Pumpernikiel niemiecki

bo66

Member
Kwi 4, 2008
370
0
0
mirabbelka @ 6 Dec 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1058139oj nie, chciałam tylko napisać, ze to bedzie bardzo ciekawy smak
icon_mrgreen.gif


a melase daktylową można, o ile pamietam, zrobic samemu. Margot robiła ja na pewno i podawała przepis na swoim blogu

pochwal się tym pumperniklem jak juz zrobisz
Nie wiem jak się robi melasę domowym sposobem,ale wydaje mi się ,ze fabrycznie wyprodukowana jest dużo lepsza.Emiraty i Arabia Saudyjska maja bardzo dobre daktyle wiec i ich melasa jest dobra. Na pewno się pochwale jak mi wyszedł pumpernikiel,ale to dopiero w przyszłym tygodniu.Dobrego dnia życzę
wink.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ja tylko wtrace, ze dodanie molasy daktylowej (sama uzywam basra date syrup) nie jest wystarczajace aby nadac pumpernikelowi odpowiedni "czarny" kolor. Syrop daktylowy zabarwi ciasto chlebowe na delikatnie brazowy kolor. Ponadto w smaku i konsysencji oba produkty znacznie sie roznia - daktylowy syrop jest mniej gesty (nieco jasniejszy), o slodkim lecz subtelnym smaku, przypominajacym owoce. Czarna molasa buraczana (z burakow cukrowych) jest niesamowicie gesta (dobrze ja podgrzac przed uzyciem lub pobierac z puszki goraca lyzka) i barwi pieczywo na ciemy brazowy kolor.

Dodam jeszcze, juz nie w chlebowym temacie, ze uwielbiam syrop daktylowy z ciastem o pieknej nazwie Parkin, to naprawde super kombinacja. Moj syn oblewa sobie syropem takim nalesniki, a nawet tosty
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

giridhari

Member
Kwi 10, 2011
7
0
0
Witam
Zastanawiam się co jest głównym źródłem niezwykłego smaku i aromatu , który opisujecie.
Czy ten wyjątkowy smak i aromat daje użyta melasa , czy samo żyto długo pieczone ?
Czy próbował ktoś używać melasy z cukru trzcinowego lub miodu i jakie efekty w porównaniu z melasą z buraka ?
pozdrawiam wszystkich i życzę udanych wypieków.
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
giridhari @ 10 Apr 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1117723Witam
Zastanawiam się co jest głównym źródłem niezwykłego smaku i aromatu , który opisujecie.
Czy ten wyjątkowy smak i aromat daje użyta melasa , czy samo żyto długo pieczone ?
Czy próbował ktoś używać melasy z cukru trzcinowego lub miodu i jakie efekty w porównaniu z melasą z buraka ?
pozdrawiam wszystkich i życzę udanych wypieków.
Źródeł niezapomnianego smaku pumpernikla jest wiele
icon_mrgreen.gif
: z całą pewnością długie pieczenie (zaparzanie) wydobywa słodycz i aromat z mąki i melasa pachnie wspaniale. Często używam melasy z trzciny cukrowej - jest chyba bardziej wytrawna. Rążnicy w zapachu nie pamiętam
icon_mrgreen.gif
 

giridhari

Member
Kwi 10, 2011
7
0
0
Upiekłem pierwszy raz pumpernikiel.
Nie miałem melasy , więc ją pominąłem.
Piekłem przez 12 godzin , w temperaturze ok. 120 oC.
Wyszedł bardzo ciemny , prawie czarny , twardy.
Aromat bardzo intensywny , smak charakterystyczny.
W środku jest bardzo klejący , jak plastelina .
Czy taki klejący powinien być ?
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Za krótko, on musi dojrzeć min. 24 godziny, a konsystencja jest lekko lepkawa ale tak ma być, im będzie starszy, tym będzie mniej lepki.
 

giridhari

Member
Kwi 10, 2011
7
0
0
Czy trzymać go w lodówce ?
Co zrobić następnym razem , żeby nie był taki bardzo twardy , łatwiej się kroił (konsystencja trochę w kierunku normalnego chleba),
a jednocześnie zachował ten niepowtarzalny aromat i smak ?
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
ja trzymam szczelnie owiniety w folię alu w lodowce.

jesli chcesz otrzymac luzniejsza wersję spojrzyj na pierwsza strone tego watku, dałam tam drugą wersje, ktora moze mniej przypomina pumpernikiel z wygladu, ale jest lepsza do krojenia w warunkach domowych
 

betsetse

Member
Cze 8, 2009
130
0
16
Upiekłam na święta z drugiego przepisu, siedział w piekarniku przepisowe 6h, później jeszcze ze 4 h w ciepłym, odpakowałam go z foli i przeraziłam się, był cały mokry, potwornie się spocił. Później ładnie przesechł. Po dwóch dniach kroił się w milimetrowe kromki na krajalnicy. Wyszedł bardzo smaczny.

P4210223.JPG
 

Załączniki

  • P4210223.JPG
    P4210223.JPG
    47.7 KB · Wyświetleń: 4

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Gucio mnie zachęcił zdjęciami
icon_mrgreen.gif
i upiekłam drugim sposobem Mirabbelki z całej porcji, jeszcze ciepły siedzi w piecu
icon_smile.gif
Faktycznie pięknie wyrósł przez te 3 czy 4 godziny przed pieczeniem, jednak nie wiem czy nie za pięknie, bo teraz zajrzałam i opadł, kopułka zniknęła, mam nadzieję, że w zakalec nie poszedł
icon_wink.gif
Mąkę mam prosto z młyna, typ 2000 bardzo grubo zmielona, melasa niestety znów z trzciny cukrowej i chleb jest dośc jasny, ale mam nadzieję, że będzie smaczny jak zawsze
icon_smile.gif
 

melo

Member
Lut 5, 2012
2
0
0
Witam,

Na wstępie od razu muszę podziękować Mirabelce za super stronę, za którą przez parę miesięcy zrobiłem pewnie połowę chlebków
icon_smile.gif
Sporo wyszło dobrych i bardzo dobrych, kilka zepsułem, ale raczej przez dodatki niz samo ciasto. Nie pasuje mi i rodzinie zupełnie np kolendra, również egipski dukkah nie był trafionym pomysłem. Natomiast z ciekawszych eksperymentów, które trafiły w niektóre gusta to razowy żytni, na miodzie , z orzechami laskowymi i włoskimi i wiśniami z zalewy [nie miałem śliwek]. Trafiłem tu właśnie przez pumpernikiel (szukałem szczegółów co zrobić dokładnie po wypieku w piekarniku), wyszedł porównując zdjęcia najbardziej zblizony wizualnie do autorki wątku, smak i zapach jak w oryginale.

PS. Również robiłem parokrotnie Tatterowca, tym samym pozdrawiam autorkę i oczywiście wszystkich innych wymieniających tu poglądy i zdjęcia !
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
niechcący, całkiem przypadkowo
icon_wink.gif
znów przeczytałam cały ten wątek, no i pomału nabieram ochoty na kolejną powtórkę
lecker.gif