Pasztet sojowo-warzywny

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
To Margot 'zaraziła' mnie jakiś czas temu tego typu pysznościami
icon_smile.gif
Podany przez nią przepis na sojowo-soczewicowy pasztet z pieczarkami piekę naprawdę często. To świetna baza do dalszych 'wariacji na temat' ;)
Jedną z takich wariacji jest właśnie ta oto propozycja. Zamiast ziemniaków (z myślą o tych, którzy są na ewentualnej diecie ;) ) dodałam upieczone warzywa, a dodatkowo - korzystając ze świetnego pomysłu Truskawkowej Ani
icon_smile.gif
- również pieczony czosnek. Pasztet upiekłam w kąpieli wodnej, dzięki temu jest idealnie wilgotny.

pasztetSojowy1.jpg

Pasztet sojowo-warzywny

proporcje na formę ok. 11 x 24 cm

oliwa z oliwek
200 g soi
ok. 350 g warzyw (u mnie : korzeń pietruszki, marchewka i pasternak)
ok. 300 g pieczarek
2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 cebula
1 główka czosnku + 1 ząbek
2 duże lub 3 małe jajka
ok. 1,5 łyżki sosu sojowego
1,5 łyżki majeranku
1 łyżka zmielonego kuminu
sól, pieprz
spora szczypta papryczki z Espelette
+ do smaku : odrobina zmielonej gałki muszkatołowej, kolendry oraz goździków


Soję wypłukać pod bieżącą wodą, następnie zalać ją zimną wodą i pozostawić na noc do namoczenia. Następnego dnia soję wypłukać i ugotować w świeżej wodzie (ok. 1,5 – 2 godziny). Następnie soję odcedzić (ja dodatkowo ponownie ją płuczę) i jeszcze ciepłą zmielić.

Piekarnik rozgrzać do 200°C.

Warzywa obrać, pokroić na równej wielkości kawałki, ułożyć je na wyłożonej papierem blasze, lekko posmarować oliwą i oprószyć solą. Ściąć górę główki czosnku (tak, by widać było odkryte ‘wierzchołki’ ząbków), umieścić ją w kokilce / ramekinie, posmarować łyżką oliwy i upiec wraz z warzywami do miękkości (ok. 25 - 30 minut). Gdy główka czosnku lekko przestygnie – naciskamy mocno na jej spód, by wydobyć upieczone ząbki (same bardzo ładnie wtedy ‘wyskakują’ z osłonek).

Cebulę oraz jeden ząbek czosnku zeszklić w 2-3 łyżkach oliwy. Dodać oczyszczone i pokrojone pieczarki i dusić do miękkości; na koniec dodać natkę pietruszki i wymieszać.

Następnie zmielić jeszcze ciepłe warzywa, pieczarki, cebulę oraz czosnek i wymieszać z soją.

Dodać jajka, sos sojowy, przyprawy i dokładnie wymieszać - w razie potrzeby dosolić lub doprawić. Przełożyć masę do natłuszczonej keksówki i piec w 180°C około 1-1,5 godziny (w zależności od wielkości / głębokości użytej formy).

Smacznego!


pasztetSojowy3.jpg


Uwagi :
Jeśli chcemy, by pasztet był wilgotny, polecam upieczenie go w kąpieli wodnej : formę z masą wstawiamy do większej foremki / brytwanny i delikatnie wypełniamy ją gorącą wodą, mniej więcej do 1/3 wysokości foremki z masą (jeśli forma jest niska – nalewamy wody do maks. połowy wysokości).


Przepis również tutaj.
 

Załączniki

  • pasztetSojowy1.jpg
    pasztetSojowy1.jpg
    72.9 KB · Wyświetleń: 2
  • pasztetSojowy3.jpg
    pasztetSojowy3.jpg
    86 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,424
3,745
113
Pasztet bardzo ładny, ale naczynie do zapiekania po prostu cudo. Nie mogę się napatrzeć.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Moi

Member
Paź 28, 2008
4,240
0
0
Właśnie robię wrariację na temat
icon_mrgreen.gif

Tzn. o połowę mniej soi, więcej warzyw, pieczarek i dodatkowo podsmażona cukinia.
Zobaczymy co z tego wyjdzie. Bo wersja ortodoksyjna była pyyyyycha
lecker.gif