Ziemniaki Hasselbacken

aaricia

Member
Sie 7, 2006
1,017
0
0
Ziemniaki Hasselbacken
przepis na 6 porcji

Przepis pochodzi z książki "Lato w kuchni przez okrągły rok" Nigelli Lawson, a Nigella nazywa je "pieczone na podstawce", bo ziemniaki wyglądają złączone razem grube chipsy.

01h.jpg02h.jpg

18 średnich owalnych ziemniaków (ok.125 g/sztukę) (lub 36 młodych po 60g każdy, ale mnie osobiście przeraża wizja obierania i nacinania tylu małych ziemniaków)
45 g masła
5 łyżek oliwy z oliwek
sól morska

Piekarnik rozgrzałam do 210 stopni Celsjusza.
Obrane ziemniaki umieszczałam po kolei na drewnianej łyżce i nacinałam. Boki łyżki służą do tego, aby zatrzymać nóż zanim przetnie ziemniaka na wylot (dlatego pierwsze 2-3 plasterki nacina się "na oko"). Dużą brytfankę postawiłam na gazie i podgrzałam w niej oliwę oraz masło, czekając aż tłuszcz zaskwierczy a następnie zdjęłam z ognia i włożyłam do środka ziemniaki obtaczając je wpierw w tłuszczu a następnie układając nacięciami do góry. Posypałam porządnie solą i wstawiłam do piekarnika.
Piekłam ponad godzinę. Efekt: pyszne, pachnące ziemniaki z idealnym "miejscem" na sos.

hasel_i_kulki.jpg
 

Załączniki

  • 01h.jpg
    01h.jpg
    199.1 KB · Wyświetleń: 1
  • 02h.jpg
    02h.jpg
    344.7 KB · Wyświetleń: 1
  • hasel_i_kulki.jpg
    hasel_i_kulki.jpg
    171.9 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Ja chcę tylko napisać, że piękne są Twoje zdjęcia
icon_smile.gif
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
aaricia @ 8 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=760477Dziękuję Lisko! Muszę przyznać, że się starałam, a w tym czasie moja mała córeczka łypała na mnie dziwnym wzrokiem ze swojego leżaczka pt."co ta mama wyrabia w tej kuchni??"
icon_smile.gif
Czyli w zasadzie miałam motywującą, kontolę na karku
icon_smile.gif
Ciesz się, że na razie tylko łypie, a nie "pomaga". To dopiero wyzwanie!
icon_mrgreen.gif
 

aaricia

Member
Sie 7, 2006
1,017
0
0
Kasiula, Moni, polecam szczególnie z jakimś sosem - te ziemniaki sa wg mnie idealne do takich dań z sosami.
Ja planuję w tym tygodniu zrobić takie suche z kminkiem i tą solą morską tylko z mniejszą ilością tłuszczu aby po upieczeniu położyć na nich po kawałeczku masła.
Lisko, ja już się szykuję na "wspólne" pieczenie z córką - foremki do wykrawania są, jeszcze tylko mały wałeczek i fartuch i kuchciczka gotowa. Będzie napewno bardzo "ciekawie" (trema mnie zżera).