IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

11 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Kiełbasa wieprzowa biała*
BeataSz
post 17 Jan 2005, 21:34
Post #1

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 90

Przepis z książki: "Przetwory w gospodarstwie domowym" K. Pyszkowska

Załączony plik  kie_basa_bia_a_2.jpg ( 29.89K ) Suma pobrań: 15

1,5 kg wieprzowiny chudej z łopatki
1,5 kg tłuściejszej ( np. z karczku)
7 dag soli
3g saletry
płaska łyżeczka mielonego pieprzu
3 ząbki czosnku
1,5 szkl. wody
jelito cienkie

Chudą wieprzowinę pokroić w bardzo drobną kostkę ( ja bym przekręciła przez maszynkę z większymi oczkami), tłuściejszą przepuścić przez siatkę z drobnymi oczkami. Połączyć mięso, dodać wodę i dokładnie wyrobić aż stanie się kleiste. Pod koniec dodać przyprawy, odstawić na kilka godzin a następnie napełnić jelita. Kiełbasę obsuszać przez jedną dobę, a następnie sparzyć ( nie gotując) w prawie wrzącej wodzie przez ok. 20 min. i podawać do jedzenia. Kiełbasę można też upiec lub uwędzić w zimnym dymie."

Załączony plik  kie_basa_bia_a.jpg ( 25.94K ) Suma pobrań: 8
Go to the top of the page

+Quote Post
Milunia
post 18 Mar 2005, 17:01
Post #2

pomoc kuchenna
*

Grupa: Srebrny użytkownik
Użytkownik nr: 148

Mam zamiar w przyszłym tygodniu zrobić tę kiełbasę , tylko czy dodatek saletry do białej kiełbasy jest konieczny? Czy nie wystarczą przyprawy, pomóżcie - nie mam żadnego doświadczenia w robieniu kiełbasy.

+Quote Post
BeataSz
post 18 Mar 2005, 17:10
Post #3

kucharz 3 gwiazdek

Możesz zrobić bez saletry

+Quote Post
BeataSz
post 3 Apr 2009, 15:04
Post #4

kucharz 3 gwiazdek

Dziś zrobiłam z nieco innego przepisu, wyszło mi 2,5 kg kiełbasy:

Załączony plik  kie_basa_007.jpg ( 106.85K ) Suma pobrań: 7

2,5 kg wieprzowiny śr. tłustej ( ja miałam z łopatki)
25 dag chudej wołowiny ( ja miałam 23 dag mięsa z udźca)
5 dag soli ( ja dałam 4 dag)
2,5 dag czarnego pieprzu mielonego i majeranku ( ja pieprzu dałam chyba 1-1,5 dag a majeranku całą paczuszkę Kotanyi (6g)
2 duże ząbki czosnku
jelita cienkie

Wieprzowinę przepuścić przez maszynkę z siatką o grubych oczkach (śr 8-10 mm), wołowinę z siatką o oczkach drobnych ( ok 2 mm, czyli taka którą najczęściej do mielonych używamy).
Wołowinę wyrobić z przyprawami dolewając do niej 0,1 l wody aż stanie się kleista.
Wieprzowinę również wyrobić dolewając do niej ok 0,5 szkl. wody. Oba rodzaje mięsa połączyć jeszcze razem wyrabiając aż się dokładnie wymieszają.
Dobrze wypłukane jelita ( w sprzedaży są już ładnie oczyszczone, w soli-ja je jeszcze kilka razy przepłukałam dokładnie) napełnić masą kiełbasianą.
Surową kiełbasę przyrządzać wg upodobań: piec albo gotować icon_wink.gif
( ja preferuję gotowaną lecker.gif )

Załączony plik  kie_basa_002.jpg ( 116.63K ) Suma pobrań: 2

Załączony plik  kie_basa_001.jpg ( 106.29K ) Suma pobrań: 1

Załączony plik  kie_basa_004.jpg ( 115.46K ) Suma pobrań: 1

+Quote Post
asika
post 3 Apr 2009, 15:05
Post #5

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 83

jaka ty jestes zdolna bestia Beata!slinotok mam

+Quote Post
BeataSz
post 3 Apr 2009, 15:21
Post #6

kucharz 3 gwiazdek

żeby się dało na balkonie wędzarkę postawić, to bym jeszcze uwędziła icon_mrgreen.gif

+Quote Post
Doruśka
post 3 Apr 2009, 21:21
Post #7

szef kuchni

Użytkownik nr: 1.578

Beata, ile Ci tej kiełbasy wyszło? i czy nie jest sucha ? gotowałaś?
u mnie w sklepie łopatka chuda jest, w ogóle tłuszczu nie ma taka ma być?/

+Quote Post
BeataSz
post 3 Apr 2009, 21:35
Post #8

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(BeataSz @ 3 Apr 2009, 16:04 ) *
Dziś zrobiłam z nieco innego przepisu, wyszło mi 2,5 kg kiełbasy:

tak jak pisałam wyżej wyszło mi ok. 2,5 kg ( dokładnie nie pamiętam, ale chyba 2617 g wskazywała waga gruebel_2.gif icon_mrgreen.gif)
Jeszcze nie gotowałam, bo staram się w piątki nie jeść mięsa, więc nie wiem, jutro sprawdzę-specjalnie zostawiłam sobie kawałek, bo reszta zamrożona.
Moja łopatka była właśnie taka średnio tłusta, zobaczymy jakie to będzie w smaku-jutro dam znać.
Jak masz bardzo chudą łopatkę, to daj tak pół na pół z jakimś bardziej tłustym kawałkiem ( czasem okrawki takie gulaszowe są tłuste), można też dodać kawałek słoniny.

+Quote Post
BeataSz
post 4 Apr 2009, 07:55
Post #9

kucharz 3 gwiazdek

Ugotowałam dziś na śniadanie. Nie jest sucha, ale za to mało słona icon_confused.gif niepotrzebnie obawiałam się tej soli. W pierwszym przepisie jest 7 dag na 3 kg mięsa, w drugim na mniej więcej tyle samo mięsa 5 dag a ja jeszcze sobie zmniejszyłam dump.gif, no ale to nic, do gotowania więcej wodę osolę a jak będę piekła, to też ew. sypnę po wierzchu.
Zdjęcie ugotowanej ciemne, ale spieszyłam się do jedzenia:

Załączony plik  kie_basa_008.jpg ( 95.41K ) Suma pobrań: 4

+Quote Post
sionia
post 4 Apr 2009, 09:06
Post #10

czeladnik

Użytkownik nr: 1.706

CYTAT(BeataSz @ 3 Apr 2009, 22:35 ) *
tak jak pisałam wyżej wyszło mi ok. 2,5 kg ( dokładnie nie pamiętam, ale chyba 2617 g wskazywała waga gruebel_2.gif icon_mrgreen.gif)
Jeszcze nie gotowałam, bo staram się w piątki nie jeść mięsa, więc nie wiem, jutro sprawdzę-specjalnie zostawiłam sobie kawałek, bo reszta zamrożona.
Moja łopatka była właśnie taka średnio tłusta, zobaczymy jakie to będzie w smaku-jutro dam znać.
Jak masz bardzo chudą łopatkę, to daj tak pół na pół z jakimś bardziej tłustym kawałkiem ( czasem okrawki takie gulaszowe są tłuste), można też dodać kawałek słoniny.

Ja bardzo przepraszam, ale mam pytanie w sprawie wagi kiełbasy. Piszesz, że dałas 2,5 kg wieprzowiny, do tego dochodzi wołowina, jelito, przyprawy i woda, to jak sie zsumuje to jest przecież więcej niż 2617g. Z czego wiec wynikają ubytki wagi? Przeprasza, jestem laik, nigdy nie robilam kielbasy a mam wielką ochotę.

+Quote Post
BeataSz
post 4 Apr 2009, 09:31
Post #11

kucharz 3 gwiazdek

Nie pamiętam dokładnie ile było na wadze kiedy ważyłam kiełbasę po zrobieniu, napisałam że chyba 2617 g ( z zaznaczeniem gruebel_2.gif icon_mrgreen.gif ) bo tak mi coś się zapamiętało w głowie, ale mogło być więcej np 2716 g? , dla mnie to jest akurat najmniej istotne, w przybliżeniu napisałam, że wyszło mi ok 2,5 kg kiełbasy.
Poza tym nie napisałam, że JA dałam 2,5 kg wieprzowiny, nie ważyłam mięsa co do grama ( wiem tylko na pewno, że wołowiny było 23 dag, wieprzowego mogło być ciut mniej niż podałam w składnikach)
Kiełbaśnice można powiedzieć, że nic nie ważą icon_wink.gif a inne ubytki, to pozostałości mięsa w maszynce, różne nie skręcone żyłki i inne takie, w tubie, którą napełniałam jelita też trochę mi zostało.
Ale czy to ma aż takie znaczenie? Toż to nie apteka icon_confused.gif

+Quote Post
Doruśka
post 5 Apr 2009, 10:26
Post #12

szef kuchni

Beatka, dzieki, ja pytałam o wagę, bo żeby mi za duzo nie wyszło:) 2,5 kg to akurat na śniadanie do pieczenia plus żurek icon_smile.gif muszę iść po mięso...chociaż nie wiem czy dam radę zrobic na święta bo w czwartek jeszcze mam delegację, a miałąm mieć urlop od środy icon_sad.gif

+Quote Post
BeataSz
post 24 Jul 2009, 16:29
Post #13

kucharz 3 gwiazdek

wczoraj na kolację zjadłam ostatni kawałek białej kiełbasy robionej wg przepisu z pierwszego postu. W ostatniej chwili przypomniałam sobie, że nie było zdjęcia, więc szybko zrobiłam i umieściłam. Kiełbasa jest lekko różowa w środku dzięki saletrze. Była pyszna, muszę zrobić kolejny zapas.

+Quote Post
Izolda
post 24 Jul 2009, 20:13
Post #14

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 1.443

Beata a gdzie Ci się udaje kupić jelita cienkie? Ja nigdzie tutaj nie widziałam, fakt, że i nigdy nie szukałam.

+Quote Post
BeataSz
post 25 Jul 2009, 07:42
Post #15

kucharz 3 gwiazdek

Jelita cienkie sądzę, że łatwiej kupić niż grube, grubych szukam na kaszankę albo jakąś pasztetową ale jeszcze nie spotkałam a cienkie ostatnio kupowałam w Tesco, wcześniej w innym mięsnym sklepie. Te w Tesco to były przed Wielkanocą więc może jakoś tylko okazjonalnie gruebel_2.gif Teraz nie zwracałam uwagi czy są, bo tych jelit jest sporo i wystarczają mi na kilka razy ( trzymam w zamrażarce), ale rozejrzę się.
Tescowe były zapakowane hermetycznie(chyba) i było ich ok. 15 m, a w innych mięsnych widziałam takie luzem ale jakby "odmierzone" po 20 m w porcji icon_mrgreen.gif.
Mnie się tak spodobało to robienie kiełbasy ( zwłaszcza, że robi się piorunem ), że już nie kupuję białej. Szkoda tylko, że nie mogę uwędzić.

+Quote Post
Izolda
post 25 Jul 2009, 12:58
Post #16

kucharz-zawodowiec

Biała kupna jest u nas beznadziejna, próbowałam już z różnych sklepów i po prostu tego nie da się zjeść, ja pamiętam taką jak robił dziadek, no ale takiej to już nigdy nie zjem icon_sad.gif, o Tesco w ogóle nie pomyślałam, rozejrzę się przy najbliższej okazji icon_smile.gif. A wędzona biała, mniam, marzenie, kiedyś jadłam taką domową wędzoną z grilla, tego smaku po prostu nie da się opisać lecker.gif.

+Quote Post
Doruśka
post 3 Aug 2009, 10:04
Post #17

szef kuchni

Izolda, we Wrocławiu są jelita w hali targowej, na 100%, kupowałam tam, widziałam też w tesco w lodówkach i w Realu też w lodówkach- z podrobami.

+Quote Post
Izolda
post 4 Aug 2009, 16:16
Post #18

kucharz-zawodowiec

Kojka wielkie dzięki za namiary daumen.gif, w Realu bywam regularnie na zakupach, to sobie sprawdzę, jakoś nigdy nie pomyślałam, żeby tam jelit szukać icon_mrgreen.gif.

+Quote Post
Buka
post 9 Mar 2010, 11:27
Post #19

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 67

Wyciagam temat, bo dziś próba generalna przed świętami wykonania kiełbasy białej.
Idę do kuchni. wink.gif

+Quote Post
Izolda
post 9 Mar 2010, 13:02
Post #20

kucharz-zawodowiec

CYTAT(Buka @ 9 Mar 2010, 11:27 ) *
Wyciagam temat, bo dziś próba generalna przed świętami wykonania kiełbasy białej.
Idę do kuchni. wink.gif

Dobrze, że przypomniałaś mi Buko, muszę się zaopatrzyć w jelita i też zrobić próbę generalną.

+Quote Post

11 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 6th December 2019 - 06:33