Szynka domowa*

sylwia sylwia

Member
Sty 17, 2010
10
0
0
Sol peklowana zawiera wlasnie jakis tam konserwant, z tego co czytalam na forum o wedlinach domowych, dajesz jej tylko czesc, gdzieniegdzie jest napisane 5%, 10%, a nawet i 50%. reszta to zwykla sol. Raczej samej soli peklowanej bym nie stosowała, tak przynajmniej nia strasza, jestem na zachodzi i czytalam ze niby tu jej nie mozna kupic bez pozwolenia, w sklepach jej brak.
Pytajac sie w duzym lokalnym sklepiej powiedzieli ze cos takiego to tylko w specjalistycznych sklepach czy hurtowniach moze dostane, a oni uzywaja do peklowania VINEGAR, czyli ocet ... ale tutaj lubuja sie w octcie, maja nawet chipsy o smaku octowym... okropienstwo dla moich kubkow smakowych

Czy ktoś robił na samej soli? Ja mysle azeby zrobic zwykla sol z morska, ale ile tej soli na 2kg miesa? Ja kupilam w markecie 2kg miesa, miesieczny termin waznosci, a tam jest w skladzie juz nitron czyli cos ala saletra (bodajze to ten konserwant z soli peklowanej).
Czyli w sumie kupuje sie zwykla czysta szynke juz z dodatkami ...
 

jobi

Member
Wrz 1, 2005
13,227
1
0
Sól peklowa to mieszanka soli i saletry (sodowej lub potasowej, albo obu). Saletry powinno być najwyżej 2 gramy na kilogram soli. To właśnie saletra jest konserwantem i zachowuje różowe zabarwienie wędlin. W większych stężeniach może szkodzić.

Osobiście wolę zadowolić się beżową wędliną i saletry nie stosować. Ale to ja