Tort orzechowy

bumelka

Member
Sie 28, 2011
539
0
0
Za radą koleżanki z tego forum zamieszczam przepis na ten torcik.Jest wart grzechu
icon_razz.gif

Kiedyś go spisałam z gazety i od tej pory często gości na naszym stole.

SKŁADNIKI CIASTA

6 jaj
2/3 szkl.cukru
200 g zmielonych orzechów włoskich
4 łyżki gorącej wody
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
odrobina kwasku cytrynowego

SKŁADNIKI NA KREM

150 g białej czekolady
400 ml. śmietany 36%

SKŁADNIKI POLEWY

150 g białej czekolady
5 łyżek śmietany kremówki
3 łyżki masła

orzechy do posypania ciasta po bokach

----------------------------------------------------------------------------

Do zmielonych orzechów wlewamy gorącą wodę i dobrze mieszamy.Ubijamy białka z 1/3 szklanki cukru na sztywno.Żółtka utrzeć do białości z resztą cukru.Do żółtek dodajemy orzechy.Wymieszać.Do tego dodajemy obie mąki (przesiane) i kwasek cytrynowy.Na koniec dodajemy pianę z białek.Na papierze do pieczenia rysujemy kółka 22 cm średnicy...ja obrysowuję talerzyk.Musi być 7 takich kartek z kółkami.Każde natłuszczamy i wykładamy masę orzechową.Wychodzi ok.4 łyżki masy na porcję.Rozsmarowujemy bardzo cienko...wydaje się,że ledwo wystarczy,ale tak ma być.Każde kółko pieczemy 5-7 min (zależy od piekarnika) w temp.190 st. Brzegi nie mogą być przypalone bo będą gorzkie.Krążki oddzielamy od papieru jak będą zimne.

Śmietanę podgrzewać z czekoladą aż do jej rozpuszczenia,ale nie zagotować.Najlepiej po wystudzeniu włożyć na noc do lodówki.Na następny dzień ubić na sztywno.Przekładamy krążki orzechowe.Na wierzchu i po bokach też ma być śmietana z czekoladą.Na to dajemy polewę z białej czekolady(wszystkie jej składniki łączymy podgrzewając).
Boki tortu posypujemy orzechami.
Tort jest najlepszy jak postoi przez noc w lodówce... jeśli w ogóle zdąży tam trafić
icon_lol.gif


Jeśli mi brakuje kremiku na boki to wtedy ubijam dodatkowo trochę śmietany ale już bez czekolady.
Tort na dołączonych zdjęciach jest z 1i1/2 porcji oraz jest zdobiony tylko bitą śmietaną.
Wszystko zależy od inwencji własnej.

_1050683.jpg

a ten widok może niezbyt apetyczny ale dobrze widać jak powinien wyglądać

_1050686.jpg
 

Załączniki

  • _1050683.jpg
    _1050683.jpg
    60.9 KB · Wyświetleń: 4
  • _1050686.jpg
    _1050686.jpg
    66.7 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

miglietta

Member
Mar 10, 2010
662
0
0
sabuto - jak ty robisz takie piękne róże?? nigdy nie próbowałam ,,wyciskać,, ale tylki już kupilam. tylko nie wiem jak się do tego zabrać
icon_sad.gif

 

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Dzięki Bumelko! Mój w środku nie jest taki równiutki jak Twój,ale następnym razem będzie lepiej pierwszy raz piekłam tak cienkie biszkopty.

Miglietta wklejam link tu jest pokazane na babeczkach i robi się tylką dużą,te na torcie robiłam w ten sam sposób,ale tylka była normalnej wielkości.
http://www.youtube.com/watch?v=q1e0TqmNmDg
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
zaczelam robic ten tort, niestety- smietana podgrzana, odstawiona do lodowki mi sie nie ubila
dontknow.gif
jutro zakupy i krecenie kolejnej, innej masy, by ciasto sie nie zmarnowalo....
 

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Trzkasienko jak długo chłodziłaś śmietanę? Teraz jest ciepło to i śmietana nie bardzo się ubija trzeba było na noc ją zostawić w lodówce.
Szkoda,że nie wyszła bo nie wiem czy inny krem tak będzie pasował bo śmietana tak fajnie wsiąka w te placuszki,a może taka waniliowa z torebki by się nadała.
Ja pierwszy raz robiłam tak śmietanę i to jeszcze 30% miałam i wyszło. Super sztywna to ona nie była jak ubijana bez czekolady,ale ubita była.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Też z czekoladą nie mam pojęcia dla czego Ci się nie ubiła. A jaką śmietanę miałaś bo ja z Piątnicy taką w kubku.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Również czaje sie na niego, ale poczekam trochę, aż upały zelżą, bo kremowym nie służy. Trochę zastanawiam się, czy dam sobie rade z tymi warstwami, ale wygląda tak obłędnie, że będę próbować!