Śledzie z orzechami*

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Wpisuję, bo ciągle mi ten przepis ginie. Źródło: Kuchnia, kwiecień 2002

1 tacka (250 g) śledzi w oleju
100 g białej części pora
2 łyżki grubo posiekanych orzechów włoskich (pekany też będą OK)
2-3 łyżki majonezu
pieprz


Śledzie osączyć z oleju i pokroić w paski, czy jak kto lubi. Por oczyścić, pokroić w półplasterki, zblanszować, osączyć, ostudzić. Śledzie, pory, orzechy wymieszać z majonezem, doprawić pieprzem. Schłodzić.
Moim zdaniem najlepsze są, gdy kilka godzin postoją w lodówce, wtedy śledzie złapią smak od orzechów.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,292
265
83
Yrsa, czy dobrze mi się zdaje, że to jest zgodne z MM? (oby tak, oby tak ...
fiesgrins.gif
)
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,292
265
83
Ja tak bardzo luźno na MM - staram się jak mogę, ale sporo też grzeszę (i póki co trzymam się tego, żeby przez zimę nie przytyć
zahnlos.gif
).

Prawie wszystko co potrzebne do tych śledzi mam i czuję, że w przyszłym tygodniu albo jeszcze w weekend je wypróbuję
lecker.gif


edit - czuję się w obowiązku wyjaśnić, że śledzi nie zrobiłam, bo wyżarłam orzechy w czasie produkowania pierniczków, ale przepis sobie zostawiam w pamięci i po świętach, jest jednym z pierwszych w kolejce do wypróbowania
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,292
265
83
No, wreszcie się wzięłam za ten przepis
lecker.gif
Na razie tylko spróbowałam, ale czuję, że śledzie będą bardzo dobre.
Śledzi i pora miałam ciut więcej niż w przepisie (150g pora, 300g śledzi), więc orzechów też więcej sypnęłam. Majonezu dałam ok. 2 płaskie łyżki. Teraz siedzą w lodówce i mam nadzieję, że do jutra się doczekają, tzn. że się powstrzymam przed wyjadaniem
zahnlos.gif
, bo zapowiadają się pysznie.
Nigdy bym nie pomyślała o łączeniu orzechów i śledzi, a okazuje się, że to może być całkiem udane połączenie.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Też mi się podobają i chyba je zrobię nawet dziś. W lodówce powinny tylko zyskać na smaku.

EDIT:
Zrobiłam. Śledzie pokroiłam w kostkę, od siebie dodałam pieprz cytrynowy i sporo soku z cytryny, żeby nie były mdłe. Orzechy pokroiłam dość drobno, żeby stworzyły fajną teksturę i przeciwwagę dla miękkich porów. Zapowiadają się pysznie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,421
113
Dziś zrobiłam małą porcję tych śledzi, ale miałam tylko majonez dekoracyjny i wyszła mi sałatka. Może z rzadszym majonezem byłoby lepiej. Nie mówię o smaku, bo ten jest dobry.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Aniutko, nic mi nie przychodzi na myśl. Jak dasz cebulę, to będzie tak zwyczajnie, jednak por ma swój aromat. Na czosnek niedźwiedzi nie pora.

U mnie wersja z pekanami, kupiłam niesmaczne orzechy włoskie
icon_sad.gif


Hazo, mi właśnie odpowiada konsystencja, wygodnie takiego śledzia umieścić na chlebie. Też używam dekoracyjnego.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
daumen.gif

Ciekawa jestem Waszej opinii. Swojej w sumie też, bo lata ich nie jadłam. Mam nadzieję, że nadal je lubię
icon_mrgreen.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,421
113
Żałuję, że nie dałam pekanów zamiast włoskich.
Dziś spróbowałam i doszłam do wniosku, że bardziej miękkie orzechy byłyby lepsze. Zrobię przy innej okazji taką wersję.

 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Ja spróbowałam moje. Bardzo mi smakują, zwłaszcza skropione cytryną. Joanno, dziękuję za pomysł.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Zrobiłam kilka małych porcji różnych potraw ze śledzi i ta wszystkim smakowała najbardziej. Mąż zeżre wszystko, więc jego opinia się nie liczy, moja tez nie za bardzo, bo bardzo lubię i pory, i orzechy, ale wybredny syn rzadko coś chwali, zwłaszcza ryby, za którymi nie przepada.
icon_smile.gif

Będę powtarzać z pewnością. Dzięki yrso za wyciągnięcie przepisu, bo jakoś wcześniej mi umknął.
anbetung.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Kiedy ja je wypróbuję... zostałam sama w domu do śledzi. Śledziowi przyjaciele się izolują covidowo... posucha , panie, posucha...

Zrobiłąm sobie słoiczek śledzi na modłę włoską i nawet jeszcze nie spróbowałam. Możę w tygodniu się uda.