Wiśnie kandyzowane albo konfitura z wiśni i sok wiśniowy

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Wiśnie kandyzowane

Zamiast cukierków do pogryzania, jak rodzynki.

Robi się to cudo przez cztery dni. Wychodzi 2 x ok. 500 ml wiśni, trochę soku i syropu. Wiśnie wyglądają trochę jak rodzynki, tylko są ciemne i znacznie słodsze.

na sok:
2 kg wydrylowanych wiśni (sokówek)
1 kg cukru

na konfiturę:
1 kg wiśni
70 dag cukru
1/2 szklanki wody

Sok. Wiśnie zasypać cukrem, lekko wymieszać, odstawić na kilka godzin.
Zagotować powoli, gotować 5 minut, aż cukier się cały rozpuści, odcedzić. Sok przelać do słoiczków, będzie na zimę do popijania. Pozostałe po odcedzeniu wiśnie zważyć.

Konfitura. Zagotować powoli wodę z cukrem do rozpuszczenia cukru, włożyć odcedzone wiśnie, doprowadzić do wrzenia i odstawić na dobę.
Powtórzyć zagotowywanie następnego dnia, w razie potrzeby odszumowywać.
Trzeciego dnia zagotować (jak zawsze powoli), gotować 5 minut. Jeśli chcemy mieć konfiturę z wiśni, możemy przełożyć teraz wiśnie z syropem do wyparzonych słoiczków i zakręcić.

Wiśnie kandyzowane. Gotowane trzeciego dnia wiśnie odcedzić, syrop wiśniowy przelać do wyparzonych słoiczków - jest świetny do lodów i innych deserów.
Wiśnie rozłożyć na dużej blaszce, suszyć w piekarniku w temperaturze ok. 40-50°C, najlepiej jak rodziny nie ma w pobliżu, bo inaczej wiśnie dziwnie szybko znikają. Suszenie trwa kilka godzin albo kilka dni po trochu, czasem trzeba wiśnie przemieszać - lubią się kleić od tego cukru. Gdy już trochę mniej się kleją, przełożyć do słoiczków, zakręcić i od czasu do czasu podjadać .
 

Marti

Member
Mar 23, 2006
106
0
0
Rewelacyjny przepis. Właśnie skończyłam etap dnia 3.
icon_smile.gif
teraz trzeba tylko dosuszyć wiśnie w piekarniku:). Bardzo dziękuję.

Marta
 

wika

Member
Cze 22, 2006
3,636
0
36
W sumie to ja nie lubie za bardzo wiśni no ale mój mężowanty uwielbia ..... :gruebel: chyba wykorzystam ten przepis, ostatnio narzekał, że ja same eksperymenty w stylu drzemu z bananów albo morele z imbirem robie :lol: a on co ma zima do wafli zajadać ??
 

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Nutinko, dziś wisienki idą do piekarnika, a za jakiś czas do Torcika serowego "Czarny las"...

Już rok temu wydrukowałam przepis, ale gapa zapomniałam się nim "zająć"
dump.gif


A przepis naprawdę rewelacyjny - taka różnorodność...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

śnieżka

Member
Mar 14, 2007
3
0
0
Jestem w trakcie drugiego dnia i muszę się siłą powstrzymywać, żeby nie wyżreć wiśni z syropu:)
miałam 1.5kg wiśni i wyszło mi na razie 0.75l soku. Syropu, już widzę też będzie sporo.
 

Iva

Member
Wrz 13, 2004
9,428
0
0
a ja żle zrozumiałam przepis
dump.gif
dump.gif
dump.gif

nie chciałam soku, bo mam z zeszłego roku, wiec pominelam przepis na sok i przeszłam do konfitury
dump.gif

wisni nie odcedzałam, bo nie miałam z czego
dump.gif

no po 3 dniach mam gesty kompot
icon_redface.gif

to co ja mam teraz zrobic?
icon_redface.gif

odlac sok i ponownie robic konfiture z odcedzonych wisni? wyjdzie cos z tego???
 

antoszka

Member
Cze 29, 2008
16
0
1
Iva @ 21 Jul 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=730246mam sok i ..... uratowałam część wisni
icon_rolleyes.gif

podczas suszenia w piekarniku połowę zjedliśmy
icon_redface.gif
Robię już drugą porcję. Z pierwszej zostało kilka rodzynek - każdy z rodziny chciał spróbować i tak jakoś... wyszły
icon_mrgreen.gif

Uznałam, że tak dużo soku nam nie potrzeba i dolałam go do wiśni naszykowanych na nalewke (po odlaniu alkoholu, a jeszcze przed słodzeniem).
W następnym podejściu do wiśni kandyzowanych dam chyba na sok (pierwszy etap) mniej cukru coby nalewka nie wyszła za słodka. A przy robieniu syropu ciut wyrównam ten brak cukru
gruebel_2.gif

W każdym bądź razie uznałam, że wiśnie będą cudownym prezentem na święta. A jeszcze w czekoladzie.... mniam
Mam tylko pytanko do bardziej doświadczonych - te suszone wiśnie to jak przechować? W lodowce? W piwnicy? Czy na półce w słoiku w kuchni mogą postać?
 

Evva

Member
Kwi 27, 2008
44
0
0
Ja się gubię: czyli z tego przepisu mamy sok + syrop + konfitura + suszone wiśnie??? czy sok, syrop i konfitura lub zamiast konfitury suszone wiśńie?