Sernik z ziemniakami

Piadina

Member
Lut 24, 2009
402
0
0
Sernik z ziemniakami

sernikzziemniakamil.jpg

By minechah at 2010-01-26


piekłam w kwadratowej tortownicy o boku 25 cm


ciasto:
200 g mąki pszennej
5 g proszku do pieczenia
80 g cukru pudru
80 g masła
1 jajko
2 łyżki śmietany 18%
kilka kropli aromatu śmietankowego

masa serowa:

1/2 kg tłustego twarogu
300 g ugotowanych ziemniaków
100 g masła
5 jajek (jajka rozdzielić)
250 g cukru pudru
7-8 g proszku do pieczenia
60 g rodzynek (myślę, że spokojnie można dać nawet 100 g)
30 g smażonej skórki pomarańczowej
1 łyżeczka aromatu waniliowego
1 mała szczypta soli

Wykonanie:
Rodzynki sparzyć, a potem namoczyć – najlepiej w rumie.
Ja mam na to taki sposób, że zalewam je wrzącą wodą, po czym dodaję aromatu rumowego (wersja bezalkoholowa z uwagi na dzieci).

Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem. Posiekać z masłem. Dodać jajko, śmietanę i aromat, szybko zagnieść i wstawić do lodówki na 10 min.
Schłodzone ciasto rozłożyć na dnie formy, ponakłuwać i krótko podpiec na jasny kolor.

Schłodzone ziemniaki i ser zemleć jednokrotnie w maszynce do mięsa, wymieszać razem łyżką na jednolitą masę. Ja najpierw świeżo ugotowane (bez soli!) ziemniaki potraktowałam tłuczkiem do ziemniaków, jak na pure – myślę, że lepiej się wówczas mielą, bardziej jednolicie.

Masło utrzeć na puszystą masę, po czym dodawać kolejno żółtka, 200 g cukru pudru i proszek do pieczenia cały czas ucierając. Potem stopniowo dodawać po łyżce zmielonej masy serowo-ziemniaczanej, wciąż ucierając.
W drugim naczyniu ubić białka ze szczyptą soli, po czym dodawać stopniowo 50 g cukru pudru, ubijając dalej pianę.
Gdy będzie sztywna, wyłożyć na masę serową, wsypać rodzynki i skórkę i dokładnie, ale delikatnie mieszać łychą – najlepiej drewnianą.

Gdy składniki się połączą, wylewać na podpieczony spód nie wyrównując powierzchni. Powinna zostać lekka górka na środku.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 50-60 min. w temp. około 170°C. Po 30 min. można przykryć folią aluminiową, jeśli się mocno zrumieni. Po upieczeniu zostawić na pół godziny w wyłączonym piekarniku do przestygnięcia.
Wyjąć, a gdy się schłodzi, obkroić nożem od wewnętrznej strony obręczy formy.

Smacznego!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Mmmm twaróg i ziemniaki to są 2 składnki, które uwielbiam
icon_mrgreen.gif

Myślisz, że bez spodu też wyjdzie ten sernik
icon_question.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Oooo
anbetung.gif
To musze się kiedś zmobilizowac i sobie taki upiec
fiesgrins.gif
 

Piadina

Member
Lut 24, 2009
402
0
0
Ilonko, też myślę, że bez spodu spokojnie wyjdzie - jak mam przepis ze spodem, to robię ten spód trochę "z rozpędu"
jak zrobisz bez spodu, to mam nadzieję, że obfocisz
icon_mrgreen.gif


ciekawa jestem, jak to jest z ilością ziemniaków w serniku - u mnie te 4 średnie ziemniaki (300 g) to jest 1:3 w stosunku do sera i te ziemniaki w ogóle nie są wyczuwalne w smaku - a ponoć można dać nawet 1:2 - jak by to smakowało?
gruebel_2.gif
 

Piadina

Member
Lut 24, 2009
402
0
0
Beatko, tak - u mnie są zupełnie inne proporcje sera do ziemniaków
- pomyłkowo w poprzednim poście wpisałam proporcję 1:3, a przecież w moim przepisie te proporcje przekraczają 1:2
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Piadina @ 27 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=937396Ilonko, też myślę, że bez spodu spokojnie wyjdzie - jak mam przepis ze spodem, to robię ten spód trochę "z rozpędu"
jak zrobisz bez spodu, to mam nadzieję, że obfocisz
icon_mrgreen.gif
W serniku chcę jeść sernik a nie spód - dla mnie ciasto to zbędny dodatek
icon_razz.gif
icon_wink.gif

Ale jak zrobie to i tak będzie "wariacja na temat", bo bez masła, z białkami
fiesgrins.gif

A poszek jest konieczny
icon_question.gif
gruebel_2.gif
 

Piadina

Member
Lut 24, 2009
402
0
0
bez proszku jeszcze nie próbowałam robić
gruebel_2.gif

zresztą bez masła ani żółtek też nie...

jak wyjdzie coś, co się nadaje do zjedzenia, to koniecznie daj znać - zamienię sobie cukier na fruktozę i będę mogła zjeść porządny kawał (MM), a nie tylko maciupeńki kawałeczek
icon_mrgreen.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Piadina @ 28 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=937733jak wyjdzie coś, co się nadaje do zjedzenia, to koniecznie daj znać
Ja wiem, ze kombinuje
icon_razz.gif
https://www.cincin.cc/index.php?s=&show...st&p=937982 tu jest sernik mojego autorstwa
icon_razz.gif
dostosowany do moich preferencji
icon_wink.gif

Nie daje żółtek, nie daje proszku, to samo z masłem i zawsze super wychodzi
icon_razz.gif

Ciekawa jestem wlasnie jakby wyszedl z ziemniakami ale wczoraj nie mialam czasu zeby pyry gotowac, wiec jeszcze moja wersje robiłam
icon_wink.gif