Pasztet z kury

lemina

Member
Kwi 23, 2006
1,690
0
0
Długo szukałam pasztetu, do którego nie trzeba by było wątróbek, a który by się dobrze smarował.

Robiłam go już kilka razy, mroziłam, rozmrażałam i muszę przyznać, że po rozmrożeniu zachowuje się tak samo jak przed.

Przepis bazowy pochodzi z książki Hanny Szymanderskiej "Pasztety nie tylko z mięsa"

Składniki:
  • ok 1,5kg kury
  • łyżka lubczyku
  • 2 łyżeczki estragonu
  • warzywa (marchewka lub dwie, cukinia, 2 cebule, kilka ząbków czosnku, por, kawałek selera)
  • 300-500g pieczarek
  • 200g śmietany
  • ok 3/4 szklanki bulionu
  • sól, pieprz

Wykonanie:
  • nacieramy ziołami kurę i zostawiamy ją na noc. jeśli nie mamy tyle czasu, to kurę wrzucamy do garnka, posypujemy ziołami i po prostu ją gotujemy tak długo, aż nam się zaczyna rozwalać. kurę wyciągamy i czekając aż ostygnie wrzucamy warzywa do bulionu (wszystkie - razem z pieczarkami) i gotujemy je. Bulion nam odparowuje, warzywa się rozgotowują. Warzywa wyciągamy, a jeśli mamy za dużo bulionu, to go dalej redukujemy.
  • Ostudzoną kurę pozbawiamy kości i chrząstek. razem z warzywami przepuszczamy przez maszynkę, najlepiej 3 razy, ale raz tez wystarczy.
  • dodajemy pozostałe składniki, doprawiamy (masa powinna być na tyle gęsta, że łyżka, którą w niej postawimy delikatnie będzie się przechylała, ale powoli), wrzucamy do blaszki (28x15x7cm) wysmarowanej tłuszczem (masłem) i pieczemy w 180-200stopniach, aż wierzch będzie zbrązowiony (ok 45 min)
  • studzimy, kroimy, jemy/mrozimy

Jak ktoś chce, to można do masy przed upieczeniem dodać: żółty ser, jajka,



 

docia

Member
Lis 11, 2007
142
0
0
Mam nadmiar kur,ktore przestaly sie niesc wiec trzeba je na cos przerobic.Czy z miesa kogutow tez mozna taki pasztet zrobic?
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Mnie się zdaje, że to jest dobry sposób właśnie na koguta. W końcu mięso sie zmieli, prawda?