zupa ziołowa z kurczakiem

Elin

Member
Sty 21, 2008
98
0
0
To jest jedna z moich najulubieńszych zup. Przepis znalazłam na portalu Gazety tu . Zupa jest wspaniale pachnąca, bardzo sycąca i gęsta - spokojnie stanowi samodzielny obiad.

Składniki:

- 1 pierś kurczaka
- 3 listki laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 3 goździki
- 1/2 kostki bulionowej
- 1 duży ziemniak
- 1 duża słodka papryka
- 1 papryczka chili
- 1 cebula
- 2 łodygi selera naciowego (opcjonalnie, zupie nic nie brakuje i bez tego)
- mała puszka kukurydzy
- 15 dkg makaronu jajecznego albo ryżowego
- zioła: tymianek, rozmaryn, majeranek
- pieprz cayenne
- oliwa
- sól
- pęczek natki pietruszki

Pierś trzeba wrzucić do wody wraz z liśćmi laurowymi, zielem angielskim, goździkami, solą (umiarkowanie) i kostką bulionową. Wystarczy temu maksimum 15 minut od momentu zagotowania - wówczas pierś należy wyjąć, a wywar odcedzić, jeśli komuś przeszkadzają pływające ziarenka lub liście (mnie tam nic nie szkodzą). Gdy kurczak się gotuje, można w tym czasie pokroić cebulę, chili, paprykę, seler i ziemniaka. Cebula, chili, papryka i seler lądują na rozgrzanej oliwie, a pod koniec ich obsmażania należy dodać połowę ziół. Z ziół świeże mam tylko tymianek i rozmaryn, majeranku nie uświadczysz, więc dodaję suszony. Świeże zioła siekam, mieszam wszystkie razem, po czym połowę dodaję w momencie obsmażania warzyw, a drugą połowę na ostatnie 5 minut gotowania zupy.
Obsmażone warzywa z ziołami i ziemniaka wrzucam do wywaru; takoż pokrojoną w kostkę kurzą pierś (której trza dać moment na ostygnięcie, zanim się zaszarżuje na nią z nożem). Do tego jeszcze kukurydza oraz makaron. Z tym makaronem to w sumie jak kto chce - zupa i tak jest gęsta i bez niego, ale mnie on tam pasuje, i to wiele rodzajów: próbowałam już z makaronem ryżowym, sojowym, chińskimi jajecznymi nudlami, polskim jajecznym makaronem. Makaronu pszennego nie próbowałam i nie spróbuję, bo z góry przeczuwam, że w tej zupie pasował mi nie będzie. Wersja na zdjęciu zawiera w sobie chiński makaron jajeczny, czyli bardzo tutaj popularne noodles.

Od wrzucenia makaronu należy wszystko razem pogotować jeszcze z 5-10 minut, aż ziemniaki i makaron odpowiednio zmiękną. Na ostatnie 5 minut wrzucić resztę ziół i pieprz cayenne, i wreszcie podawać suto ozdobione świeżą natką pietruszki.
 

Załączniki

  • zupa_ziolowa_z_kurczakiem_01.JPG
    zupa_ziolowa_z_kurczakiem_01.JPG
    30.3 KB · Wyświetleń: 0
  • zupa_ziolowa_z_kurczakiem_02.JPG
    zupa_ziolowa_z_kurczakiem_02.JPG
    28.9 KB · Wyświetleń: 0