Sernik truskawkowy na zimno

lemina

Member
Kwi 23, 2006
1,690
0
0
Sernik truskawkowy na zimno

Przepis bazowy pochodzi z gazety: Le Menu, z maja 2009r. Podaję przeis z moimi ostatnimi modyfikacjami.

Spód:
  • 60g mąki
  • 40g kakao
  • 4 jajka
  • 75g cukru
Wykonanie:
Żółtka ubić z cukrem (można dać puder) aż zbieleją. Białka ubić na sztywno. Wymieszać delikatnie żółtka, białka i mąkę z kakao. Upiec w foremce (ja brałam 24cm) w 180 stopniach ok 10 minut (nie przepiec, bo będzie twarde) Można też zrobić zwykły biszkopt, to wtedy zamiast kakao dać mąkę. Ostudzić, nie wyciągać z foremki.

Masa sernikowa:
  • 2 jajka
  • 175g cukru
  • torebka cukru waniliowego
  • laska wanilii
  • 1 łyżka wody
  • 550g twarożku homogenizowanego naturalnego (NIE słodzonego!)
  • 12 listków żelatyny (20g)
  • 1 łyżka cytryny
  • 200g truskawek, odszypułkowanych, zmiksowanych na puree
  • 180ml śmietanki ubitej na sztywno
  • 250g truskawek przepołowionych i odszypułkowanych

Wykonanie masy:
Żółtka, cukier, cukier waniliowy i środek laski waniliowej zmiksować ze sobą aż cukier się rozpuści. Dodać twarożek, sok z cytryny, zmiksować. Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie, wrzucić do garnka, rozpuścić w łyżce wody, dodać puree truskawkowe. Dodawać partiami do masy twarożkowej. Dodać ubitą śmietankę i ubite białka. Wymieszać.

Na upieczonym cieście ułożyć truskawki, zalać masą twarożkową. Do lodówki odstawić do stężenie (jakieś 4-5 godzin, najlepiej cała noc).

Smacznego.

Tym razem mam zdjęcie:



 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

lemina

Member
Kwi 23, 2006
1,690
0
0
QUOTE (Joanna @ 16 May 2011, 11:34 ) index.php?act=findpost&pid=1128922Dziękuję Lemino i czekam na sezon truskawkowy.
Nie za ma co. Mam nadzieję, że będzie smakował... Jak zapewne zauważyłaś konsystencja sernika jest w zasadzie taka sama jak tego rabarbarowego... Tak jak pisałam - dzieci się najeść nie mogły
icon_wink.gif


Aha - jeszcze jedno. Jak truskawki są słodkie, to proponuję zmniejszyć ilość cukru.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,424
3,745
113
Na pewno zmniejszę, bo zawsze to robię i dodam więcej musu truskawkowego do masy. Jak szaleć, to szaleć.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

lemina

Member
Kwi 23, 2006
1,690
0
0
Ostatnio dodałam więcej musu i dlatego dąłam tyle żelatyny ile dałam, a i tak nie był jakiś wybitnie "sztywny"
icon_smile.gif
Oryginalnie było tylko 7 listków żelatyny...
 

wika

Member
Cze 22, 2006
3,636
0
36
mniam.gif

No to teraz czekam z niecierpliwością na sezon truskawkowy.
mniam.gif
 

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Dołączam do grupy oczekujących. A rabarbarowy już skomentowałam wstępnie ;)
 

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Widzisz kochana, ten już planujemy zrobić bez niczyjej opinii zachęcającej
dance.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,424
3,745
113
Nie chciało mi się czekać na własne świeże truskawki, więc wykopałam z zamrażarki porcję truskawkowego musu z ubiegłego sezonu. Z braku kremówki dorzuciłam ok. 200 g jogurtu, a na wierzch mrożone maliny z musem truskawkowym w galaretce. Dałam 140 g cukru, 400 g twarożku i 300 g musu. Nie piekłam spodu, bo za gorąco.


EDIT:
Pyszny!
Kwaskowate maliny świetnie przełamują słodycz truskawek. Mimo braku kremówki fajna piankowata konsystencja.
Zdecydowanie do powtórki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Majana

Member
Cze 27, 2008
55
0
0
Ten sernik musi byc obłędnie pyszny! Szkoda,że u mnie wolą serniki pieczone od tych na zimno, no,ale moze latem przemycę jakiś na zimno ?;)
Ależ mi się marzą truskawki
icon_smile.gif
 

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Stoi w mej lodówce
icon_smile.gif

Opinia i zmiany, do których zmusiło mnie "masełko własnej produkcji" - po degustacji.

P.S. A michę wylizałam sama (w kącie, by nikt nie dostrzegł...) :D
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,424
3,745
113
Dziś znów zrobiłam, tym razem ze świeżych truskawek.
Dałam 500 g sera, 140 g cukru, 200 g kremówki i 300 g musu truskawkowego.
 

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Wybaczcie, że tak długo to trwało, ale miałam MŁYNEK.

Kremówkę miałam, ale... no właśnie... zakochana lala... masło wytworzyłam...
icon_smile.gif
Całe szczęście miałm jogurt naturalny w lodówce, powstał zatem sernik z jogurtem zamiast kremówki. Cukier tradycyjnie ściachałam (to sa moje odruchy bezwarunkowe), dałam go około 130g (tak naprawdę, jeśli truskawki są słodkie, to można ciachać śmiało), twarożku ok. 500g, musu około 300g. Sernik naprawdę bardzo nam smakował, a przepis poszedł w świat.
Dla osób, które "boją się" żelatyny - nie bójcie się
icon_smile.gif
Ja od pewnego czasu stosuję metodę podaną przez Cinkę przy jej przepisie na polewę z żelatyną - tzn. żelatynę zalewam odrobiną wody (w naczyniu, które można podgrzewać), a jak napęcznieje podgrzewam ją na wolnym ogniu, po rozpuszczeniu od razu wlewam cienką stróżą (w tym przepisie) do musu, cały czas mus mieszając. Dziewczyny wspominały o podgrzewaniu w mikrofali, ale ja jej nie mam
icon_smile.gif


Spodu nie piekłam, bo jakoś czasu brakło, po prostu ułożyłam biszkopty, które zalałam cienką warstwą masy serowej, po czym ułożyłam truskawki i resztę masy serowej. Ciasto wykonałam w blaszcze 26 cm (taką mam z pokrywką) dlatego wychodzi ciut cieńsze.

Sernik do powtórek wielu... Dziękuję Lemino, że zechciałaś sie z nami podzielić tym przepisem
anbetung.gif


Dobra, udało mi się fotkę strzelić
icon_smile.gif
Truskawki, mimo tego, że ułożone na całym spodzie, się pochowały...
icon_mrgreen.gif


ma_y.JPG
 

Załączniki

  • ma_y.JPG
    ma_y.JPG
    314.8 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,424
3,745
113
Truskawkowiec inspirowany tym przepisem, a zrobiony na oko z tego, co było w lodówce:

sernik_truskawkowy_na_zimno.jpg

 

Załączniki

  • sernik_truskawkowy_na_zimno.jpg
    sernik_truskawkowy_na_zimno.jpg
    83.8 KB · Wyświetleń: 1

wika

Member
Cze 22, 2006
3,636
0
36
Dołączam do grona zachwyconych - PYCHOTA
dance.gif

Dziękuję za kolejny pyszny przepis
anbetung.gif
cvety.gif