Prze przepyszna focaccia barese podana przez Linn na FK

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
acha
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Ach dziękuję Sylionie, spłoniłam się jak dziewica. Za taką opinię mogę ci kupic semoline i wysłać na tę twoją wioseczkę :mrgreen:
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Dziekuje za propozycje. Milo mi.
Jesli jej nie znajde wykorzystam CIe bezczelnie albo i nie bo mi sie na oczy gdzies w sieci rzucila. A moze to manitoba byla. Nie pamietam.

Wasnie doczytalam ze semolina to mieszanka pszenicy durum i zwyklej. A durum jest moim zasiegu.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
semolina to nei jest meiszanka pszenicy durum i zwyklej. Czasem make na makaron mieszaja w ten sposob, ale semolina jest to maka z pszenicy durum.
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
rety :oops:
ja durum moge kupic u siebie
przyznam sie ze omijalam te wasze wyklady nt mak
i szukalam opakowania z napisem semolina
no wstyd :oops:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no to masz dostęp do semoliny, gratuluję!
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Wyrobić krótko, tylko do wstępnego połączenia się składników, żeby mąka była nawilżona, wyłączyć mikser, po 20 minutach wrócić, włączyć mikser i wyrabiać, aż ciasto będzie gładkie, powinno pójść szybko
icon_smile.gif
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
OK, dzięki. Pamiętam, że z semoliną należy uważać, więc wolałam zapytać
icon_smile.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Akurat z tym przepisem nigdy nie miałam kłopotów, może czasem trzeba dać więcej płynu, ale poza tym zawsze focaccia się udawała.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Semolina to u Was maka?
U mnie to... kasza manna!
Tylko w Polsce chyba jest w jednym rozmiarze, a tu kilku.

Tutaj w formie zwyklej, znanej w Polsce https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q...VUJ_3H_fZuqGm2Q

A tu w formie wypieku https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q...NPnakv0Zonk8fMQ widac po strukrurze ze to nie z maki. Zwykla kasza jest biala, a raczej kremowa, zolta jest durum.
Ale mowicie, ze mozna tym krupczatke zastapic? Pewnie ta najdrobniejsza... bo u mnie krupczatki niet, a czasem chcialoby sie.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (kermidt @ 7 Jul 2016, 13:18 ) index.php?act=findpost&pid=1610712Semolina to u Was maka?
U mnie to... kasza manna!
Tylko w Polsce chyba jest w jednym rozmiarze, a tu kilku.

Tutaj w formie zwyklej, znanej w Polsce https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q...VUJ_3H_fZuqGm2Q

A tu w formie wypieku https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q...NPnakv0Zonk8fMQ widac po strukrurze ze to nie z maki. Zwykla kasza jest biala, a raczej kremowa, zolta jest durum.
Ale mowicie, ze mozna tym krupczatke zastapic? Pewnie ta najdrobniejsza... bo u mnie krupczatki niet, a czasem chcialoby sie.
Tak wlasnie sobie przypomnialam o twoim wpisie, Ker, i o tym, ze mialam dwa slowa napisac o semolinie, bo pytalas czy semolina to maka, i ze u ciebie to kasza manna.

Zaczne od przepisu Linn na watkowa focaccie, ktory wola o make pszenna i semoline. Rozumiem, ze jest to tlumaczenie wloskie przepisu na focaccie z Puglii. Wiekszosc znanych mi przepisow jest wyjatkowo precyzyjna co do rodzaju mak i tak na focaccie barese sa to maki: pszenna (biala, czesto Manitoba, wysokoglutenowa, wloski typ 0) i maka durum (farina di semola rimacinata). Co do pszennej- wszystko jest jasne, jednak maka durum (triticum durum) to co innego niz semolina (w naszym rozumieniu) mimo, ze mieli sie oba produkty z tej samej pszenicy, i dotyczy glownie stopnia przemialu. We wloszech produkty przemialu pszenicy miekkiej nazywane sa farina (00, 0, 1) i pszenicy durum semola. Semola rimacinata powstaje z ponownego przemielenia produktu przypominajacego drobna kasze (semoline) i w takiej wlasnie formie uzywana jest do wypieku chleba. Przynajmniej we Wloszech.

O ile pamietam, polska semolina to drobna kasza z pszenicy durum rowniez (w odroznieniu kasza manna jest produktem z pszenicy miekkiej). Nie pamietam jednak czy bywa dostepna w roznych stopniach przemialu.
Na moim rynku (pewnie podobnie jak u Ker, stad jej pytanie) semolina to rowniez drobna kasza z maki durum, mielona bardzo drobno, srednio i grubo, o charakterystycznym zoltym kolorze. Zadnego z tych produktow nie nazwalabym jednak maka. Slowo semolina moze rowniez odnosic sie do drobnych kasz z innych zboz i roslin. Na przyklad semolina ryzowa.

Co do mozliwosci zastapienia maki durum semolina - otoz, czemu nie. Wielu piekarzy eksperymentuje z sukcesem. Dobrze jest jednak wziac pod uwage to, ze maka durum roznic sie bedzie od semoliny nie tylko granulatura, ale rowniez iloscia protein i razowoscia, ze tak sie wyraze. Podobnie rzecz sie ma z krupczatka, zastapic mozna, oczywiscie. Trzeba jednak pamietac, ze krupczatka to rodzaj maki z pszenicy miekkiej, o zupelnie innych wlasciwosciach od durum, o innym kolorze i smaku.

Inaczej mowiac, uzywajac maki pszennej 0 i maki durum semola rimacinata otrzymamy focaccie w smaku i strukturze podobnej do autentycznego wypieku z Puglii i byc moze o to chodzilo Linn, gdy wpisala recepture na focaccie barese.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Zupelnie zapomnialam o tamtym watku. Moze link wystarczy.