Loukoumades

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Rzuciłam okiem tu i ówdzie i nie widzę przepisu na loukoumades, więc wpisuję. Może ktoś jeszcze dzisiaj skusi się, żeby upiec w ramach Tłustego Czwartku.

Loukoumades to popularne w Grecji kulki z ciasta drożdżowego, smażone jak pączki, maczane w syropie z dodatkiem miodu i oprószone cynamonem. W Grecji są popularnym zimowym deserem, a turyści moga kupić je także w sezonie, w małych knajpkach, do których wchodzi się prosto z deptaków. Loukoumades serwowane są na ciepło i takie są zdecydowanie najlepsze.

loukoumades.jpg


Składniki:

300g mąki
15g drożdży
niepełna szkl. wody
1 łyżka oleju lub oliwy
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli

500 ml oleju do smażenia
30g wody z kwiatu pomarańczy (można zamienić na wodę lub wodę z cukrem)
3 łyżki jasnego miodu
cynamon


Wykonanie:

Mąkę zmieszać z cukrem i solą. Drożdże rozpuścić w lekko podgrzanej wodzie. Zmieszać razem, dodac olej i wyrabiać kilka minut w miarę możliwości - ciasto będzie luźne i lepkie. Odstawić na 40 - 60 minut do podwojenia objętości.

Rozgrzać olej w wysokim naczyniu, tak aby pączki mogły swobodnie pływać podczas smażenia. Natłuszczonymi dłońmi odrywać kawałki ciasta i formować kulki, przeciskając kawałek ciasta między kciukiem i wskazującym palcem, ukręcić kulkę i wrzucać na gorący tłuszcz. Jeśli ciasto jest zbyt luźne, nakładać natłuszczoną łyżką i ewentualnie pomagać sobie drugą łyżką, zgarniając ciasto. Smażyć po kilka minut z każdej strony, do zezłocenia.

W małym rondelku rozgrzać wodę z kwiatu pomarańczy, dodając miód. Można użyć lekkiego syropu cukrowego, choć nie będzie on tak aromatyczny.

Pączki po wyjęciu kłaść na krótko do odsączenia na kawałku chlonnego papieru, następnie maczać w ciepłym syropie, zanurzając na minutę lub dwie.

Podawać oprószone cynamonem.


Dodatkowe uwagi:

Loukoumades powinny być chrupiące z wierzchu i puszyste w środku. Dla uzyskania takiego efektu najlepsze jest luźne ciasto, jednak im luźniejsze, tym więcej chłonie oleju. Można postąpić jak z pączkami i dodać łyżkę spirytusu lub rumu, lub też przygotować ciasto odrobinę gęściejsze.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,312
1,607
113
Syrop mam, chętnie zutylizuję. Jedna łyżeczka cukru? To jakaś rozpusta!
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,312
1,607
113
Zrobiłam. Smaczne wyszły, ale nieco zbyt gumowe. Ciasto za gęste pewnikiem.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,312
1,607
113
W końcu zgrałam zdjęcia:

DSC_6852.JPG
 

Załączniki

  • DSC_6852.JPG
    DSC_6852.JPG
    143.3 KB · Wyświetleń: 3

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Yrs jakie zdjęcie smakowite.

Beatko, tylko ja podwoiłabym ilość drożdży jednak.

Ten przepis to taka mieszanka dwóch różnych przepisów, które kiedyś od kogoś dostałam i nie miałam jeszcze okazji zbyt wiele z nimi eksperymentować. Ilość drożdży w obu była diametralnie różna. Ale po prawdzie, to smażone ciastka zwykle potrzebują więcej spulchniacza, więc uważam, że spokojnie można podwoić. To powinno też zaradzić na gumowatość, o której Yrsa pisała.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,312
1,607
113
Ne, ne, drożdży dosyć. Ewentualnie na 20 g mogę się zgodzić
icon_wink.gif
. U mnie było za gęste ciasto.

Poser, a gdzie zniknęło Twoje zdjęcie?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,312
1,607
113
Rzadko jem, a nigdy nie robię. Przypomniało mi się, że ja suchymi dłońmi je obrabiałam.