Raspeballer

roggie

Member
Lut 14, 2006
1,142
0
0
Raspeballer (potetballer, komler, komper... Kjaert barn har mange navn (kochane dziecko ma wiele imion))
http://en.wikipedia.org/wiki/Raspeball
http://www.spise.no/oppskrifter/komler/komler_video.htm

Ziemniaczano-mączne kulki gotowane w wodzie, w której najpierw była gotowana solona jagnięcina.
Podawane są razem z ugotowanym mięsem, parówka, boczkiem i pure z brukwi lub z kawałkami gotowanej marchewki i brukwi.
W róznych regionach Norwegii róznie sie to danie nazywa i róznie jest przyrzadzane.

Raspeballer
500g zimnych ugotowanych ziemniaków, pure
1,5 kg obranych surowych ziemniaków
300g mąki jeczmiennej
100g mąki pszennej
1/2 łyżeczki pieprzu
1 1/2 łyżeczki soli
2 l wywaru mięsnego (najlepiej z solonej jagnieciny)

surowe ziemniaki traktujemy sokowirówką, odstawiamy na chwilę, odlewamy nadmiar soku
mieszamy surowe starte ziemniaki z piure ziemniaczanym, mąką pszenna i jęczmienną, solą, pieprzem. Formujemy kulki. Wrzucamy na gotujący się wywar. Gotujemy godzinę. Ja podaję z gotowaną marchewką do tego brukiew oraz parówki.
Smcznego

raspe.JPG
 

Załączniki

  • raspe.JPG
    raspe.JPG
    17.9 KB · Wyświetleń: 0

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
Polej maselkiem i posyp przypieczonym boczkiem
fiesgrins.gif
lecker.gif
Pycha z Kultur.
 

roggie

Member
Lut 14, 2006
1,142
0
0
Margot @ 5 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=818736to trochę jak polskie pyzy? A jakbym to ugotowała na wywarze warzywnym i podała z smażona cebula i grzybami to wielka profanacja będzie ?
moim zdaniem pyzy lepsze
icon_razz.gif
to jest takie bardziej zbite, mączne
w samej Norwegii jest tyle wersji podania tych ichniejszych pyz (co gospodyni to inaczej pewnie, od masła po słodki syrop), że o żadnej profanacji nie ma mowy
icon_mrgreen.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,683
520
113
roggie @ 5 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=818757kwaśne mleko, naprawdę rewelacyjne - kremowe i kwaśne. Moim zdaniem obowiązkowy punkt programu ewentualnego zwiedzania Norwegii
tak mi się z jogurtem kojarzyło ,jak te kultury sobie przeczytałam
icon_mrgreen.gif

roggie @ 5 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=818752moim zdaniem pyzy lepsze
icon_razz.gif
to jest takie bardziej zbite, mączne
w samej Norwegii jest tyle wersji podania tych ichniejszych pyz (co gospodyni to inaczej pewnie, od masła po słodki syrop), że o żadnej profanacji nie ma mowy
icon_mrgreen.gif
hm ,czyli można bez stresu robić
wink.gif
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Roggie, dzięki
bussi.gif

Już to widzę jaki M. będzie miał ubaw kiedy mu powiem, że w Norwegii chcę spróbować kwaśnego mleka
icon_razz.gif