Ze skondensowanym mlekiem słodzonym

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
składniki:
- puszka skondensowanego slodzonego mleka
- 3 jajka
- pół kostki masła
- 1,5 szkl ukru
- 3 łyżki cukru waniliowego
- łyżeczka soli
- 1,5 szkl mąki
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżeczka sody



1. Włączyć piekarnik na 175 stopni i wstawić do niego 3/4 puszki mleka skondensowanego słodzonego (wylać do płaskiego naczynia, a resztę wykorzystamy do polewy).

2. Ubić na sztywno 3 białka.

3. Pół kostki masła, półtorej szklanki cukru, 3 łyżki cukru waniliowego, 3 żółtka i łyżeczkę soli utrzeć mikserem.

4. Do masy dodać podgrzane mleko i miksować - zwiększy objętość i pojawią się bąbelki powietrza.

5. Przesiewamy półtorej szklanki mąki połączonej z łyżeczką proszku do piecznia i łyżeczką sody i delikatnie mieszamy.

6. Dodać białka i delikatnie połączyć ręcznie z resztą masy, na koniec lekko napowietrzyć poprzez obracanie miski i jednczesne energiczne mieszanie "w pionie" z góry na dół (a nie na boki)

7. Wylać do keksówki i piec godzinę. Od razu wyąć z formy, lekko przestudzić i jeszcze letnie oblać polewą.

8. Resztę mleka, pół szklanki kakao, pół szklanki cukru, 4 łyżki cuku waniliowego i 2cm z kostki masła połączyć gotując. Gdyby było zbyt rzadkie, można dodać więcej kakao.



To jest przepis podstawowy na to ciasto, reszta zależy od naszej inwencji.
Ja dostałam przepis od koleżanki wraz z "instrukcjami" na inne wersje.

Ze względu na obeność mleka, które ściemnieje nie wszystkim może się to podobać - warto dosypać w punkcie 5 kakao.
Ciekawy pomysł daje wyłożenie na wylane ciasto wiśni z syropu przed upieczeniem.
Równie dobrze ciasto może nam służyć jako keks - wtedy dorzucić do surowej masy bakalie. Ciasto jest wilgotne, więc nie ma obawy przed suchym keksem.
Bardzo dobrze smakuje, kiedy zrobi się to ciasto jako babkę cytrynową(dodać startą skórkę z cytryny i sok z jednej cytryny oraz łyżkę mączki ziemniaczanej) lub orzechową (rozdrobniona paczka orzechów).
Można wylać 3/4 masy do formy, wyłożyć dowolne owoce świeże, z kompotu (najlepsze z gruszkami), lub nałożyć dżem i przykryć resztą ciasta.

Jak widzicie ciasto daje wiele możliwości. Zachęcam do pieczenia
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Margot, na Twoją prośbę dopisałam na początku składniki ciasta.
Co do polewy, to każdy może zatosować dowolna własną, więc tych składników nie wpisywałam
icon_biggrin.gif