IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Leczo, oryginalny klasyczny wegierski przepis bez przerobek
Hanka145
post 3 Aug 2017, 21:55
Post #1

uczeń

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 2.354

Leczo - klasyczny, oryginalny wegierski przepis bez przerobek:
Proporcja na 5 osob.
750 g zielonej papryki (po odjeciu gniazd nasiennych powinno byc 500 g)
500 g. cebuli
500 g. pomidorow
120 g. boczku lub wedzonej sloniny
250 g. kielbasy zwyczajnej lub parowek
100 g. smalcu
papryka w proszku, ostra papryczka/czuszka, sol
Wykonanie:
wytopic tluszcz z boczku lub sloniny, skwarki wyjac, dodac smalec i wrzucic pokrojona w grube plastry cebule. Cebula ma byc tylko zaszklona, nie rumiana. Dodac papryke w proszku i pokrojone w paski papryki. Posolic, dusic do 10 min. Pomidory sparzyc, zdjac skorke i pokroic je w cwiartki, wrzucic do papryki, skropic lekko woda, dusic na ostrym ogniu mieszajac, aby sie nie przypalilo. Ostra papryczke pokruszyc (albo uzyc juz kruszona), dodac do potrawy, nastepnie dodac pokrojona w plasterki kielbase lub pokrojone parowki i wrzucic skwarki.
Zamiast kielbasy mozna dodac uduszone jakiekolwiek mieso, ale zeby nie bylo uprzednio zaprawione smietana, leczo ma byc czyste, czerwone bez zaprawy. Podawac z ziemniakami, ryzem albo chlebem. Odgrzewane smakuje jeszcze lepiej.
Przepis Tadeusza Olszanskiego, ktory po podrozach i pobyciu na Wegrzech napisal wspomnienia pt. "Nobel dla papryki". Przepisy sa oryginalne domowe wegierskie i z wegierskich restauracji.
Robilam dokladnie jak w przepisie, tylko nie zdejmowalam skorki z pomidorow. Mnie bardzo smakowalo.

PS. Leczo ma byc czyste, czerwone/przezroczyste, wiec mieso gotowane czy duszone nie moze byc z dodatkiem maki czy smietany.
Go to the top of the page

+Quote Post
Hanka145
post 4 Aug 2017, 21:04
Post #2

uczeń

W odpowiedzi na sugestie pewnej przemilej osoby podaje notke o autorze wspomnianego wyzej wydawnictwa:

Tadeusz Olszanski (ur. 1929 w Stanislawowie) -b. bogata osobowosc, polski dziennikarz, publicysta, tlumacz z j. wegierskiego na polski (m.in. Chlopcy z placu broni), pochodzi z polsko-wegierskiej rodziny, matka byla Wegierka.
W 1978 r. (Wyd. Watra) wydal przewodnik kulinarny "Nobel dla papryki". Polowa przewodnika o wegierskiej kuchni i jej historii, sposobach przyrzadzania i podania, o winach i zastosowaniu, w gawedziarskim stylu, w drugiej polowie popularne klasyczne przepisy wegierskie i zasady gotowania.
Jesli sie znajdzie w antykwariacie albo w bibliotece - warto kupic/poczytac.

+Quote Post
wianka
post 5 Aug 2017, 22:01
Post #3

uczeń

Użytkownik nr: 36.949

Mam tę książkę. Wyszperałam kiedyś za grosze na pchlim targu i jeszcze się jej nie przyjrzałam dokładnie.

+Quote Post
Hanka145
post 5 Aug 2017, 22:12
Post #4

uczeń

Sekrety kuchni wegierskiej sa warte poznania, zrobilas dobry zakup, polecam dokladne przejrzenie, ksiazeczka niewielka, a ile tam swietnych wiadomosci i przepisow. Pozdrawiam.

+Quote Post
wianka
post 8 Aug 2017, 21:17
Post #5

uczeń

Użytkownik nr: 36.949

Wyciągnęłam z półki i będę czytać.

+Quote Post
h-elen
post 26 Aug 2017, 10:14
Post #6

szef kuchni

Użytkownik nr: 7.687

Zrobiłam na spotkanie rodzinne. Mało kto nie brał dokładki lecker.gif Od siebie dodałam młodziutkie zieloną i żółtą cukinię i jedną czerwoną paprykę (dla koloru).
Dzisiaj robię większą porcję z zamiarem zawekowania.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 19th June 2019 - 06:07