Tort wielosmakowy

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
Ot taka kombinacja smakowa:

upiekłam biszkopt, makowy z olejkiem migdałowym, w dużej prostokątnej formie i podzieliłam go później na trzy placki.
(oczywiście nasączyłam przed nałożeniem kremów.)

Kremy:

Wyjściowa baza to krem budyniowy: (podaje proporcje jakich użyłam, ale wychodzi z tego naprawdę sporo)

2 litry mleka
cukier (według uznania) - ja daję tak średnio 6 łyżek
cukier waniliowy
5 łyżek mąki tortowej
3-4 łyżki mąki ziemniaczanej

+dodatki:
dwie kostki masła
6 żółtek
szklanka cukru pudru

szklanka masy z orzeszków ziemnych

otarta skórka z całej pomarańczy i sok z całej pomarańczy + trzy łyżki cukru +
sok z jednej cytryny + kilka kropli olejku pomarańczowego


Z mleka odlewamy dwie szklanki, w których będziemy rozrabiać mąki. Resztę mleka wlewamy do garnka i gotujemy dodając cukier i cukier waniliowy.
Obie mąki rozprowadzamy dokładnie z odstawionym zimnym mlekiem a gdy to w garnku zaczyna się gotować-wlewamy i energicznie mieszamy aż do zgęstnienia.
Masę budyniową odstawiamy do wystudzenia, co jakiś czas mieszając, żeby szybciej ostygła i żeby nie zrobiła się nam na wierzchu skorupka.
W międzyczasie ucieramy żółtka z cukrem nad kąpielą wodną, na puszystą masę. Następnie dodajemy po łyżce masła, zdejmując już miskę z nas kąpieli i i cały czas miksujemy.
Gdy masa jajeczno-maślana będzie jednolita i gładka dodajemy do niej po łyżce masy budyniowej ciągle miksując.
Krem dzielimy na trzy części.

Do pierwszej dodajemy szklankę kremu z orzeszków ziemnych (fistaszki) - dostępne w marketach, w słoiczkach. Ja robię tę masę sama
icon_smile.gif

Dokładnie rozprowadzamy masę z kremem mikserem i odstawiamy do lodówki.

Do drugiej części dodajemy kilka kropli olejku pomarańczowego, a sok pomarańczowy i cytrynowy ze skórką pomarańczową i cukrem gotujemy w rondelku tak długo (i ciągle mieszając) aż powstanie gęsty syrop. Odstawiamy go by przestygł, ale nie dopuszczając by zrobił się twardy. Włączamy mikser i dodajemy do masy.
Kolejna masa gotowa i do lodówki.

Trzecią masę zostawiam taką jaka jest, na obłożenie ciasta. Ją również trzymamy jakiś czas w lodówce. Masy muszą troszkę zesztywnieć.
Z mas smakowych odkładamy trochę na udekorowanie wierzchu.

Pierwszy biszkopt smarujemy dowolnymi powidłami, dżemem itp. Ja używam swoich powideł wiśniowych.
Na niego kładziemy i rozprowadzamy masę fistaszkową.
Kolejny biszkopt i masa pomarańczowa.
Kolejny biszkopt.
Teraz całość smarujemy zwykłym kremem, a z pozostawionych wcześniej kremów smakowych robimy dekorację. Ja zrobiłam widoczną na zdjęciu kratkę, którą później udekorowałam masą jagodową.

Dwie szklanki jagód
4 czubate łyżki cukru
szklanka + 1/2 szkl. wody
dwie łyżki mąki ziemniaczanej

Do rondelka wrzucamy jagody i zalewamy wodą. Dosypujemy cukier i doprowadzamy do wrzenia. W między czasie w 1/2 szkl. wody rozprowadzamy mąkę, którą wlewamy do kompotu jagodowego gdy zaczyna wrzeć. Robimy właściwie taki kisiel jagodowy. Dokładnie ale ostrożnie mieszajmy, żeby jak najmniej uszkodzić jagody.
Odstawiamy do wystygnięcia, co jakiś czas delikatnie zamieszać. Gotowym kisielem udekorować ciasto.
Wstawić do lodówki-najlepsze na drugi dzień.

7ea9c67a1af31b2a.jpg


87507b0cde317fe2.jpg

 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Monsai @ 25 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=810961upiekłam biszkopt, makowy z olejkiem migdałowym,
(...)
Do pierwszej dodajemy szklankę kremu z orzeszków ziemnych (fistaszki) - dostępne w marketach, w słoiczkach. Ja robię tę masę sama
icon_smile.gif
Czy to ma być zwykły biszkopt, do którego dodaje się suchy mak?
Ile tego maku? A ilości mąki nie zmiejsza się?
Czy masę z orzeszków robi się po prostu je miksując?

Ciasto wygląda bardzo apetycznie.
 

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
jaxja - już odpowiadam
icon_smile.gif


Biszkopt:
*8 żółtek + 8 białek
*1/2 szk. cukru drobnego
*1 szk. cukru pudru
*2 szk. mąki pszennej
*szczypta soli
*5 łyżek wody
*łyżka octu
*pół fiolki olejku migdałowego
*1 szk. maku niebieskiego surowego
*cukier waniliowy

Żółtka ubijamy: z wodą, cukrem waniliowym, olejkiem i octem.
Dodajemy 1/2 szk. cukru i ubijamy mikserem nad kąpielą wodną aż do uzyskania puszystej masy.

Białka ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli, a pod koniec dosypujemy stopniowo cukier puder. Ubijanie kończymy, gdy masa stanie się błyszcząca i jednolita.
Teraz dodajemy po łyżce maku i jedynie łopatką delikatnie mieszamy masę.
Następnie do masy z białek dodajemy po łyżce masy żółtkowej i również ostrożnie mieszamy łopatką, zagarniając bardziej całość niż mieszając.
Gdy już wszystko mamy połączone możemy dosypywać stopniowo mąkę, uprzednio przesianą-z nią również postępujemy tak jak z łączeniem poprzednich składników.
Gotową masę wylewamy na dużą prostokątną formę uprzednio natłuszczoną i wysypana mąką-ale mąkę sypiemy jedynie na spód! Zapobiegnie to odstawaniu ciasta od brzegów formy po upieczeniu.
Wstawiamy ciasto do piekarnika, rozgrzanego do 200 st. i ustawionego na górna i dolną grzałkę, na środkowej półce. Po zrumienieniu się góry, wyłączamy górną grzałkę i dopiekamy już tylko na dolnej. Całkowity czas pieczenia to około 30 min. Jednak zawsze lepiej sprawdzać ciasto patyczkiem.
Po upieczeniu zostawiamy ciasto w piekarniku przy otwartych drzwiczkach i pozwalamy mu przestygnąć.
Na drugi dzień dzielimy biszkopt na trzy cienkie placki, a przed nakładaniem kremów nasączamy go - oczywiście tutaj jest dowolny wybór, może to być poncz, napar z herbaty, albo woda z sokiem z cytryny.

MASA Z ORZESZKÓW - tak, miksuję je w młynku do kawy elektrycznym dosyć długo, tak by wydobyć tłuszcz.

 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Monsai, dziękuję za tak dokładną odpowiedź
icon_smile.gif
. Zamierzam upiec to ciasto na najbliższą możliwą okazję.
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
piękny
icon_biggrin.gif