Świąteczne Pierniczki Pepparkakor

Dagmara

Member
Paź 7, 2005
65
0
0
Margot proszila zebym przetlumacyla przepis na Szwedskie pierniczki z mojego "blogu". Mozna znalesc duzo roznych przepisow, ale ten jest naprawde bardzo dobry. Pierniczki sa dosc jasne ale bardzo smaczne. Wychodzi bardzo duzo ciasta, ale po prostu mozna upiec ile sie chce i reszcze ciasta wstawic do lodowki. Albo mozna upiec domek pierniczkowy, tradycja u duzo Szwedskich rodzin (zdjecia sa na przyklad tutaj , tutaj i tutaj ).

mumin_liten.jpg


pepparkakor_liten.jpg


Swiatecne Pierniczki “Pepparkakor”

200 ml wody
200 ml melasu (zlotego syropu)
425 g cukru brazowego
250 g masla
2 lyzeczki proszku do pieczenia
2 lyzeczki zmielonych gozdzikow
2.5 lyzeczki zmielonego cynamonu
2 lyzeczki zmielonego imbiru
1 kg maki

Pierwszy dzien: Ugotowac wode, syrop i cukier. Wylac na maslo i dobrze rozmieszac. Dodac reszte skladnikow i wymieszac. Ciasto bedzie bardzo klejace, ale powinno takie byc! Nakryc i wstawic do lodowki na noc.

Drugi dzien: Cienko rozwalkowac ciasto i wyciac pierniczki za pomoca foremek. Wylozyc blache papierem do pieczenia i rozlorzyc na niej pierniczki. Rozgrzac piekarnik do 175 stopni i piec pierniczki przez 8 minut. Mozna lukrem udekorowac ostudzone pierniczki.

Smacznego!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Dagmara

Member
Paź 7, 2005
65
0
0
Margot @ 20 Oct 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=381172melasa?Melasę mam ale ona jest czarna ,bardzo ciemna.
Dagmara a może być zamiast syrop klonowy, syrop kukurydziany ?
Syrop klonowy jest za rzadki i ma calkiem inny smak. Melasa czarna jest za ciemna. Ja mysle ze najlepiej byloby z syropem kukurydzianym. Tutaj mamy rozne syrupy z cukru: jasnie, ciemnie i tak dalej. Podobniesz w Ikea jest "ljus sirap" i to jest wlasnie to co ja uzywam. Ale myszle ze syrop kukurydziany powinnien byc dobry.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
upiekłam furę pierniczków i całą malutką wioskę domków (4 domy i jeden kościół ,który różni się tym ,że będzie miał wieżę-jeszcze nie sklejone)
Te pierniczki są też chrupiące ,a smakują jak pierniczki
 

Dagmara

Member
Paź 7, 2005
65
0
0
Margot @ 8 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=409344upiekłam furę pierniczków i całą malutką wioskę domków (4 domy i jeden kościół ,który różni się tym ,że będzie miał wieżę-jeszcze nie sklejone)
Te pierniczki są też chrupiące ,a smakują jak pierniczki
To swietnie! Nie zapomnij pokazac zdjecia!
icon_biggrin.gif
Ja tez domek zrobilam ale jeszcze nie jest sklejony.

Mam nadzieje ze pierniczki smakowaly. Ja w tym roku dodalam wiecej przypraw do ciasta, bo bardzo lubie jak sa "pikantne".
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
a czy można dać zamiast brązowego cukru biały i zamiast melasy miód? i w jakich proporcjach - czy zmienią się?
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

Dagmara

Member
Paź 7, 2005
65
0
0
Aniks @ 12 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=411856a czy można dać zamiast brązowego cukru biały i zamiast melasy miód? i w jakich proporcjach - czy zmienią się?
Napewno idzie, ale nie umie obiecac ze bedzie dobzre. Niestety nie wiem czy sie proporcje zmienaja jak sie uzywa miodu zamiast melasy. Ja w tym roku uzywalam 3 roznych cukrow (brazowy, bialy i jeszcze trzeci), wiecej przypraw i dwa rozne Szwedskie syropy. Bardzo dobzre wyszlo.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
pepparkakory_Dagmary1.jpg
Upiekłam z połowy porcji, ze sztucznym miodem zamiast złotego syropu i niewielką ilością ciemnej melasy z trzciny cukrowej dla koloru. Ciasto wyszło bardzo plastyczne, świetnie się wałkowało bez podsypywania mąką nawet na cieniutkie placuszki. Ciasteczka sa smaczne i chrupiące, choć dla mnie mogłyby być bardziej korzenne.
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • pepparkakory_Dagmary1.jpg
    pepparkakory_Dagmary1.jpg
    25.1 KB · Wyświetleń: 8
Ostatnią edycję dokonał moderator: