Member
Sty 28, 2008
14
0
0
Wyłuskany słonecznik (paczuszka 200 gr, ale ilość tak naprawdę dowolna) umyć na sitku, zalać woda w garnku i zagotować (chwilę, by zmiękł). Przepuścić przez maszynkędo mięsa (ja to zrobiłam trzykrotnie) z 3 dużymi ząbkami czosnku. Na koniec dodać do masy ok. 10 łyżek oleju (ja dodałam mój najnowszy wspaniały anbytek - przecudny olej makowy tłoczony na zimno, ale nadaje się też olej sezamowy, oliwa z oliwek, lniany lub rzepakowy świąteczny albo cokolwiek innego ładnie pachnącego i tłoczonego na zimno).
 

Załączniki

  • slonecznik.JPG
    slonecznik.JPG
    432.4 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Śwetny patent
daumen.gif
mniam.gif
 

Zaduma

Member
Sty 28, 2008
14
0
0
Orelia, trochę mniej niż 2 szklanki. Pasta jest smakowita a jedyną jej wadą jest to, że jest trudniejsza w rozsmarowaniu niż np. masło orzechowe, niestety.
 

otylla

Member
Lis 17, 2006
138
0
0
Zaduma ja tą pastę robię trochę inaczej. Mianowicie gotuję w małej ilości wody z przyprawami, nie przepuszczam przez maszynkę, tylko szybko miksuję blenderem. Potem dodaję różne różności, a najczęściej przecier pomidorowy. Do takiej pasty nie dodaję już oliwy bo przecież słonecznik jest bardzo tłusty sam w sobie. Bardzo dobrze rozsmarowuje się na chlebie, może przez zmiksowanie z wodą z gotowania? A jeszcze jak przed gotowaniem słonecznika zechce mi się go podprażyć na suchej patelni. Pyszności!
Bardzo dobra pasta wychodzi też z pestek dyni lub sezamu. Czasami do słonecznikowej dodaję kilka orzechów lub migdałów, to wzbogaca jej smak. Polecam
 

Zaduma

Member
Sty 28, 2008
14
0
0
Otylla, zgadza się. Ja po prostu nie mam blendera. Kiedy się zmiksuje słonecznik, rzeczywiście wszystko jest klejące i tłuste, podobne do masła orzechowego. W przypadku maszynki do mięsa sprawa wygląda nieco inaczej, ale i tak jest pysznie.
 

otylla

Member
Lis 17, 2006
138
0
0
No tak, nie wiem jaka jest konsystencja pasty po zmieleniu w maszynce. Tak sobie myślę, że masz dużo pracy z tym mieleniem (i myciem maszynki!), fajnie jest mieć blender pod ręką
icon_biggrin.gif