IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Kiszone ogórki na zupę
progect
post 14 Jul 2006, 17:37
Post #1

pomoc kuchenna
*

Grupa: Srebrny użytkownik
Użytkownik nr: 760

Duże ogórki obrać ze skórki, pokroić w kostkę, im drobniejsza tym lepiej. Pokroić ze wszystkim, ziarna nie przeszkadzają.
Kostkę upchnąć ciasno w czystych słoikach - ja robię w takich 0,33 l.
Do każdego słoika dodać 1-2 ząbki czosnku i mały kawałek gałązki kopru z ziarnami.
Zrobić zalewę - na litr wody łyżka soli.
Gorącą zalewą, zalać ogórki .
Słoiki lekko zakręcić i zostawić do ukiszenia . Można próbować jaki smak ma zalewa, niektórzy wolą mniej inni więcej kwaśne. Po ok tygodniu powinny być dobre. Dokręcić pokrywki i pasteryzować ok 20 minut.

W zimie zupka ogórkowa palce lizać
Go to the top of the page

+Quote Post
Hichotka
post 14 Jul 2006, 20:53
Post #2

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 298

świetny pomysł, muszę tak zrobić kilka słoiczków

+Quote Post
beciaw2
post 17 Jul 2006, 11:42
Post #3

uczeń

Użytkownik nr: 655

Ja robię trochę inaczej, duże ogórki bez skórki tarkuję na grubej jarzynówce, dodaję dużo posiekanego koperku, troszkę wyciśniętego czosnku i sól na smak (tak żeby byo wyrażnie słone, ale buzi nie wykrzywiało) ubijam w większym naczyniu - ja mam taki duży kamienny garnek, przykrywam talerzykiem i obciążam. Co pewien czas próbuję i jak mi odpowiada stopień ukiszenia (mąż nie lubi, niestety, kwaśnej ogorkowej) to przekładam do małych słoiczków i chwilkę pasteryzuję.
Też pyszne i pachnie zielonym koperkiem.

+Quote Post
Buka
post 17 Jul 2006, 12:41
Post #4

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 67

To ja też dorzucę swój pomysł.
To jest sposób na nadmiar ukiszonych ogórków, kiedy już są kwaśne i nie tak chętnie zjadane, jak małosolne: przekrawam wzdłuż ogórki na pół, ścieram na tarce buraczanej, aż zostanie mi w ręce sama skórka, którą odrzucam. Wkładam do słoików, zalewam płynem, który puściły ogórki. Jak go będzie za mało, dodaję troszkę wody, w której kisiły się ogórasy. Zakręcam, pasteryzuję 15 minut od momentu zawrzenia.

+Quote Post
beciaw2
post 17 Jul 2006, 13:33
Post #5

uczeń

Użytkownik nr: 655

Co dom to sposób

+Quote Post
tillandsja
post 5 Aug 2006, 17:53
Post #6

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 222

zrobilam jakis czas temu, ale... aaaaaaaaaaa nie pasteryzowalam, bo uznalam, ze skoro te ogorki to to samo co zwykle kiszone na zime, a ich nie pasteryzuje wiec... ogladalam dzis te sloiczki i nic sie zlego nie dzieje wiec moze nie trzeba pasteryzowac

+Quote Post
Iva
post 5 Aug 2006, 19:18
Post #7

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 10

ja tez nie pasteryzowałam, bo zapomniałam
wynioslam do piwnicy razem z kiszonymi ogórkami
Ale sprawdzalam wczoraj i chyba dobre są
Teraz mi sie kisi nastepna porcja i nie wiem czy pasteryzować czy nie : : :

+Quote Post
progect
post 5 Aug 2006, 19:30
Post #8

pomoc kuchenna
*

Raczej pasteryzować, chyba ze lubicie bardzo kwaśne.I niepasteryzowane potrafią zapleśnieć.

+Quote Post
Iva
post 8 Aug 2006, 06:50
Post #9

kucharz-zawodowiec

jeszcze sie kisza, ale pasteryzować bede:)

+Quote Post
Iva
post 13 Aug 2006, 09:05
Post #10

kucharz-zawodowiec

zapasteryzowałam tylko kilka słoików, bo reszta ........ mi spleśniała
nie wiem dlaczego
ale jestem wsciekła

+Quote Post
progect
post 13 Aug 2006, 17:35
Post #11

pomoc kuchenna
*

Mnie spleśniały kiedyś te niepasteryzowane. Ale dopiero po kilku miesiącach.

+Quote Post
Joanna
post 18 Aug 2006, 18:33
Post #12

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.024

Zrobiłam wczoraj 20 półlitrowych sloików wg progect. Będą do zupy i do sałatek. Oprócz czosnku i kopru dodałam chrzan.
Tylko myśl o ulubionej przez syna sałatce warzywnej pozwoliła mi przetrwać obieranie i krojenie w kosteczkę kilkunastu kilogramów ogórków.... O usuwaniu gniazd nasiennych nie wspomnę... icon_wink.gif
Mam nadzieję, że ich smak mi wszystko wynagrodzi. icon_smile.gif

+Quote Post
tillandsja
post 14 Sep 2006, 17:42
Post #13

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 222

sloikow tak jak wspomnialam nie pasteryzowalam, wczoraj byla okazja by otworzyc, wszystko oki, a wiec nastepnym razem zrobie wiecej sloiczkow i z pasteryzowaniem nie bede sie wyglupiac icon_wink.gif

a tak na marginesie to, zwykle ogorki kiszone tez pasteryzujecie? przeciez wklada sie do nich wszystko to samo, a ogorki tez plesnieja? moze cosik ze sloikami bylo nie tak, albo... hmmmm zabobon, ze jak ma sie @, albo jest w ciazy to nie powinno robic sie przetworow, ja tam nie wiem, byc moze za bardzo w to wierze, bo rzeczywiscie w te dni zrobione przetwory nie wychodzily mi, to samo bylo jak bylam w ciazy.

+Quote Post
Maryna
post 14 Sep 2006, 17:54
Post #14

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 1.215

Własnie skończyłam robić ogórki na zupę...
Dostałam worek dużych ogórków. Stanowczo za dużo. icon_sad.gif

Robie jeszcze inaczej.
Obieram ogórki, usuwam gniazda nasienne, kraje ogorki w kostkę. Zostawiam posolone do następnego dnia.
Wkładam do słoika baldach kopru i ząbek czosnku, ugniatam ogórkowe kostki. Zalewam płynem, który wyciekł przez noc z pokrajanowych ogórków. Zakręcam i już.
Nie pasteryzuję.
Nie psują sie.

Nie wierzę w przesądy związane z "tymi dniami". :D

+Quote Post
imamcia
post 15 Sep 2006, 13:25
Post #15

czeladnik

Użytkownik nr: 1.028

Ogórasy na zupę robię podobnie jak Maryna. Obrane ścieram na grubej, jarzynowej tarce, solę, zostawiam na noc, rano dokładam koper i czosnek w ząbkach. To wszystko do słoików i jednak kilkanaście minut pasteryzuję. Maja taki super smaczek, zupa jest wg mnie pycha, taka trochę inna niz typowa ogórkowa, na pewno delikatniejsza w smaku

+Quote Post
Joanna
post 15 Sep 2006, 16:13
Post #16

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.024

CYTAT(tillandsja @ 14 Sep 2006, 18:42 ) *
sloikow tak jak wspomnialam nie pasteryzowalam, wczoraj byla okazja by otworzyc, wszystko oki, a wiec nastepnym razem zrobie wiecej sloiczkow i z pasteryzowaniem nie bede sie wyglupiac icon_wink.gif

a tak na marginesie to, zwykle ogorki kiszone tez pasteryzujecie?

Pasteryzuję od wielu lat. Jako posiadaczka ciepłej blokowej piwnicy i spiżarni przekonałam się, że to jedyny sposób, by ogóreczki pozostały chrupiące i jędrne nawet przez dwa lata. icon_smile.gif

+Quote Post
BeataSz
post 17 Sep 2006, 07:10
Post #17

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 90

Ja też pasteryzuję, bo wszystkie przetwory trzymam w kuchni w takiej specjalnej szafce, więc nie przetrzymałyby zimy w takich warunkach bez pasteryzacji. Ale ogórków specjalnie na zupę nie robię, wystarczy mi, że wezmę zwykłe kiszone ze słoika.

+Quote Post
KAROTKA
post 22 Jul 2007, 17:36
Post #18

uczeń

Użytkownik nr: 4.167

Ja kiszę w plastikowych butelkach po wodzie mineralnej daumen.gif . Jeśli są przeznaczone na zupę, która jest bardzo lubiana w mojej rodzinie, wtedy kiszę je w dużych 5-litrowych butlach. Gdy ukisną odpowiednio [trzeba spróbować smak soku], wówczas wyjmuję i siekam malakserem [mieliłam kiedyś w elektrycznej maszynce do mięsa] lub miksuję blenderem do koktajli [moja mama ściera na grubej tarce warzywnej]. Pasteryzuję w słoiczkach, dokłądając do każdego słoiczka ząbek zgniecionego czosnku i posiekany świeży koperek. Pasteryzuję ok.10-15 minut w słoikach 350-600 ml. mniam.gif

+Quote Post
progect
post 2 Aug 2007, 19:27
Post #19

pomoc kuchenna
*

W tym roku nie chciało mi się ogórków kroić icon_redface.gif

Włozyłam wszystkie wielkie i niekształtne ogóry do wielkiego słoja i zrobiłam jak małosolne.
Jak się ukiszą wrzucę do malaksera i zapasteryzuję, zobaczymy co z tego wyniknie icon_rolleyes.gif

+Quote Post
BERAIZOL4
post 5 Aug 2007, 21:06
Post #20

pomoc kuchenna
*

Użytkownik nr: 3.281

CYTAT(tillandsja @ 14 Sep 2006, 18:42 ) *

a tak na marginesie to, zwykle ogorki kiszone tez pasteryzujecie? przeciez wklada sie do nich wszystko to samo, a ogorki tez plesnieja? moze cosik ze sloikami bylo nie tak, albo... hmmmm zabobon, ze jak ma sie @, albo jest w ciazy to nie powinno robic sie przetworow, ja tam nie wiem, byc moze za bardzo w to wierze, bo rzeczywiscie w te dni zrobione przetwory nie wychodzily mi, to samo bylo jak bylam w ciazy.

Ogórków nie pasteryzuję i wszystko jest ok.Jednak my uwielbiamy kwaśne,dobrze ukiśnięte.Nie przywiązuje wagi do dni,czy to są "te",czy inne.Mam swój ogródek i swoje ogórki,więc strach pomyśleć co by urosło gdybym nie zrywała ogorkow przez 5 czy 6 dni......W ubiegłym roku kisiłam ogorki w 10 litrowych wiadrach i przechowywałam w kanale samochodowym w tym roku zakisiłam w butelkach po wodzie mineralnej.

+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 9th December 2019 - 11:06