Sernik jagodowy

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Przepis znalazłam u Dorotus76 na jej perfekcyjnym blogu Proporcje tego sernika są dobrane idealnie, ma piękny fioletowy kolor, a smakuje lepiej niż bardzo dobrze.
icon_smile.gif

Sezon jagodowy nie potrwa już długo i może warto byłoby zakończyć go właśnie tym sernikiem... żeby zachować w pamięci smaczne, jagodowe wspomnienia na długie zimowe wieczory...
Szczerze polecam i bardzo dziękuję Dorocie za przepis.
cvety.gif



Sernik jagodowy


Składniki na spód:

* 150 g ciastek digestive, pokruszonych
* 75 g masła, roztopionego

Tortownicę o średnicy 22 cm wyłożyć folią aluminiową (dokładnie, jak przy serniku nowojorskim). Ciastka wymieszać z masłem, wgnieść w spód tortownicy, schłodzić przez 20 minut.

Składniki na masę serową:

* 750 g twarogu śmietankowego, tłustego, zmielonego
* 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
* 200 g drobnego cukru
* 4 jajka
* 2 łyżki mąki
* 1 łyżka soku z cytryny
* 250 g jagód (użyłam borówki amerykańskiej)

Polewa:

* 250 ml creme fraiche (lub gęstej kwaśnej śmietany)
* 2 łyżki cukru pudru
* 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Wszystkie składniki masy serowej miksujemy razem na gładką masę, na końcu wmiksowując jajka (i od tego momentu tylko chwilę).

Masę serową wylać na schłodzony wcześniej spód.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 55 minut (sernik powinien być 'ścięty' na wierzchu, nie pieczemy do tzw. suchego patyczka).

Wszystkie składniki polewy wymieszać, wyjąć sernik z piekarnika, delikatnie wyłożyć polewę, wyrównać i piec jeszcze 10 minut.

Po upieczeniu schłodzić w lodówce, najlepiej przez całą noc. Przechowywać również w lodówce.

Smacznego
icon_smile.gif


DSC03985.JPG

DSC03982.JPG
 

Załączniki

  • DSC03982.JPG
    DSC03982.JPG
    329.2 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC03985.JPG
    DSC03985.JPG
    366.8 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Już się robi, dla Was zrobię wszystko i zawsze...
icon_mrgreen.gif
Muszę jednak coś dopisać o tych zdjęciach i kolorze sernika.

Pierwsze zdjęcie zrobione na trawie oddaje prawdziwy kolor tego sernika... ale przed krojeniem. Zdjęcie wstawiłam bez żadnej obróbki, tylko zmniejszyłam. Drugie miało wizytę w photoshopie i ma delikatny "makijaż"
icon_mrgreen.gif
... no nie mogłam się powstrzymać. Żal mi było, że w środku już nie jest tak intensywnie fioletowy.
icon_sad.gif

Teraz pokażę Wam dwa zdjęcia, jedno przed, a drugie po obróbce.
 

Załączniki

  • DSC03996.JPG
    DSC03996.JPG
    258 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC03997.JPG
    DSC03997.JPG
    256.3 KB · Wyświetleń: 0

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
ewena @ 9 Aug 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=736703Maraa, a powiedz mi jeszcze czy do ciasta dajesz cale 250g jagod a do ozdoby to dodatkowo?
Ewa, dobrze że mnie pytasz o te jagody, bo zapomniałam dopisać o moich małych zmianach
ugly_08.gif


Do sernika dodałam 150g jagód leśnych i 150g borówki amerykańskiej, zmiksowałam i przetarłam przez sito. Nie chciałam mieć w masie serowej tych czarnych kropeczek
icon_mrgreen.gif
Do dekoracji zużyłam dodatkowo jakieś 100-150g borówki.
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Piekłam ten sernik tak jak radzi autorka przepisu, bez kąpieli wodnej i bez opaski z gazet. Formę owinęłam folią aluminiową, o tak i ustawiłam na szufladzie piekarnika. Zmniejszyłam jednak temperaturę pieczenia, tak jak radzi Joanna w senikowym ABC i Dziunia w wątku o serniku nowojorskim Do nagrzanego piekarnika(200*C) wstawiłam ciasto i zmniejszyłam temperaturę do 160*C. Nie potrafię powiedzieć czy czas pieczenia był taki jak w przepisie
icon_redface.gif
bo przy tego typu sernikach wyłączam piekarnik jak brzegi są ścięte, a środek przy poruszeniu formą drży. No i oczywiście sernik zostaje w wyłączonym już piecu przez 1godz.
Myślę jednak, że metoda Doroty też jest dobra i z powodzeniem można ją stosować.
icon_smile.gif

Pewnie więcej o tym pieczeniu sernika mogłaby napisać Joanna, bo ja to dopiero raczkuję w tym temacie
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

urbasia

Member
Gru 23, 2004
2,533
0
36
No to wsadziłam ciasto do pieca
cheers.gif

Zrobiłam tylko z borówką, bo jagód już u mnie nie uświadczysz. Sama masa borówkowa jest już pyszna (choć może ciut za słodka), ale pewnie jak się da kwaśną śmietanę na wierzch to smaki się zrównoważą.
Mam nadzieję, że nie spierniczę tego sernika
icon_wink.gif
 

Malwunia

Member
Cze 8, 2008
138
0
0
Maraa naprawdę piękny ten twój serniczek! chyba ostatnie jagody "zmarnuję" właśnie na niego, takiego apetytu narobiłaś tymi zdjęciami
icon_wink.gif
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Cudo!
mniam.gif
 

urbasia

Member
Gru 23, 2004
2,533
0
36
Zdjęć nie wstawiam, bo prawdę mówiąc niewiele już zostało do sfotografowania
icon_mrgreen.gif
, poza tym nie dorównam mistrzyni
icon_smile.gif
.
Jeżeli chodzi o walory smakowe, hm... Tu zdania są podzielone. Zaniosłam pół blachy ciasta do pracy i zebrało ono same pochwalne opinie (mam nadzieję, że nie mówiono tego wyłącznie przez grzeczność), domownikom też smakuje, natomiast mnie to ciasto zasmakowało tak sobie (co nie zmienia faktu, że właśnie przed chwilą zjadłam całkiem spory kawałek sernika). Wolę zdecydowanie sernik bez jagód, a właściwie borówek. No ale na kilkanaście osób próbujących ciasto jedna opinia nie do końca przychylna - to mówi samo za siebie
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: