Pyszny placek karmelowy

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,398
853
113
Przepis za "Ciastami na stół" (wg p. Grażyny F. z Bliżyna)
Bardzo sie przydaje zwłaszcza w okresie pieczenia mazurków:

Ciasto
4 zółtka
pół szklanki cukru pudru
50 dkg maki tortowej
25 dkg margaryny
łyżeczka proszku do pieczenia

A podanych składników zagniatamy ciasto, dzielimy na 2 placki i pieczemy w temp. 180 st.C około 20-30 minut. Po przestudzeniu przekładamy ciasto kremem z bitej śmietany:

0,5 litra śmietany kremówki
poł szklanki cukru pudru
opakowanie śmietanfixu
(kto lubi, może dodać sok z połowy cytryny)
Kremówke ubijamy z cukrem pudrem i smietanfixem. Przekładamy placki i pozostawiamy najlepiej na kilka godzin, żeby spulchniały. W tym czasie gotujemy karmel. Placki po wierzchu smarujemy gorącym karmelem i posypujemy siekanymi włoskimi orzechami (ok. 10 dag).

Karmel
Puszkę mleka skondensowanego słodzonego zalewamy w garnku woda i gotujemy 3 godziny. Po tym czasie wyjmujemy puszkę z wody, ostrożnie otwieramy i karmel rozsmarowujemy łyżką po placku.

Moja rada! Ponieważ ciasto jest bardzo kruche i łatwo rozsypuje się ja dodaję do niego 2-3 łyżki kwaśnej śmietany. Ten sam skutek powoduje dodanie do ciasta nie samych żółtek, lecz jednego całego jaja.
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,398
853
113
janie @ 14 Mar 2005 napisał:
index.php?act=findpost&pid=93463Moja rada! Ponieważ ciasto jest bardzo kruche i łatwo rozsypuje się ja dodaję do niego 2-3 łyżki kwaśnej śmietany. Ten sam skutek powoduje dodanie do ciasta nie samych żółtek, lecz jednego całego jaja.
dump.gif
Tak właśnie powinnam postukać się w głowę ... dopiero dzisiaj, przystępując do wykonania tego znanego i lubianego placka zorientowałam się że sugerując, jako moją, radę zamianę 4 żółtek na 1 całe jajo - nieświadomie wprowadzam w błąd.
Oczywiście idzie o to, aby dodać 3 żółtka i jedno całe jajo, w ten sposób uniknie się nadmiernej kruchości placka, która bywa kłopotem przy krojemiu.

Prostuję dzsiaj przy wykonaniu, bo to ciasto robi u nas za mazurek, nie tylko z powodu kajmaku. Pozdrawiam
icon_redface.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: