Tort bezowy z orzechami

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Przepis wydrukowałam jakiś czas temu z rosyjskiej strony www.kuharka.ru. Autorką czy może autorem jest NA. Nie wiem czy w dalszym ciągu ten przepis tam jest, bo z moim wspaniałym internetem mało co mogę zobaczyć
icon_neutral.gif


Wykonanie i składniki podaję po modyfikacji.

Na bezy:

8 białek
1,5 szkl cukru

Białka ubić na sztywno z cukrem i upiec kilkanaście małych bezowych placuszków
icon_wink.gif
tu w zależności jak duży ma być tort. Ja upiekłam 15 szt (po 5 sztuk na każdą warstwę)

Masa I:
5 żółtek
3/4 szkl cukru
ok 300 g masła

Masło utrzeć na puch. Żółtka utrzeć z cukrem do białości (ucierałam na parze, później ostudziłam). Dodać żółtka do utartego masła i dokładnie wymieszać.

Masa II:
1 jajko
1/2 szkl cukru
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
1/2 szkl mleka

Jajko utrzeć z cukrem, dodać mąkę, zmiksować. Wlać mleko. Powstałą masę zagotować. Powinien wyjść taki rzadki budyń. Ostudzić.

Po ostudzeniu połączyć obie masy i dokładnie wymieszać.

Wykonanie tortu:

Kilka zimnych bez ułożyć w tortownicy (w samym spodzie może być) tak, żeby nie było między nimi dziur. W dziury można poukładać połamaną bezę. Posmarować masą, posypać orzechami ( w oryginale są orzechy greckie, ja dałam włoskie). Znów poukładać bezy. Następnie znów masa i orzechy, i znów bezy. Wierzch posmarować znów masą i posypać orzechami. Górę można ozdobić polewą.
Nie wystarczyło mi masy na posmarowanie boków, ale w przepisie jest, żeby boki posmarować także masą i posypać orzechami i startą czekoladą.

Tort wstawić na min. 7-8 godzin do lodówki. Kroić nożem umoczonym w gorącej wodzie.

Zdjęcie nie rewelacyjne, ale mój tort ani ozdobiony ani nic
icon_wink.gif


SNV82090.JPG


Wychodzi toto bardzo bardzo słodkie, ale pycha
lecker.gif
 

Załączniki

  • SNV82090.JPG
    SNV82090.JPG
    73.5 KB · Wyświetleń: 5

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
ewalukas @ 21 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=778704w oryginale są orzechy greckie, ja dałam włoskie
Greckie w języku rosyjskim to właśnie nasze włoskie....
icon_mrgreen.gif


Fajny tort. Ja bym jeszcze do kremu dała trochę mocnej kawy.
mniam.gif


Kiedyś moją popisową specjalnością był właśnie torcik bezowo - kawowy z orzechami laskowymi.
Pyszny i nie tak słodki, jak z maślano - budyniowym kremem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
o widzisz, to nie wiedziałam, a dodatkowo mnie zmylił wygląd tych "greckich". bo na zdjęciu wyglądają bardziej jak pokrojone laskowe niż włoskie. no cóż - człowiek uczy się całe życie
icon_mrgreen.gif


o kawie też myślałam, ale ze względu na moje dziecię zrezygnowałam
icon_wink.gif
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0