Rogaliki drożdżowe z nadzieniem orzechowym

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Smakowite, mięciutkie, pulchne, z pysznym nadzieniem z włoskich orzechów, polane lukrem - bardzo smakowity podwieczorek. Rodzinny przepis, szczerze mówiąc, nieznanego pochodzenia. Warto wypróbować!
icon_smile.gif


CIASTO DROŻDŻOWE:
- 1 kg mąki pszennej + do podsypywania blatu
- 2 kostki masła lub dobrej margaryny
- 100g drożdży
- ok 1 szkl (o poj. 250 ml) mleka, ciepłego
- 3/4 szkl cukru
- 4 duże jajka

NADZIENIE:
- zmielone orzechy włoskie
- zmielone biszkopty lub herbatniki
- drobny cukier
- jajko
- mleko (wystarczy kilka łyżek)
- opcjonalnie: mielone migdały i/lub olejek migdałowy

DODATKOWO:
- 1 rozbełtane jajko
- cukier puder i woda na lukier

Jak to zwykle z drożdżowymi: tłuszcz roztopić i przestudzić. Drożdże rozrobić z łyżką cukru i ok 1/2 szkl ciepłego mleka, odstawić do wyrośnięcia. Jajka ubić z cukrem, dodawać stopniowo przesianą mąkę, wyrośnięty rozczyn, resztę mleka, masło/margarynę. Dobrze wyrobić. (Ciasto jest gęste, ale raczej nie na tyle, by uformować je w kulę.) Odstawić, aż wyrośnie; u mnie zajęło to zaledwie 45 minut. Gdy rośnie, przygotować nadzienie.

Niestety, nie jestem w stanie podać dokładnych proporcji na nadzienie. Należy po prostu zmieszać wszystkie podane składniki, aż otrzymamy jednolitą masę - moja była bardzo gęsta, ale dała się swobodnie formować w wałeczki. Po zmieszaniu spróbować, czy dość słodkie, ewentualnie dosłodzić. I nie przejmować się, jeśli wyjdzie za dużo bądź za mało. Za dużo - się zje. Za mało - można zrobić resztę rogalików z powidłami lub z jabłkami, też pysznie.

Wyrośnięte ciasto podzielić na kilka części, wałkować po jednej na kształt koła, dzielić na trójkąty, na każdym kłaść wałeczek nadzienia orzechowego, zwijać. I gotowe.

Smarować rozbełtanym jajkiem, piec w temp. ok 190 stopni, aż będą bardziej lub mniej rumiane, w zależności od upodobań.

Przestudzić, polukrować.

Powyższa porcja wystarczy dla sporej rodzinki
icon_smile.gif
- mnie wyszło równo 50 sporych rogali.
 

Załączniki

  • IMG_5982.JPG
    IMG_5982.JPG
    25.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator: