IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

8 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Wielkanocna baba rosyjska, czyli kulicz, dla Margot
Joanna
post 14 Mar 2007, 09:19
Post #1

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 1.024

Wielkanocna baba rosyjska, czyli kulicz

Dwa wypróbowane przepisy.

I. Kulicz
Przepis podała na Izbushce Lavender Dream:
http://www.izbushka.com/forum/showthread.php?p=1694#post1694

Składniki:
60 g świeżych drożdży, wymieszanych z łyżeczką cukru i 1/3 szklanki wody
1 1/4 szklanki mleka
1 1/2 - 2 szklanki cukru
4 jajka i 4 żółtka
3/4 łyżeczki soli
300 g tłuszczu ( masło pół na pół z margaryną)
szczypta wanilii lub 5 - 6 roztartych ziaren kardamonu, lub skórka z pomarańczy
170 g rodzynek
200 - 300 g migdałów
około 1kg mąki

Wykonanie:
Całe jajka i żółtka wymieszać z cukrem i dobrze ubić. Przed dodaniem do pozostałej masy lekko podgrzać ( do 35 stopni). Wyrośnięte drożdże wymieszać z ciepłym mlekiem. Nie przestając mieszać, dodawać masę jajeczną. Uzyskaną masę postawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy masa się podwoi, dodawać partiami pozostałe składniki - roztopiony ciepły tłuszcz, wanilię i mąkę. Ciasto nie powinno być bardzo gęste, bo będzie długo wyrastać. Dokladnie wyrobić ciasto (mikserem lub rózgą) tak, aby odstawało od ścianek naczynia i rąk. Następnie dodać rodzynki i pokrojone migdały bez skórek. Wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce. Gdy ciasto urośnie, podzielić go na części. Formować okrągłe bułeczki ( kulicze) i wkładać w przygotowane wcześniej formy, wysmarowane masłem i wysypane tartą bułką lub okruchami ciastek. Zamiast form można wykorzystać aluminiowe garnki lub metalowe litrowe puszki ( np. po owocach). Dno puszek wykładać krążkiem z papieru do pieczenia, boki - smarować masłem i posypywać tartą bułką. Ciastem wypełniać formy do 1/3 wysokości. Formy nakryć serwetkami i postawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy baby podrosną do 3/4 wysokości form, posmarować ubitym jajkiem i bardzo delikatnie wstawiać do nagrzanego do 180 - 190 stopni piekarnika na 40 - 60 minut ( w zalezności od wielkości formy).
Ostudzone baby można posypać cukrem pudrem lub polukrować.

Moje uwagi: Ciasto jest pyszne, delikatne i puszyste, przypominające polskie baby.

II. Kulicz domowy

przepis podała na Izbushce Rosa Rugosa.
http://www.izbushka.com/forum/showthread.php?p=1692#post1692

Przygotować dwie kilogramowe puszki po kawie. Dna puszek wyłożyć posmarowanym masłem papierem do pieczenia, boki wysmarować masłem i wysypać tartą bułką. Kulicze przygotowywać w ciepłym pomieszczeniu, najlepiej - w temperaturze 25 stopni.

Składniki:
1 kg mąki
50 g drożdży
1 - 1,5 szklanki mleka
10 żółtek
3 białka
250 g cukru
200 g masła
100 g rodzynek
25 g koniaku
25 g kandyzowanych owoców
3 łyżki otartej skórki cytrynowej lub 1 łyżeczka mielonego kardamonu i 1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
1 łyżeczka nalewki szafranowej (pominęłam)
2 - 4 łyżeczki cukru waniliowego
1 g soli

Wykonanie:
1. Zaparzyć 100 g mąki 1/2 szklanki wrzącego mleka i dokładnie wymieszać drewnianą łyżką do uzyskania jednorodnej konsystencji.
2. W tym samym czasie rozpuścić drożdże w 1/2 szklanki ciepłego mleka, wymieszać z 100 g mąki i odstawić na 10 minut.
3. Połączyć obie przygotowane wcześniej mieszaniny, nakryć i odstawić do wyrośnięcia na co najmniej godzinę.
4. Przygotować masę jajeczną - żółtka, białka, cukier i sól utrzeć na jednolitą masę i ubić do białości.
5. Połowę masy jajecznej wlać do mieszaniny drożdżowej, dodać 250 g mąki, dokładnie wymieszać i odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę.
6. Dodać drugą połowę masy jajecznej oraz 500 g mąki, zagnieść ciasto. Zagniatać tak długo, aż ciasto będzie się odklejać od rąk. Wówczas dodawać do niego niewielkimi porcjami roztopione, ciepłe masło, cały czas mieszając, a następnie dodać koniak i przyprawy. Wyrobione ciasto odstawić ponownie do wyrośnięcia.
7. Po drugim wyrastaniu odgazować ciasto, dodać do niego 3/4 rodzynek i kandyzowanych owoców, wcześniej oprószonych mąką, wymieszać i znów odstawić do wyrośnięcia.
8. Podzielić ciasto na dwie części. Przełożyć do przygotowanych wcześniej form do połowy ich wysokości, posypać pozostałymi bakaliami. Odstawić do wyrośnięcia do 3/4 wysokości form, posmarować żółtkiem i piec w średnio nagrzanym piekarniku około 45 minut.

Moje uwagi:

Ciasto jest rewelacyjne !!! Najlepsze drożdżowe, jakie do tej pory piekłam. Leciutkie i puszyste. Gorąco polecam! icon_smile.gif
Nie polecam tylko posypywania z wierzchu bakaliami, bo się przypalą.
Więcej o przepisie:
http://www.cincin.cc/index.php?s=&show...st&p=470368
Go to the top of the page

+Quote Post
Akulka
post 14 Mar 2007, 11:08
Post #2

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.177

Hm... Wg przepisu, to rozumiem, że te bułeczki sa osobno pieczone - wg zdjecia <jakims cudem udało mi sie zalogować icon_mrgreen.gif > wyglada, jakby te bułeczki jedna na drugiej były układane gruebel_2.gif
Mam rację?

+Quote Post
Nadia
post 14 Mar 2007, 11:41
Post #3

uczeń

Użytkownik nr: 141

Akulko, jeśli mówisz o zdjęciu, które zamieściła LavenderDream w swoim pierwszym poście, to IMHO babeczki były upieczone w puszkach i stąd te poprzeczne prążki.
Ciekawe, czy łatwo je wyjąć z tych puszek po upieczeniu.

+Quote Post
Akulka
post 14 Mar 2007, 11:47
Post #4

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.177

icon_eek.gif , To jeszcze bardziej skomplikowane niz myslałam gruebel_2.gif
A byłam pewna, że Ameryke odkryłam rofl.gif Więc jedna "bułeczka" na jedną babkę?

+Quote Post
Nadia
post 14 Mar 2007, 11:52
Post #5

uczeń

Użytkownik nr: 141

Na to wygląda, takie mini panettone icon_biggrin.gif

+Quote Post
Margot
post 14 Mar 2007, 17:42
Post #6

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 592

Joanno pięknie dziękuję

+Quote Post
Joanna
post 15 Mar 2007, 11:46
Post #7

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Nadia @ 14 Mar 2007, 11:41 ) *
Akulko, jeśli mówisz o zdjęciu, które zamieściła LavenderDream w swoim pierwszym poście, to IMHO babeczki były upieczone w puszkach i stąd te poprzeczne prążki.

Dokładnie tak.

CYTAT(Akulka @ 14 Mar 2007, 11:47 ) *
Więc jedna "bułeczka" na jedną babkę?

Tak.
CYTAT(Margot @ 14 Mar 2007, 17:42 ) *
Joanno pięknie dziękuję

Smacznego! icon_smile.gif

+Quote Post
Margot
post 17 Mar 2007, 19:31
Post #8

kucharz 3 gwiazdek

ale to jest dobre,ja zrobiłam z 1/4 porcji ,tak w ramach testowania ,dokładnie wg przepisu ,tylko zamiast wanilii dałam cukier z prawdziwą wanilią ,trochę mi sciemnił ciasto,ma też takie czarne maleńkie kropeczki A z bakalji tylko migdały ,dużo
Piekłam w malutkiej tortownicy ,powiększonej (do góry) kołmierzem
z papieru do pieczenia Jest nizsza niż orginał,ale wygląda tak jak KULICZ
Jest bardzo smaczna,wilgotna ,Joanno bardzo dziękuję
Upiekę ją i tą Limby na święta

+Quote Post
Joanna
post 17 Mar 2007, 19:59
Post #9

kucharz 3 gwiazdek

Cieszę się bardzo, że babeczka smakowała. icon_smile.gif Też się dziś zastanawiałam, czy jej nie upiec z połowy porcji, ale zabrakło mi rodzynek i w końcu upiekłam zwykłe drożdżówki. Z masą makową, którą specjalnie kupiłam, by zdobyć puszkę na kulicza.... icon_mrgreen.gif

+Quote Post
Margot
post 17 Mar 2007, 20:06
Post #10

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT
Z masą makową, którą specjalnie kupiłam, by zdobyć puszkę na kulicza

jakiej firmy jest duża puszka?Ja ciagle szukam takich dużych puszek na 1kg

+Quote Post
Joanna
post 17 Mar 2007, 20:31
Post #11

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Margot @ 17 Mar 2007, 20:06 ) *
jakiej firmy jest duża puszka?Ja ciagle szukam takich dużych puszek na 1kg

To masa makowa z Bakallandu. Niestety, nie kilogramowa - tylko 850 g. Ale większych nie widziałam.... icon_smile.gif
Zastanawiam się, czy puszka po kawie by się nadawała... gruebel_2.gif

+Quote Post
Joanna
post 17 Mar 2007, 20:52
Post #12

kucharz 3 gwiazdek

Poczytałam dziś trochę o kuliczach i z tego, co zrozumiałam, faktycznie ich konsystencja powinna bardziej przypominać panettone, niż polskie baby. Znalazłam jeszcze jeden ciekawy przepis do przetestowania..... icon_mrgreen.gif

+Quote Post
Joanna
post 17 Mar 2007, 21:41
Post #13

kucharz 3 gwiazdek

Kulicz domowy *

przepis podała na Izbushce Rosa Rugosa.

Przygotować dwie kilogramowe puszki po kawie. Dna puszek wyłożyć posmarowanym masłem papierem do pieczenia, boki wysmarować masłem i wysypać tartą bułką. Kulicze przygotowywać w ciepłym pomieszczeniu, najlepiej - w temperaturze 25 stopni.

Składniki:
1 kg mąki
50 g drożdży
1 - 1,5 szklanki mleka
10 żółtek
3 białka
250 g cukru
200 g masła
100 g rodzynek
25 g koniaku
25 g kandyzowanych owoców
3 łyżki otartej skórki cytrynowej lub 1 łyżeczka mielonego kardamonu i 1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
1 łyżeczka nalewki szafranowej
2 - 4 łyżeczki cukru waniliowego
1 g soli

Wykonanie:
1. Zaparzyć 100 g mąki 1/2 szklanki wrzącego mleka i dokładnie wymieszać drewnianą łyżką do uzyskania jednorodnej konsystencji.
2. W tym samym czasie rozpuścić drożdże w 1/2 szklanki ciepłego mleka, wymieszać z 100 g mąki i odstawić na 10 minut.
3. Połączyć obie przygotowane wcześniej mieszaniny, nakryć i odstawić do wyrośnięcia na co najmniej godzinę.
4. Przygotować masę jajeczną - żółtka, białka, cukier i sól utrzeć na jednolitą masę i ubić do białości.
5. Połowę masy jajecznej wlać do mieszaniny drożdżowej, dodać 250 g mąki, dokładnie wymieszać i odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę.
6.Dodać drugą połowę masy jajecznej oraz 500 g mąki, zagnieść ciasto. Zagniatać tak długo, aż ciasto będzie się odklejać od rąk. Wówczas dodawać do niego niewielkimi porcjami roztopione, ciepłe masło, cały czas mieszając, a następnie dodać koniak i przyprawy. Wyrobione ciasto odstawić ponownie do wyrośnięcia.
7. Po drugim wyrastaniu odgazować ciasto, dodać do niego 3/4rodzynek i kandyzowanych owoców, wcześniej oprószonych mąką, wymieszać i znów odstawić do wyrośnięcia.
8. Podzielić ciasto na dwie części. Przełożyć do przygotowanych wcześniej form do połowy ich wysokości, posypać pozostałymi bakaliami. Odstawić do wyrośnięcia do 3/4 wysokości form, posmarować żółtkiem i piec w średnio nagrzanym piekarniku około 45 minut.

*dla wygody przepis skopiowałam do pierwszego postu

+Quote Post
Margot
post 18 Mar 2007, 09:02
Post #14

kucharz 3 gwiazdek

Joanno następna baba ,kiedy ja ją zrobię?Może w sobotę?
Joanno tam jeszcze chyba 50g drożdzy?Musiałam zobaczyć baby...
A wracając do tej pierwszej to dzisiaj też jest pyszna ,fajnie wilgotna i delikatna zarazem,mało słodka,poprostu polecam

+Quote Post
Joanna
post 18 Mar 2007, 12:13
Post #15

kucharz 3 gwiazdek

Dzięki za uwagę - faktycznie ominęłam te drożdże.... icon_smile.gif
Już poprawiłam. icon_smile.gif
W tym drugim przepisie spodobała mi się technologia - niby skomplikowana, a tak naprawdę - rozciągnięta po prostu w czasie. Ponieważ pierwszy przepis oceniasz jako bardzo udany, nie pozostaje mi nic innego, jak wypróbować oba.... icon_smile.gif

+Quote Post
Margot
post 18 Mar 2007, 12:23
Post #16

kucharz 3 gwiazdek

pierwszy jest świetny,a drugi chyba też tyle tych faz rośnięcia....
W colombie to daje super efekt...to i pewnie tu

+Quote Post
Joanna
post 18 Mar 2007, 21:33
Post #17

kucharz 3 gwiazdek

Wypróbowałam dziś ten drugi przepis i musze przyznać, że równie smacznego i delikatnego ciasta drożdżowego jeszcze nie piekłam. Chyba jest tak samo dobre, jak baby mojej mamy... icon_smile.gif Po prostu przepyszny, pachnący wanilią i cytryną puszek... mniam.gif Z połowy porcji wyszedł mi kulicz z foremki po masie makowej i babka. Pracy przy tym cieście nie ma więcej niż przy innym drożdżowym , tylko trzeba sobie zarezerwować cały dzień na wszystkie etapy wyrastania.... icon_smile.gif
Mam tylko trzy uwagi na przyszłość. Po pierwsze - nie opłaca się piec z połowy porcji ( połowę babki zjedliśmy za jednym posiedzeniem ), po drugie - nie trzeba smarować z wierzchu jajkiem, bo sie za bardzo rumieni. Nie polecam również posypywania po wierzchu bakaliami - przypalą się. Ponieważ z góry to podejrzewałam, położyłam na wierzch tyko kilka rodzynek na próbę, ale okazało się,że moje podejrzenia są słuszne. Rodzina zachwycona smakiem złożyła zamówienie na następne kulicze, tylko w większej ilości.... icon_smile.gif
Przepis jak najbardziej godny polecenia. icon_smile.gif
Zdjęcie nie oddaje rzeczywistego koloru ciasta - mimo tego, że nie dawałam szafranu, jest ono żółciutkie jak kurczaczek. icon_smile.gif
Załączone pliki
Załączony plik  kulicz.jpg ( 35.27K ) Suma pobrań: 20
Załączony plik  kulicz1.jpg ( 36.22K ) Suma pobrań: 11
Załączony plik  kulicz2.jpg ( 37.24K ) Suma pobrań: 9

+Quote Post
Margot
post 19 Mar 2007, 08:31
Post #18

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT
Pracy przy tym cieście nie ma więcej niż przy innym drożdżowym , tylko trzeba sobie zarezerwować cały dzień na wszystkie etapy wyrastania

toć to kulicz domowy icon_wink.gif

Joanno ona pewnie taka dobra jak ta Colomba mniam.gif
W sobotę zrobię cvety.gif

+Quote Post
JotHa
post 19 Mar 2007, 08:50
Post #19

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 75

O rety, Joanno, ale baba ! Nie czytalam jeszcze watku calego, ale widzac foty musialam napisac icon_biggrin.gif
W czym pieklas te pierwsza ? Toz to wiezowiec icon_smile.gif icon_smile.gif icon_smile.gif

+Quote Post
Joanna
post 19 Mar 2007, 09:49
Post #20

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Margot @ 19 Mar 2007, 08:31 ) *
W sobotę zrobię cvety.gif

Rób, Margot, rób, nie pożałujesz.... icon_mrgreen.gif

CYTAT(JotHa @ 19 Mar 2007, 08:50 ) *
O rety, Joanno, ale baba ! Nie czytalam jeszcze watku calego, ale widzac foty musialam napisac icon_biggrin.gif
W czym pieklas te pierwsza ? Toz to wiezowiec icon_smile.gif icon_smile.gif icon_smile.gif

Pierwszą piekłam w puszce po masie makowej. icon_smile.gif
Wyszedł faktycznie wieżowiec - zastanawiałam się, czy go kroić wzdłuż, czy w poprzek, jak salami... icon_smile.gif

P.S. Dowiedziałam się po niewczasie, że właściwe jest krojenie w poprzek... icon_wink.gif
Załączone pliki
Załączony plik  kulicz6.jpg ( 32.2K ) Suma pobrań: 21

+Quote Post

8 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 8th December 2019 - 03:47