Przecieraki vel żelazne kluski*

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
Przecieraki vel żelazne kluski

* 1 kg startych drobno surowych ziemniaków
* 1/2 - 1 kg mąki żytniej - ilość zależna jest od ziemniaków
* 1 -2 jajka
* sól, pieprz do smaku

Po połączeniu składników wyłożyć nieco masy na deskę i strząsać łyżką do osolonego wrzątku niewielkie porcje. Wyławiać jak wypłyną na powierzchnię.

"Utrzeć ziemniaki do miski i odlać ciut wody. Na przykład włożyć w tę masę cedzak i wyłyżeczkować całą wodę. Dosypać krochmalu albo maki żytniej. Wbić jajko, albo dwa, zależnie od ilości ziemniaków. Wymieszać masę i kłaść na osolony wrzątek łyżką. Nabierać brzeżkiem i strząsać do wody. Zagotować i jak wypłyną, wyjąc łyżka cedzakową na miskę. Polać skwarkami ze słoniny. Można podać z kruszonym twarogiem albo kwaszonym ogórkiem, a jak jest bogato, można z gulaszem..."

Jadłam takie w Toruniu u kochanej cioci Uli, pychota.
Smak dzieciństwa.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
bardzo dobre, u nas mowi sie na te kluchy szare, a najlepiej u mnie w domu schodza z podsmazana kielbaska, pokrojona w kostke i z gotowana kwaszona kapucha.
 

joanka385

Member
Sie 4, 2008
50
0
0
Moje ukochane "szare kluchy", u mnie w domu goszczą odkąd pamiętam... Moża polać je kwaśną śmietaną, albo skwareczkami, albo sosikiem...co,kto lubi...pycha...
wink.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
robiłam je dzisiaj

DSCF0817.JPG


są pyszne! Na zdjęciu z podsmażanym boczkiem z cebulką i kiszoną kapustą.

Jedna uwaga do proporcji - dzisiaj zamiast zwykłej żytniej mąki dodałam żytniej razowej 2000, więc kolor nie wyszedł szary lecz beżowy, smak bardzo dobry, choć nieco inny, ale tez znacznie mniej tej mąki zużyłam, około 400dag na 1 kg ziemniaków.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,419
113
Chyba nawet więcej niż dwa. Kiedyś chciałam pokazać swoje szare kluski i nie wiedziałam gdzie je wkleić. Dziunia zasugerowała ten wątek i tutaj je pokazałam, chociaż wg mnie ten wątek jest o przeróżnych kluchach, nie tylko takich z surowych kartofli.

Moje szare kluski wyglądają tak:

post_956_1337698298.jpg

Swoją drogą wielki bałagan jest w niektórych kategoriach przepisów.
 

Załączniki

  • post_956_1337698298.jpg
    post_956_1337698298.jpg
    53.9 KB · Wyświetleń: 1

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
A jajka lub ich brak zauważyłaś?
Jestem z Kujaw i też takie kluski są w repertuarze rodzinnym i są dość popularne. Jednak bym ich nie łączyła, dla mnie to są różne przepisy. To tak, jakby połączyć wszystkie przepisy na chleb, bo przecież wszędzie mąka.

Edit: wróć, nie wiem, jaki ja przepis widziałam, że nie zauważyłam jajek. Kajam się, jajka są.
icon_rolleyes.gif
Ale zdania nie zmieniam.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
czyli z kluskami jest podobna historia jak z większością potraw, co kraj to obyczaj, co kucharka to inna metoda
icon_biggrin.gif

Najważniejsze, że są pyszne! Ponieważ w niedzielę zrobiła mi się większa porcja, to wczoraj były na obiad odsmażane i jak się zrobiła taka chrupiąca skóreczka na niektórych, to powiem Wam, rewelacja! Dieta poszła się paść ;-P
rofl.gif
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,635
1,178
113
Zrobiłam... i to była bardzo zła decyzja
icon_wink.gif
bo umiar w jedzeniu gdzieś sobie na ten czas poszedł
icon_mrgreen.gif

Dałam mąkę żytnią. Wyszły miękkie, nie bardzo szare i bardzo smaczne (ja, z lubiących wszystko co ziemniaczane). Podałam z twarogiem, skwarkami i surówką.
Dzięki za przepis
icon_smile.gif
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
h-elen @ 12 Feb 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1400500Zrobiłam... i to była bardzo zła decyzja
icon_wink.gif
bo umiar w jedzeniu gdzieś sobie na ten czas poszedł
icon_mrgreen.gif

Dałam mąkę żytnią. Wyszły miękkie, nie bardzo szare i bardzo smaczne (ja, z lubiących wszystko co ziemniaczane). Podałam z twarogiem, skwarkami i surówką.
Dzięki za przepis
icon_smile.gif
tak, są takie pyszne, że o umiar trudno... Jak ja Cię dobrze rozumiem
wink.gif


Moniak @ 12 Feb 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1400508A mąka musi być żytnia?
ostatnio dodałam pszenną, bo żytnia wyszła, zmienia się nieco kolor na słoneczny przy mące pszennej

kermidt @ 12 Feb 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1400530To sa pyzy http://www.garnek.pl/efrost/11840784/pyzy-ziemniaczane , uwielbialam Mamy sama nie robilam, i lepiej zeby byly z 'dziurka' albo sie nie ugotuja te surowe ziemniaki.
Ja też te nazywam pyzami. ale jak widać na kolejnym przykładzie, co kraj to obyczaj i dlatego jest ciekawie

iluana @ 12 Feb 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1400585pierwszy z brzegu http://www.przepisy.pl/przepis/zelazne-kluski
dla mnie to też są pyzy, ale jak widać różnie są nazywane. Jednak żelazne kluski na pewno nie są szarymi kluchami. To jest pewne
jak wyżej
icon_biggrin.gif


Qrtschak @ 13 Feb 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1400617Jak mnie praca zawodowa nie wykończy przedstawię projekt ebooka do piątku max
icon_smile.gif


a ogólny szkic pomysłu jeszcze dziś :D
ooo, szybki jesteś.