Vermont Sourdough

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
W takim razie gratuluje. Szkoda, ze nie masz zdjec bo z checia obejrzalabym taki 1.6kg bochen
icon_wink.gif
 

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
Upiekłam dziś ten chleb, na zakwasie żytnim. Jeden bochenek piekłam od razu, drugi włożyłam na 2 h do lodówki.
Ten pierwszy został już w połowie zjedzony, jest bardzo lekki, miękki, pyszny! Skórkę ma taką...jak pisze autorka, zdecydowaną - chrupiącą, ale nie za grubą. Pękł znacznie wzdłuż nacięcia, czyli wyrastał za krótko (2 h 15 min), ale wpłynęło to na wygląd - nie na smak czy strukturę. Ma ładne dziury.

Ten drugi, lodówkowy, jest w piekarniku. Źle go nacięłam, ale już za późno, wyciągam za 5 min. Mam nadzieję, że będzie tak samo pyszny
icon_smile.gif
 

mariank

Member
Gru 4, 2010
9
0
0
Wlasnie upieklem ten chleb jednak po wajeciu z lodowki potrzebowal 6 godz w piekarniku temp ok. 30 st., aby odpowiednio wyrosl.
Rowniez sam zaczyn 17 godz. w temp 20-21 st. jakos nie zmienil swojej objetosci.Co do wypieku ,w smaku b. dobry.
Gdzie byl blad,ze dlugo musial wyrastac,za niskie temp.wyrastania zaczynu i temp. w lodowce.
Po czym poznac zaczyn ze jest odpowiedni,czy musi zawsze zwiekszyc objetosc i lekko opasc,czy wazne ile godzin go prowadzimy
Pozdrawiam

Dodaje linka do zdjecia
http://img69.imageshack.us/i/1017677.jpg/
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
I ja upiekłam. Ściśle trzymałam się proporcji.
Ciasto podzieliłam na 2 części. Jedna wylądowała w keksówce (25x10), druga w koszyku.
Oba bochenki wyrastały w lodówce, od godziny 23 do 17 dnia następnego. Myślę, że czas idealny.

Piekłam 30 minut.
Są leciutko tylko kwaśne, skórka chrupiąca. Pyszne.
icon_lol.gif
 

mdz

Member
Sty 29, 2010
24
0
0
witam
icon_smile.gif

jedno szybkie pytanie, zanim wyjdę do pracy - jestem jeszcze "świeżakiem" więc wszyskim się przejmuję ;)
ile powinien urosnąć zaczyn, w 1 etapie? mój rośnie już jakieś 8 godzin i spienił się na wierzchu porządnie, ale objętości chyba nie zmienił póki co...

pozdrawiam serdecznie!
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
cytuje : ".... Składniki wymieszalam, zakrylam szczelnie folia i zostawilam na 16 godzin ( Hamelman proponuje 12-16 godzinna fermentacje)..."

on ma po prostu przefermentować a Ty czekać
icon_mrgreen.gif


ps. z tego powodu lepiej zaczyn nastawiać wieczorem - wieksza pewność że nie bedziesz go w nocy niepokoić ..
rofl.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mdz

Member
Sty 29, 2010
24
0
0
mirabbelka @ 26 Mar 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1111162cytuje : ".... Składniki wymieszalam, zakrylam szczelnie folia i zostawilam na 16 godzin ( Hamelman proponuje 12-16 godzinna fermentacje)..."

on ma po prostu przefermentować a Ty czekać
icon_mrgreen.gif


ps. z tego powodu lepiej zaczyn nastawiać wieczorem - wieksza pewność że nie bedziesz go w nocy niepokoić ..
rofl.gif
ok zrozumiałam, nastawiłam go późno w nocy, tak żeby te 16 godzin minęło jak już wrócę z pracy - wróciłam, ii... zabieram się za dalszą robotę
icon_mrgreen.gif
mam nadzieję, że toto już przefermentowało - mam młody zakwas i trochę mu nie ufam... ;)
 

mdz

Member
Sty 29, 2010
24
0
0
no, to mój pierwszy 100% zakwasowiec a w dodatku pierwszy chleb w formie bochenka mogę chyba uznać za całkiem udany...
icon_smile.gif
tylko zrobiłam troszkę za luźne ciasto chyba i bochenki wyszły nieco niskie (rozjechały się przy moim niewprawnym przerzucaniu na gorącą blachę + nacinaniu)... no i chyba zainwestuję w kamień do pieczenia bo moja blaszka zaczęła w 240 st. C wariować i nagle się dziwnie wygięła w górę - aż dziwne, bo gruba jest...
icon_eek.gif


zdjęcia zrobiłam jak już pierwszy chlebek został prawie pożarty do niedzielnej jajeczniczki, jako mój 'pierworodny' wymagał godnego uwiecznienia
icon_mrgreen.gif
tu w towarzystwie masełka i wisienek, mniam!

dziękuję za wspaniały przepis! ale jak znam siebie, kolejny upiekę z innego, bo taki to już ze mnie eksperymentator
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • vs1.jpg
    vs1.jpg
    414.3 KB · Wyświetleń: 0
  • vs2.jpg
    vs2.jpg
    753.6 KB · Wyświetleń: 0

kinia260579

Member
Lis 15, 2007
432
0
0
dzisiaj moj wybor padl wlasnie na ten chlebek ;) mam nadzieje, ze nie wyjdzie mi jakis gniot ;) rosnie w zamknietym piekarniku w foremkach juz 3 godziny, pilnuje caly czas, zeby nie przerosl- proba palca
icon_smile.gif
i chyba jeszcze potrzebuje troche czasu... zakwas mam mlody, 2-tygodniowy, mam nadzieje, ze da rade
icon_smile.gif

trzymajcie
icon_lol.gif
 

kinia260579

Member
Lis 15, 2007
432
0
0
to na razie moj najbardziej udany wypiek
icon_smile.gif

chyba troche za slabo odgazowalam przy skladaniu, bo widac pod skorka babelki powietrza, ale nidgzie nie popekal z czego sie ciesze
icon_smile.gif


w smaku super, na pewno bede powtarzac

15his03.jpg

2ewfj45.jpg


Pan Zakwas nie taki straszny
icon_smile.gif
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
kinia260579 @ 7 Jun 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1137491to na razie moj najbardziej udany wypiek
icon_smile.gif

chyba troche za slabo odgazowalam przy skladaniu, bo widac pod skorka babelki powietrza, ale nidgzie nie popekal z czego sie ciesze
icon_smile.gif


w smaku super, na pewno bede powtarzac
Pan Zakwas nie taki straszny
icon_smile.gif
Kinia260579, chlebek wygląda wspaniale
anbetung.gif
- Pan Zakwas teraz już będzi Tobie służył
rofl.gif