Sałatka z bakłażana i grillowanej papryki

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Ten przepis to próba odtworzenia sałatki, którą jadłam w knajpce na greckiej wyspie Thassos. Wydaje mi się, że się udało, chociaż najbardziej smakowała mi robiona z małych białych bakłażanów, których u nas nie widziałam.


Sałatka z bakłażana i grillowanej papryki

Składniki:

średniej wielkości bakłażan
2-3 marynowane grillowane papryki
1-2 ząbki czosnku (lepiej 2
zahnlos.gif
)
garść posiekanej natki pietruszki
sok z ok. połowy cytryny
oliwa
sól
pieprz

Wykonanie:

Bakłażana pokroić w plastry grubości około 1/2 cm , posolić, poczekać aż dobrze zapłacze, opłukać, osuszyć. Pokroić na mniejsze kawałki (plaster kroję na pół i te połówki jeszcze w paski), usmażyć na oliwie (ja lubię jak te kawałki bakłażana są odrobinę przyrumienione). Osączyć z nadmiaru tłuszczu.
Paprykę pokroić w kawałki podobnej wielkości jak kawałki bakłażana.
Czosnek drobno posiekać.
Wszystko wymieszać, wrzucić natkę, dodać sok z cytryny, oliwę, doprawić solą i pieprzem. Zostawić na kilka godzin, żeby się przegryzło.

DSC_1732_1.JPG





 

Załączniki

  • DSC_1732_1.JPG
    DSC_1732_1.JPG
    355.1 KB · Wyświetleń: 30

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
I ja przegapiłam taki przepis
icon_exclaim.gif
, w poniedziałek zrobię, bo dzisiaj będę robić tą słynną marynowaną cukinię
icon_smile.gif
.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
dobra papryka grillowana jest też w lidlu.

(tak btw., Agatko, co z Twoim blogiem? wiernie podczytywałam, a tam tak cicho teraz...
icon_sad.gif
).

a sałatkę na pewno zrobię
lecker.gif
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Agatko, zalewa od tych kupnych papryk ma w sobie nieco octu i mam wrażenie, że jest to istotne. A przepis wydrukowałam, dzięki.
Vana, ta z Lidla smakuje mi zdecydowanie najmniej.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Nabyłam grillowane papryki, usmażyłam już bakłażany, ale będzie wyżerka, róbcie tą sałatkę, bo jest wyśmienita, jadłam ją w oryginale, znaczy u Yrsy
icon_mrgreen.gif
.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Wczoraj zrobiłam tę sałatkę z dodatkiem kiszonych cytryn i bardzo mi ta modyfikacja pasuje (może dlatego, że ostatnio wszędzie ładuję kiszone cytryny
icon_mrgreen.gif
). Można też ją podlać odrobiną syropu z granatów.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Zrobiłam z pieczonych bakłażanów (bez skórki) i ze zwykłych pieczonych papryk (żółtych i czerwonych), tylko dodałam sok z cytryny, trochę octu sherry i kapkę balsamicznego.
mniam.gif
Drobniej wszystko posiekałam, by można było jej używać jako pasty do pieczywa.

pasta_z_pieczonych_bak_a_anów_i_papryki.jpg
 

Załączniki

  • pasta_z_pieczonych_bak_a_anów_i_papryki.jpg
    pasta_z_pieczonych_bak_a_anów_i_papryki.jpg
    99 KB · Wyświetleń: 13
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Ja ostatnio po Tobie papuguję i też zrobiłam tę sałatkę, chociaż w planach miałam bakłażany z sumakiem. Bakłażana zrobiłam po mojemu, tzn na patelni, tylko nie miałam czasu na wcześniejsze solenie. Niedobrze, taki dopieszczony bardziej mi smakuje. Paprykę akurat piekłam, więc wykorzystałam Twój pomysł. Na chwile namoczyłam ją w soku z cytryny i occie balsamicznym.

Joaś, a czy pieczona i zamrożona papryka będzie się nadawała do tej sałatki? Nie będzie nadmiernie ciapowata? Mam już pół zamrażalnika papryki
rofl.gif