Sernik z żurawiną

katka323

Member
Cze 7, 2011
253
0
0
Przepis znalazłam tu http://pozytywnakuchnia.pl/sernik-z-zurawina/, trochę go po swojemu zmodyfikowalam.
Składniki

250 g herbatników czekoladowych (zmiksowane w blenderze) - u mnie paczka ( ok 180 g) ciasteczek pelnoziarnistych
50 g masła (stopione)
Masa serowa:
1 kg twarogu (można wymieszać 500 g twarogu i 500 g mascarpone; dwukrotnie zmielony) - uzylam serka w wiaderku 6% tłuszczu
½ - ¾ szklanki cukru ( u mnie 1/2 szklanki, a następnym razem jeszcze mniej dam, albo w ogóle pomine)
3 jajka
100 g (1 tabliczka) białej czekolady (rozpuszczona w kąpieli wodnej)
1-2 łyżki mąki ziemniaczanej (opcjonalnie)
2 łyżki ekstraktu waniliowego lub miąższ z ½ laski wanilii
Wierzch:
150 g suszonej żurawiny
50 g migdałów w płatkach lub słupkach
2 łyżki kandyzowanej skórki z pomarańczy
⅓ szklanki cukru
2 łyżki mleka
75 g masła

Ciastka wymieszać ze stopionym masłem, wyłożyć dno tortownicy (u mnie 24 cm, wyłożona na spodzie papierem), odstawić.
Ser utrzeć z cukrem, wanilia i czekoladą. Wbijać po 1 jajku, każdorazowo dokładnie rozmiksowujac. Dodać mąkę i wymieszać.
Wylać do tortownicy. Wstawiamy sernik do rozgrzanego do temperatury 180 °C piekarnika, na środkową półkę i pieczemy 30 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 160 °C i trzymamy ciasto w piekarniku jeszcze przez pół godziny. Masa powinna ściąć się w większości ciasta, a środek, o średnicy ok. 5 cm, może pozostać wilgotny.
Masło rozpuszczamy z cukrem i mlekiem na patelni, na niewielkim ogniu. Dodajemy wszystkie bakalie i podgrzewamy chwilę, dokładnie mieszając. Przekładamy masę bakaliową na wierzch sernika i zapiekamy jeszcze przez kilka minut. Zostawiamy ciasto w wyłączonym piekarniku na 1 godzinę. Następnie studzimy. Chłodzimy sernik z żurawiną w lodówce przez 2-3 godziny, a najlepiej przez całą noc.

Wyszło bardzo dobre, niestety nie zrobiłam zdjecia w całości, mam tylko fotkę ostatniego kawałka
 

Załączniki

  • image.jpg
    image.jpg
    204.5 KB · Wyświetleń: 0