Wloskie ciasteczka migdalowe

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,096
1,523
113
Bardzo proste i szybkie do zrobienia. I do tego bardzo smaczne - maja chrupiaca skorupke i miekkie, lekko ciagnace sie wnetrze. Przepis stad.
- 3 białka
- 300 g zmielonych migdałów
- 300 g cukru pudru + więcej do obtoczenia ciastek
- 1 łyżka miodu lub golden syrupu
- nadzienie: dowolne konfitury, lemon curd, płatki migdałów, creme patissiere itp.

Wszystkie składniki zmiksować na gęstą, plastyczną masę. Masa może się kleić. Przykryć folią spożywczą, wstawić do lodówki na przynajmniej 30 minut.

Po tym czasie formować z ciasta nieduże kulki, wielkości małego orzecha włoskiego, obtaczać w cukrze pudrze.* Układać na blaszce zachowując odstępy - ciastka podwajają objętość. Lekko spłaszczyć. Końcem drewnianej łyżki zrobić wgłębienia w ciastkach, wypełniać je niedużą ilością dowolnego nadzienia.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 15 minut. Wystudzić na kratce.

*Najlatwiej bylo mi ciasteczka formowac za pomoca 2 lyzeczek - na jedna nabieralam troche masy, zrzucalam druga wprost do miseczki z cukrem pudrem i kulalam ciasteczka.
 

Załączniki

  • ciasteczka_migdalowe.jpg
    ciasteczka_migdalowe.jpg
    36.1 KB · Wyświetleń: 15

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Śliczne. Dziękuję za wpisanie przepisu.
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
E tam niedobrze. Zrob tak jak ja - pieke ciasteczka, zjadam jedno, reszte szybko rozdaje
icon_wink.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Cudownie
mniam.gif
wygladają :D
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,096
1,523
113
Hazo, moje sie nie rozplynely - urosly na boki, ale utrzymaly ksztalt. Moze warto mase lepiej schlodzic? Lub tuz przed pieczeniem wlozyc na 10-15 min do lodowki?

Kero, nie musza byc uprazone. Ja kupilam almond flour, bo tutaj w takiej postaci sa dostepne mielone migdaly.

Irsa, Tatter - ja je robilam na wynos. I zjadlam tylko ociupinke zeby sprobowac (bo nie jem slodyczy do Wielkanocy). Mezowi zostawilam troche bo nie chcial wszystkich oddac na wynos
icon_mrgreen.gif
Ba, nawet moja dwulatka pozarla kilka ze smakiem.

EDIT: Hazo, spojrzalam na ten przepis w galerii potraw. Jedyna roznica to wiecej miodu na mniejsza ilosc reszty. Moze to dlatego sie rozjechaly? Inna sprawa, ze nie bardzo sobie wyobrazam robienia waleczka z tej masy i krojenia go na kopytka. Niecenzuralne slowa by mi sie cisnely na usta bo ta masa jest klejaca. Nawet nie formowalam z niej kulki tylko wsadzilam do lodowki razem z misa miksera. Moze sprobuj z podanych przeze mnie proporcji.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
Dziękuję za rady.
Myślę, że najprawdopodobniej jest to wina migdałów. I Ty i autor przepisu z GP (on jest z UK) piszecie o mące migdałowej.
U nas można kupić mielone migdały. Moje były zmielone dość grubo. Mąki nie przypominały. Nigdy nie spotkałam w sklepie w Polsce migdałów zmielonych tak drobno aby przypominały mąkę.
Może kiedyś jeszcze skuszę się na te ciastka.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Almond flour, almond meal i ground almonds to ten sam produkt, nazwa tylko inna. Najwazniejsze jest to, ze w skladzie maja byc tylko blanszowane migdaly mielone.
Mozna tez u nas dostac mielone uprazone migdaly, migdaly mielone wraz ze skorka, dlatego informacja o blanszowaniu jest wazna.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
Całkiem zapomniałam, że 8 lat temu próbowałam je zrobić. Nawet mam mielone migdały ale białka właśnie zużyłam do ciasta z makiem. Zresztą u mnie nie robiło się nigdy drobnych ciastek. Mam trochę pierników i to wystarczy. Jak będę miała na zbyciu białka to je zrobię bez okazji.
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,096
1,523
113
Hazo, moim zdaniem warto bo są szybkie i bardzo smaczne. Tez nie miałam białek wiec teraz w zamian mam 5 żółtek do zagospodarowania 😊
 

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,426
4,676
113
To przyślij do mnie, bo potrzebuję do pasztecików, a nie mam mielonych migdałów na stanie, żeby ciasteczka upiec. Chyba że jutro zacisnę zęby i pójdę do Kauflandu, bo w Lidlu od dłuższego czasu ich nie widziałam.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Ja mam coś dużo białek. I migdały też mam. Może zrobię, bo kourabiedes mi się jakoś przejadły.