Tort makowy z musem jogurtowo – czekoladowym

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,393
3,683
113
Maraa @ 1 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=816015Joanno, mam zamiar piec go w kąpieli wodnej albo metodą gazetową. Jak Ci się wydaje to dobry pomysł? Nie wiem czy mak będzie z tego zadowolony
gruebel_2.gif
Mak jak mak, ale to kruche ciasto na całym obwodzie..
gruebel_2.gif

Nie wiem, czy za bardzo nie zwilgotnieje i nie zmięknie od tej pary...
gruebel_2.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,393
3,683
113
O, w takiej opcji to jak najbardziej go widzę pieczonego z gazetami.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ladne linki dajecie!
Mnie zainteresowala rolada
Chyba nie mam innego wyjscia jak sie zarejestrowac, bo owiana tajemnica.
 

mcdulka

Member
Lis 1, 2007
219
0
0
mam straszny problem. po raz kolejny nie udaje mi sie rozpuscic bialej czekolady:(. robi się miękka, potem zbija sie w takie "kluchy" a następnie powstaje taka sypka masa:/.
co robię źle?
czekoladę zawsze rozpuszczam na parze- garnek z gotującą wodą na to metalowa miska, a w niej pokruszona czekolada. od czasu do czasu ją mieszam.
czekolada tez chyba dobra gatunkowo-wedlowska. kiedys probowalam roztapiac biala lindta i bylo to samo:/.
proszę, poratujcie!:) chcialam upiec ten tort jako prezent dla przyjaciolki, wiec musi byc prawie idealny.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,393
3,683
113
Mcdulko, zdejmij ją z "ognia" (czyli pary), jak tylko zrobi się miękka. Nie czekaj, aż się całkiem rozpuści.
Możesz też dodać do niej łyżkę śmietany lub kawałeczek masła.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Ja dodaję 2-3 łyżki mleka i rozpuszcza się idealnie. Co prawda miseczkę używam porcelanową ale to chyba nie ma wielkiego znaczenia. Czekolada jest gładziutka niczym pupcia niemowlaka.
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Wedlowskiej białej czekolady nie używam nigdy! Zawsze jest problem z jej rozpuszczeniem i do tego ten "bury" kolor!
Najlepiej rozpuszcza się Milka i należy to robić tak jak pisze Joanna.
 

mcdulka

Member
Lis 1, 2007
219
0
0
dziękuję za wszystkie rady:)
Milka to chyba jedyna biala czekolada, ktorej nie rozpuszczalam (zrazilam się potem jak podczas rozpuszczania mlecznej milki "coś", jakas dziwna ciecz sie z niej wydzieliła;)). tym razem rozpuszcze Milkę i dodam troszkę masła. mam nadzieje,że wyjdzie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Piękny ten tort, Maraa. I zdjęcia super.
lecker.gif
Bardzo podoba mi się to lekkie obsypanie makiem.
daumen.gif


Mam pytanie o krem. Chcę upiec tort na chrzest chrześnicy. Chociaż kusi mnie ten przepis, to chyba jednak maku nie zaryzykuję, bo nie każdy lubi. Ale ciekawi mnie ta masa? Jaki ma smak? Wolałabym też nie dawać surowych jajek ze względu na mamę malutkiej. Myślicie że i bez jajek wyjdzie?
Acha, tort (tzn. ciasto) planuję zrobić czekoladowy...
 

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
McDulko - też tak myślałam, ale jednak młodą mamą jeszcze nigdy nie była
icon_wink.gif
więc nie miałam pewności. Poza tym znam osoby, które panicznie boją się surowych jajek, nawet tych ubijanych na parze.

Joanno - też się nad tym zastanawiałam. Ale obawiam się, że całość będzie zbyt ciężka, mdła... Robiłam już taką masę, ale na mało słodkim cieście (mazurku) Tutaj jest ten jogurt i właśnie dlatego pytam o smak...
Ogólnie moje obawy biorą się stąd, że tort będzie czekoladowy, pokryty dekoracją z masy z marshmallows i chciałabym, by masa jakoś przełamywała słodycz, której chyba nie uniknę, ale jednocześnie fajnie się kroiła. Ale chyba już podjęłam decyzję, że masę zrobię z bitej śmietany i galaretki pomarańczowej - powinno być trochę orzeźwiające.

Dziękuję Wam za rady.
anbetung.gif
 

mcdulka

Member
Lis 1, 2007
219
0
0
polecałabym jeszcze krem z serka mascarpone i mleka skondensowanego, lub rowniez z mleka skondensowanego + serek smietankowy i maslo (uzywam ta mase do tortu gruszkowego i dodaje do niej pokrojone gruszki w syropie- wychodzi b. smacznie:))