Starocesky Trdelnik

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Szukałam czegoś zabawnego, chrupiącego, pachnącego do kawy i natknęłam się na Trdelnik na stronie www.kotlet.pl
icon_lol.gif

Oczywiście zaraz zrobiłam te śmieszne obrączki z podwójnej porcji.
Wyszła mi bardzo fajna, lekka, słodka przegryzka do kawy
icon_lol.gif

Smakują podobnie jak zawijańce cynamonowe Bajaderki

Przepis ilustrowany zdjęciami oraz filmem z dokładnym wykonaniem
icon_lol.gif

http://kotlet.tv/trdlo-staroceske-trdelnik...ki-kurtoskalacs


Starocesky Trdelnik


Składniki na 12 sztuk trdlo

ciasto na trdlo:

* 260 g mąki pszennej
* 110 ml mleka
* 15 g drożdży świeżych
* 3 łyżeczki cukru
* 1 jajko
* 30 g masła

posypka:

* 2 łyżki cukru brązowego
* 2 łyżki cukru zwykłego
* 1 łyżeczka cynamonu
* 2 łyżeczki cukru waniliowego
* ewentualnie migdały w płatkach lub drobno posiekane orzeszki
* ewentualnie cukier puder


Drożdże rozrabiam z cukrem, aż będą płynne.
Do miski wrzucam wszystkie składniki na ciasto i mieszam.

Kiedy składniki się połącza, to przerzucam na blat i zagniatam.

Na początku będzie lepkie, ale kilka minut ugniatania i ciasto zrobi się gładkie.

Jeśli bardzo się lepi, to dosypuję łyżkę mąki, ale nie więcej.
Ciasto obtaczam w odrobinie oleju i wkładam pod przykryciem do miski na 1h wyrastania.

[ciasto po 1h]. Wyjmuję z miski ciasto, dzielę na 2 części i każdą rozwałkowuję na oprószonym mąką blacie lub stolnicy.
(Po prostu łatwiej się wałkuje w 2 partiach).

Dzielę rozwałkowane ciasto na paski. Ok 35 cm długości, 4 cm szerokości a grubość ciasta jest ok 0,5 -- 0,7 cm.

Biorę wałek, nawijam na niego kawałek folii (w 2 częściach), lekko ją zagniatam, wtedy lepiej się trzyma.

Na folię nawijam po jednym pasku ciasta (dokładnie pokazuję na filmiku, który jest wyżej).

Teraz do płaskiego półmiska, albo na blat (tak potem uznałam, że najwygodniej), wsypuje składniki posypki.
Wałkiem obracam w posypce, aż poprzykleja się do ciasta. Ja nie żałuję posypki, im więcej tym smaczniejsze.

Ściągam z wałka kawałki i nadmiar folii wciskam do środka (będzie stabilniej stało).

Stawiam na blaszce i wkładam do nagrzanego do 180 C piekarnika na 10 -- 12 minut.

Po wyjęciu wyciągam folię (wyłazi bez problemu) i podaję ciepłe (bo takie najlepsze).
Jak jemy z moim Mężem we dwójkę, to folię wyciągamy w ostatniej chwili, bo dłużej zachowuje ciepło trdli.

Dodatkowo można jeszcze oprószyć cukrem pudrem, ale dla mnie to za dużo
icon_wink.gif
Smacznego!



Moje uwagi:
posypkę nakładałam po łyżeczce na deskę do krojenia i na niej wałkowałam ciasto umieszczone na wałku.

Uważam też że folię należy jednak zdjąć zaraz gdy ciasteczka są jeszcze gorące,
kilka z nich przytrzymałam i niestety skropliła się woda na folii i ciasteczka od środka stały się mokre.

W moim wykonaniu wyglądały tak oto
Zdjęcia wykonane kalkulatorem
icon_mrgreen.gif
dlatego jakość psiakość
icon_lol.gif
 

Załączniki

  • trdlo1.jpg
    trdlo1.jpg
    92.2 KB · Wyświetleń: 0
  • trdlo.jpg
    trdlo.jpg
    124 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
doris71 @ 25 Nov 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1053329ale fajne, podoba mi się to ciasteczko, co by mu do środka wsadzić
gruebel_2.gif
Można napchać dużo sałatki warzywnej
icon_mrgreen.gif

tak myślałam by je na słono zrobić obtoczyć w soli i ziołach może
gruebel_2.gif

one są naprawdę duże, jak bransoletki
icon_lol.gif


jednego Trdelnika zawinęłam na rolce papieru toaletowego i był mniejszy i zgrabniutki
lecker.gif


Następnym razem zrobię w grubo tłuczonych orzeszkach, świetnie wyglądają
lecker.gif


451.jpg

http://www.dobroty.cz/recept-trdelniky
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

catparker

Active member
Cze 14, 2007
724
43
28
Oooo, moje ulubione czeskie przekąski. Znalazłam w Czechach budkę, która zawsze zimą rozstawia się pod hipermarketem i serwuje te pyszności. Tylko oni je pieką nad rozżarzonymi węglami, na takich drewnianych wałkach, na końcu klient wybiera sobie dowolną cukrową posypkę, w której obtaczany jest trdelnik już po upieczeniu.
Zawsze kombinowałam jak zrobić sobie ten przysmak w domu, a tu proszę, przepis, I wyglądają tak jak te czeskie
mniam.gif


A czy po upieczeniu też są takie chrupiące na zewnątrz i lekko wilgotne w środku?
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
catparker @ 25 Nov 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1053359Oooo, moje ulubione czeskie przekąski. Znalazłam w Czechach budkę, która zawsze zimą rozstawia się pod hipermarketem i serwuje te pyszności. Tylko oni je pieką nad rozżarzonymi węglami, na takich drewnianych wałkach, na końcu klient wybiera sobie dowolną cukrową posypkę, w której obtaczany jest trdelnik już po upieczeniu.
Zawsze kombinowałam jak zrobić sobie ten przysmak w domu, a tu proszę, przepis, I wyglądają tak jak te czeskie
mniam.gif


A czy po upieczeniu też są takie chrupiące na zewnątrz i lekko wilgotne w środku?
tak, takie właśnie są, chrupiące i mokre od środka, myślałam, że coś robię źle, że takie mokrawe w środku są i dłużej piekłam kolejną porcję
ugly_08.gif

wtedy całe są chrupiące
zahnlos.gif


Byłam tydzień w Pradze i nigdzie nie widziałam tych tradycyjnych ciasteczek
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
REWELACJA! Jadlam w tym roku trdelnik w Pradze na św. Marcina - taki pieczony na grillu. Był pyszny i nie sądziłąm, że da się to zrobić w domu, a tu proszę! Super! Dzięki KASHA za przepis i za świetne instrukcje!!!