Solanki

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Dzisiaj kolejna partia z piekarnika, wersja tatter z zakwasem ( zytnim razowym, bo taki mialam) i dodatkiem zytniej maki, ale z mniejsza iloscia maki w ogole ( razem 450 g, a nie 500). Nadal rewelacja, puszyste i chrupkie. Zniknely zanim wsytygly, nie zdazylamz zrobic zdjec. Wchodza na stale do domowego pieczenia.
qd
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
qd, Martyna - śliczne Wam wyszły
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (qd @ 6 Dec 2009, 18:29 ) index.php?act=findpost&pid=918404Dzisiaj kolejna partia z piekarnika, wersja tatter z zakwasem ( zytnim razowym, bo taki mialam) i dodatkiem zytniej maki, ale z mniejsza iloscia maki w ogole ( razem 450 g, a nie 500). Nadal rewelacja, puszyste i chrupkie. Zniknely zanim wsytygly, nie zdazylamz zrobic zdjec. Wchodza na stale do domowego pieczenia.
qd
Wspaniale! Moje rowniez znikaly szybko i powtorze je wkrotce (moze sprobuje na zakwasie pszennym tylko). Obecnie jednak wypiekam kajzerki i chyba mam juz cos co moznaby nazwac "receptura ostateczna" - bulki maja miekkie zwarte wnetrze i dosc gruba chrupiaca skorke (szczegoly wkrotce na blogu).
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ja też poszukuję cały czas moich "idealnych" kajzerek, ale oprócz chrupiącej skórki, która nie powinna by c zbyt gruba, ale wnętrza poszukuję zdecydowania nie zwartego, a puszystego. Ehh, te obsesje
icon_lol.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Mi, to ja nie znam puszystych kajzerek. Te, ktore pamietam, mialy wlasnie mieciutkie raczej zwarte wnetrze ( ogromna ilosc malenkich dziureczek), dzieki specjalnemu procesowi fermentacji. A skorka w kajzerkach jest raczej gruba , jesli porownasz ja na przyklad do bagietkowej...
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
To może o tym samym mówimy? Nie chodzi mi o duże dziury, a właśnie o dużo malutkich. Ale puszystych nie jak drożdżówka, powiedzmy, tylko hmm... jak bułka wrocławska - tylko bardziej.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
icon_mrgreen.gif
To cudowne, jak potrafimy sobie w rozny spob tlumaczyc to samo
icon_biggrin.gif
Bulek wroclawskich niestety nie pamietam, ale mysle ze ogolnie wiem o co Ci chodzi. Dla mnie puszyste to jest ciasto drozdzowe, jest ono tez miekkie - bo to przeciez ciasto. Wnetrze kajzerek zawsze kojarzy mi sie z gabka do zmywania garow (piana ubita z bialek) - mieciutkie, z milionem dziureczek, ale jednak zwarte...
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
icon_biggrin.gif
O tak - świetne porównanie: Gąbka! to jest to
daumen.gif

Nadal szukam mojej gąbki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Mysle, ze dopracowalam wlasnie takie ciasto...
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Chętnie zobaczę zatem
icon_smile.gif
Ja nadal nad moim pracuję.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
Dziś u mnie dzień drożdży. Najpierw chałki a teraz solanki. Posypałam sezamem. Może w moim wykonaniu nie są najpiękniejsze ale w smaku super.
 

Załączniki

  • IMG_0332.jpg
    IMG_0332.jpg
    98.2 KB · Wyświetleń: 0

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
spac nie moglam, a zachcialo mi sie solanek, to upieklam (na zakwasie jednak, tylko z polowy porcji)
3 zjedzone wlasnie na goraco, reszta stygnie, wiec zdjecie powinnam pozniej wstawic
moje maja troszke ciemniejszy miazsz, bo mialam za malo maki chlebowej, wiec dalam pol na pol z 1050
pyszne
lecker.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Od roku z ciutem NIKT nie podnosil solanek???
No to ja podnosze, upieklam na dzisiejszy wieczor ( było 16; są jeszcze dwie
icon_smile.gif
)

solanki_cc.jpg
 

Załączniki

  • solanki_cc.jpg
    solanki_cc.jpg
    39.9 KB · Wyświetleń: 4

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Ot jeszcze jedne:
Solanki.JPG
 

Załączniki

  • Solanki.JPG
    Solanki.JPG
    172.1 KB · Wyświetleń: 4

atunia

Member
Kwi 3, 2005
3,187
0
36
qd @ 1 Jan 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1069260Od roku z ciutem NIKT nie podnosil solanek???
No to ja podnosze, upieklam na dzisiejszy wieczor ( było 16; są jeszcze dwie
icon_smile.gif
)
Czemu ja to dopiero dziś dojrzałam
icon_exclaim.gif
icon_question.gif

Ciasto rośnie w misce, te na ostatnim zdjęciu qd wyglądają tak jak te zapamiętane z dzieciństwa, w piekarni były i je uwielbiałam! Boję się, że mi pierwsze wyjdą takie jak na pierwszym zdjęciu qd, ostatnio uparcie wychodzi mi pieczywo o twardej, "przesuszonej" skórce, pomimo maziania, spryskiwania i innych eksperymentów. Ale może w końcu zła passa minie?

No dobra, wyglądają całkiem przyzwoicie, niech teraz szybko stygną!
DSCN4418.JPG


Pyyycha! To jest TO! W życiu bym nie wpadła na smarowanie oliwą, żeby uzyskać ten efekt "rozwijania" ciasta, niebo w gębie!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Strasznie sie ciesze, ze Wam smakuja. Mialam je piec wczoraj, ale zabraklo mi czasu, bo piekarnik byl caly czas zajety... A jaki maz byl zawiedziony, ze nie dostal obiecanych solanek... Strasznie sie o nie dopomina, wiec bede musiala je w tym tygodniu upiec
icon_mrgreen.gif
 

atunia

Member
Kwi 3, 2005
3,187
0
36
Karina Cashel @ 30 Aug 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1173289Strasznie sie ciesze, ze Wam smakuja. Mialam je piec wczoraj, ale zabraklo mi czasu, bo piekarnik byl caly czas zajety... A jaki maz byl zawiedziony, ze nie dostal obiecanych solanek... Strasznie sie o nie dopomina, wiec bede musiala je w tym tygodniu upiec
icon_mrgreen.gif
Karina:
cvety.gif

Ja naprawdę nie wierzyłam, że je można w domu zrobić. Piekłam dwa dni pod rząd, bo z pierwszej partii moja mama zabrała mi wszystkie. Świetnie się mrożą, wczoraj drugą partię zrobiłam dzieloną, jedna blacha zwykłych, w drugie owinęłam mięsko zupowe przesmażone z cebulką i pieczarkami (a la paszteciki) i przynajmniej moi mięsni panowie też to jedli
icon_smile.gif