Piernik gryczany ze śliwką

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,681
519
113
Bardzo łatwy, ekspresowy, smaczny i z tych zdrowszych , przepis z książki Słodko , zdrowo ,świątecznie M.Mrozowskiej
032.JPG
Piernik gryczany ze śliwką

16 porcji

140 g mąki gryczanej (zmieliłam kasze gryczaną niepaloną)
105ml( ponad 1/3 szklanki) miodu/syropu klonowego/miodku majowego z mniszka
100g suszonych śliwek
1 średnia cukinia
4 łyżki oleju kokosowego (roztopiłam)
2 łyżki przyprawy do piernika
1 łyżka octu
3 łyżeczki kakao(mi się sypnęło o wiele więcej , pewnie z 3-4 łyżki)
1 łyżeczka sody oczyszczonej

Cukinię obieramy i ścieramy na drobnych oczkach tarki. Suszone śliwki kroimy na małe kawałki. Przesianą mąkę gryczaną łączymy w misce z wszystkimi składnikami , na końcu dajemy ocet. ciasto przekładamy do formy wysmarowanej olejem(ja wyłożyłam papierem do pieczenia) i pieczemy w 200 stopniach 25 minut (mój się piekł ciut dłużej)
 

Załączniki

  • 032.JPG
    032.JPG
    253.1 KB · Wyświetleń: 54

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bardzo mi sie podoba! Zamiast cukinii pewnie zetre dynie lub slodkiego ziemniaka. Upieke niebawem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,416
3,725
113
Też od razu pomyślałam, że zamienię cukinię na dynię, bo mam jeszcze dwie na stanie.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,416
3,725
113
Bardzo dobry. Upiekłam z suszonymi żurawinami, bo śliwki "wyszły" i z utartą dynią butternut (w ilości 250 g). Ponieważ dynia jest bardziej zwięzła i mniej soczysta niż cukinia, dodałam jedno jajko, żeby masa nie była za gęsta. Dałam mniej więcej pół na pół syropu klonowego i miodu, jedną łyżkę przyprawy piernikowej, czubatą łyżką kakao i ocet jabłkowy. Piekłam w małej tortownicy (16 cm) 35 minut w 180 stopniach, bo uważam, że dla miodu 200 stopni to za gorąco.
icon_smile.gif

Fajne, uniwersalne ciasto. Na pewno będę powtarzać - następnym razem być może z utartą marchewką lu burakiem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Zrobiłam wg przepisu ale bez octu( zapomniałam dodać), w formie muffinek. Wyszło mi 12
małych i smacznych. Następnym razem dam mąkę ryżową i oczywiście ocet. Dzięki za przepis.
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Wyciągam. Robię to ciasto od kilku lat regularnie. Zawsze z cukinią. Nie daję zbyt dużo kakao. Najczęściej używam syropu klonowego. Czasem dodam trochę syropu daktylowego.