Szwedzki Chleb żytni na zakwasie z przecierem jabłkowym

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
Chlebek jest wart powrotów
icon_mrgreen.gif

Szwedzki_z_musem_jab_kowym.jpg
 

Załączniki

  • Szwedzki_z_musem_jab_kowym.jpg
    Szwedzki_z_musem_jab_kowym.jpg
    445 KB · Wyświetleń: 0

Kasia1992

Member
Maj 25, 2012
75
0
0
Ależ ten chleb jest cudny! Bardzo mnie kusi, jednak mam dwie wątpliwości (proszę się nie śmiać, nie mam zbytniej wprawy w pieczeniu)

Na początku, co do tych ziaren:
Powinnam odmierzyć 125 g suchego ziarna, wymoczyć je, ugotować, a następnie całość tak przygotowaną dodać do 'namoczanki' i ma to być tam wymieszane przez 12 godzin, tak?
I w tym samym czasie powinnam także przygotować starter, by i on odleżał te przepisowe 12 h ?

Drugie pytanie:
Niestety nie posiadam melasy. Szukałam jej w Realu, Tesco i innych hipermarketach, a niestety sklepów z żywnością ekologiczną u mnie brak.
Czy mogłabym ją zastąpić np 50 g miodu? Nie chciałabym przesłodzić zanadto chleba. A nie wiem czy wyjdzie.

Prosiłabym o pomoc
icon_smile.gif
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
Kasia1992 @ 25 Nov 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1372954Ależ ten chleb jest cudny! Bardzo mnie kusi, jednak mam dwie wątpliwości (proszę się nie śmiać, nie mam zbytniej wprawy w pieczeniu)

Na początku, co do tych ziaren:
Powinnam odmierzyć 125 g suchego ziarna, wymoczyć je, ugotować, a następnie całość tak przygotowaną dodać do 'namoczanki' i ma to być tam wymieszane przez 12 godzin, tak?
I w tym samym czasie powinnam także przygotować starter, by i on odleżał te przepisowe 12 h ?

Drugie pytanie:
Niestety nie posiadam melasy. Szukałam jej w Realu, Tesco i innych hipermarketach, a niestety sklepów z żywnością ekologiczną u mnie brak.
Czy mogłabym ją zastąpić np 50 g miodu? Nie chciałabym przesłodzić zanadto chleba. A nie wiem czy wyjdzie.

Prosiłabym o pomoc
icon_smile.gif
Kasia1992 odpowiadam:
1. Tak jak piszesz: suche ziarna podgotowane i następnie w namoczce pozostawić na noc.

2. Tak jak piszesz: w tym samym czasie robisz starter i pozostawiasz na noc.

3. Melasę możesz kupiś w sklapach ze zdrową żywnością lub przez internet lub Marks&Spencer (tam kupuję najcześciej).

4. Melasa ma charakterystyczny smak (i trochę inne właściwości, które chyba nie będą miały wielkiego zmaczenia w tym chlebku), w oryginale używana jest melasa o gorzkawym posmaku. Miodem możesz zastapić melasę i będziesz miała inny ciekawy smak
lecker.gif
i jestem ciekaw efektu.
Powodzenia i smacznego.